Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az átlagosnál nagyobb mértékben drágultak az élelmiszerek a múlt hónapban. Csökkentek viszont a tartós fogyasztási cikkek ára, és olcsóbb lett az üzemanyag is.
Hosszú idő óta először esett 3% alá az infláció. A Központi Statisztikai Hivatal mérése szerint az előző hónaphoz képest fél, tavaly márciushoz képest pedig 2,9%-os volt a drágulás. Az év első három hónapjában átlagosan 3,0%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában, ami megfelel az idei inflációs várakozásoknak.
Februárhoz képest 0,7%-kal emelkedtek az élelmiszer árak. Elsősorban az idényáras élelmiszerek- a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (4,7%) és a cukor (1,8%) drágultak. Olcsóbb lett viszont az étolaj, a sajt (1,6-1,6%) és a sertéshús (1,4%). A legnagyobb mértékben (2,4%-kal) a ruházkodási cikkek árai emelkedtek, ám ez a tavaszi- nyári szezon kezdetekor megszokott. Az átlagosnál nagyobb áremelkedés volt (0,6-0,6%) a szeszes italok, dohányáruk, valamint az egyéb cikkek piacán. A háztartási energia árak nem változtak az előző hónaphoz viszonyítva. A tartós fogyasztási cikkek viszont átlagosan 1,0%-kal lettek olcsóbbak.
Az egy éves árváltozásokat nézve az élelmiszerárak az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedtek, átlagosan 5,2%-kal kell többet hagynunk az élelmiszerboltok kasszáiban, mint tavaly ilyenkor. Jelentősen drágult a sertészsír (43,0%) a rizs (23,1%) és a sertéshús (15 %). Több, mint 10 százalékkal esett viszont a sajtok, és közel 6%-al liszt ára. Éves átlagban a háztartási energia több mint tíz százalékkal drágult, a gázért 27,5%-kal, az elektromos áramért 2,8%-kal kell többet fizetnünk, mint egy évvel korábban. Tavalyhoz képest 5,5%-kal drágultak a szeszes italok és a dohányáruk. A szolgáltatások 3,0%-os áremelkedésében a szemétszállítás (10,6%) a vízdíj (8,4%) a csatornadíj (8,0%) drágulása is szerepet játszott. Csökkent viszont az üzemanyagok ára, a tavalyi árakhoz képest átlagosan 16%-al tankolhatunk olcsóbban idén. A tartós fogyasztási cikkekért 1,2%-kal kell kevesebbet fizetni, míg a ruházkodási cikkek esetén, éves viszonylatban 0,5%-os az árcsökkenés.
Az EU 27 tagországában egyébként a februári árak átlagosan 1,7%-kal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A legkisebb áremelkedést Írországban és Portugáliában (0,1-0,1%), a legnagyobbat Lettországban (9,4%) és Litvániában (8,5%) mérték. A magyar áremelkedés februárban nagyobb volt az uniós átlagnál. Az év második hónapjában nálunk 2,9%-kal emelkedtek az árak tavalyhoz képest.
Elemzők szerint a vártnak megfelelően alakult a márciusi infláció. A márciusi a gyenge forint miatt ugyan nőttek az import termékek árai. A recesszió miatt ugyanis csak kevés cég mer árat emelni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu