Gyedes csalásokra derült fény

Az eddigi 180 napról 365 napra akarja növelni a kormány a gyermekgondozási díjra (gyed) való jogosultsághoz szükséges biztosítási jogviszonyban töltött minimális időt. Sokan ugyanis csaltak a gyeddel, gyessel. Változik a családi pótlék rendszere is.

PénzforgatóO. Horváth György2009. 03. 18. szerda2009. 03. 18.
Gyedes csalásokra derült fény

Eddig túl laza volt a gyedhez való jogosultság rendszere, s sokan vissza is éltek vele. Elég volt ugyanis a gyermek születése előtti két évben 180 napnyi biztosítási időt igazolni – ezt is sokan hamisan tették -, szerezni, s máris igényelhető volt a több évre szóló gyed. Így fordulhatott elő nagyon sokszor, hogy valaki nem valós munkaviszonyt létesített, mikor kiderült, hogy áldott állapotban van, s utána szabadon igényelhette a gyedet. No, ennek vetne véget a kormány, ha a parlament is elfogadja javaslatát.

Erről Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter beszélt mai tájékoztatóján. A módosítás után ugyanis csak az szerezhet teljes jogosultságot gyedre, aki a gyermek születése előtt legalább 365 napon keresztül biztosítási jogviszonnyal rendelkezett. Azaz fizette a szükséges járulékokat. Ezt az időtartamot továbbra is a megelőző két évben kellene teljesíteni, azzal a kitétellel, hogy az álláskeresési támogatás is beleszámít ebbe az időbe. Hasonló szabályok lépnek majd életbe a terhességi gyermekágyi segély esetében.

Megmaradna viszont az eddigi szabály, két év gyed után egy évig havi 28,5 ezer forintnyi gyest, azaz gyermekgondozási segélyt lehet igényelni.

A családi pótlék azért van, hogy a gyermekek életkörülményeit javítsa. Sokszor azonban a pénzben kifizetett összeget a szülők nem e nemes célra fordították. Ezt hivatott megakadályozni, elkerülni egy sor módosítás. E szerint 15 éves korig családi juttatásként, 15 év felett pedig oktatási támogatásként folyósítják majd a ténylegesen iskolába járó gyermekek után. Az első szakaszban pedig bevezetik annak lehetőségét, hogy az összeg fele értékéig természetbeni juttatásként adják oda. Vagyis nem pénzt kapnak a szülők, hanem például élelmiszert, ruhát stb. Hogy mely családnál kell ezt a formát alkalmazni, azt a gyermekvédelmi szolgálat észleli, s előbb a szülőkkel együtt megpróbál olyan családi költségvetést készíteni, amely biztosítja a gyermek lakhatási feltételeit és iskoláztatását. Ha ez nem működik, akkor a település jegyzője dönthet arról, hogy a családi pótlék felét természetbeni juttatásként biztosítják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek