Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Elkészült a magáncsődről szóló törvénytervezet, amely lehetővé teszi, hogy a fizetésképtelenné váló magánszemélyek adósságrendezési eljárást kezdeményezzenek maguk ellen.
A magáncsőd intézménye – a gazdasági társaságokéhoz hasonlóan – az eljárás ideje alatt védelmet nyújtana a fizetésképtelenné vált adósok számára. A tervezettel az adósságspirálba került családokon kíván segíteni a kormány, annak érdekében, hogy elkerülhetővé váljon a kilakoltatás és növelni lehessen a hitelek visszafizetésének esélyét.
A tervek szerint a fizetésképtelenné vált adós két lehetőség között választhatna.
Ha van esély a hitelezővel történő megegyezésre, akkor a hatóság által kijelölt vagyongondnok közreműködésével, a felek közösen állapodnának meg a tartozás törlesztés átütemezéséről. Az eljárás ideje alatt az adós védelmet kapna a végrehajtás alól.
Ha a hitelezők többsége nem egyezik bele a tartozások átütemezésébe, akkor a bíróság vagyongondnokot jelölne ki. Ez esetben az adósságrendezési eljárás ideje alatt a vagyongondnok rendelkezne az adós vagyona felett. A tartozás egynegyedét az eljárás kezdetén, az adós vagyonából fizetnék ki, a fennmaradó részt pedig a becsődölt magánszemély jövedelméből, folyamatosan törlesztenék. Ha nincs rendszeres jövedelme az adósnak, a vagyongondnok kötelezhetné arra, hogy eleget tegyen álláskeresési kötelezettségének, elfogadja a neki felajánlott munkalehetőségeket, vagy továbbképzésen vegyen részt. A csődeljárás öt éve után az adós a bíróságtól kérhetné fennmaradt tartozásának elengedését.
A magáncsőddel a tervek szerint csak azok a magánszemélyek élhetnek, akiknek van valamennyi vagyonuk, büntetlen előéletűek, a megelőző öt évben nem követtek szándékos bűncselekményt, rosszhiszemű magatartásukkal nem akadályozták a hitelezői követelések érvényesítését. Nem választhatják viszont azok, akiket feketemunkán kaptak, vagy ők alkalmaztak valakit bejelentés nélkül. Adósságrendezési eljárás 10 évente egyszer kezdeményezhető.
A törvénytervezet legkorábban áprilisban kerülhet a parlament elé és jövő januárban lépne hatályba, így a válság miatt az idén bajba kerülő adósoknak ez a jogszabály még semmiképpen sem nyújthat védelmet a hajléktalanná válás ellen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu