Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy keletnémet–magyar államközi egyezmény alapján 1967 és 1983 között az egykori NDK üzemeiben mintegy 40 ezer fiatal vállalhatott munkát három évre. Az itthoni viszonyokhoz képest „tiszta Amerikának” éreztük a kinti létet – emlékszik vissza Gergely Márta, az idén 15 éves NDK-s Magyarok Közhasznú Egyesületének alapító tagja, elnöke. Társaival augusztus végén újabb nosztalgiautazásra indulnak Szászországba.
Fotó: Szabo Nandor, [email protected]
– A Pest Megyei Hírlapban olvastam 1980-ban arról, hogy magyar fiatalok kimehetnek dolgozni az NDK-ba. Éppen akkor érettségiztem, kerestem az utam, úgyhogy utánajártam a lehetőségnek. Azt mondták, ez lesz az utolsó hároméves transzport, vagyis most vagy soha. Belevágtam, és sosem bántam meg – mondja Márta.
A Német Demokratikus Köztársaság és a Magyar Népköztársaság között 1967 áprilisában jött létre államközi szerződés. A munkaerőcsere-egyezmény a gyakorlatban egyoldalúnak bizonyult: a kettészelt Németország keleti részében a háború utáni iparosítás akkora erőforrásokat igényelt, hogy külföldi munkaerő bevonására volt szükségük a termelés biztosításához. A program keretén belül 1983-ig mehettek dolgozni magyar fiatalok az NDK különböző városaiba, hároméves időtartamra. Mintegy 40 ezer magyar fiatal élt a lehetőséggel; leginkább munkások, kisebb részben mérnökök és ifjúsági vezetők. (Az 1960-as években előbb magyarok és lengyelek, majd kubai, mozambiki, angolai munkások után az NDK végnapjaiig kitartó vietnámiak enyhítették a hiányt.)
– A nyelvet sokan nem beszéltük, ezért, mielőtt kimentünk, pár hetes gyorstalpaló nyelvtanfolyamon, intenzíven tanultunk németül. Én Erfurtba kerültem, ahol mikroelektronikai műszerésznek tanítottak be. Ez a szerződés egyébként nem egyszerű munkavégzésről szólt, az NDK-ban szakmát is tanulhattunk, támogatták továbbtanulásunkat, szabadidős programokat szerveztek részünkre. Akinek nem volt érettségi bizonyítványa, az Drezdában járhatott esti gimnáziumba; aki úgy érezte, hogy tovább szeretne tanulni, az Berlinben a Külkereskedelmi Főiskola kihelyezett tagozatára iratkozhatott be. Többeknek itt volt az első munkahelye, és igyekeznünk kellett megállni helyünket távol a szülői háztól.
Dolgoztak magyar fiatalok a lipcsei nyomdagépeknél és a freibergi higanygőztöltők mellett, marósként a karl-marx-stadti Unionnál meg betanított munkásként a rostocki Neptunban, a coswigi Planetánál, a szászországi Riesában és még számtalan részén az NDK-nak. Barátságok, szerelmek, házasságok születtek a három év alatt. Hazatérve is tartották a kapcsolatot, sokat nosztalgiáztak, és a rendszerváltoztatás után sem akarták eltitkolni, „szemétre vetni” fiatalkori emlékeiket.
– Mi az NDK-ban lettünk felnőttek, és akkor valahogy úgy éltük meg, hogy az itthoni viszonyokhoz képest ez ott „tiszta Amerika”, nekünk a szabadságot jelentette, a nagy lehetőségek hazáját. Olcsó volt a megélhetés, szabadon, gondtalanul éltük az életünket. Sok évvel később, 2008 áprilisában elültettük Erfurtban az első emlékfát a két nép közötti barátság jelképeként, majd szep-temberben Balinkán tartottunk egy országos találkozót, ahová szeretettel vártunk mindenkit, aki az egykori NDK-ban dolgozott. A nagy érdeklődés láttán 2009-ben megalakítottuk az NDK-s Magyarok Közhasznú Egyesületét, azzal a céllal, hogy közös szabadidős programokat, nosztalgiautakat, találkozókat szervezzen az ország minden részéből csatlakozó tagjainak, segítséget nyújtson gyerekeink nyelvtanulásában, valamint a családegyesítésben.
A nagyra nőtt baráti társaság Magyarország minden szegletét bejárta már, remélve, hogy újabb régi kollégára, barátra találnak a programokon. Beszélgetésünk másnapján épp horgászhétvégére indulnak: a Kaposvár melletti Desada-tónál jönnek össze a tagok, ahol a pecázáson és a szokásos kellemes beszélgetéseken túl lesz lecsófőzés is.
Az elmúlt 15 évben sok német városban jártak emléktúrán, a látogatások alkalmával pedig emlékfákat ültetnek, emléktáblákat avatnak. Ezenkívül egykori német kollégákkal és helyi magyarokkal találkoznak, felkeresik a volt munkahelyeket (ha még működnek) és a környék nevezetességeit is.
Augusztus 17-én újabb nosztalgiaútra mennek, ezúttal Szászországba, érintik többek között Bischofswerda, Drezda, Coswig, Oschatz, Riesa és Weißwasser városát is. Ez utóbbi két helyen ezentúl egy-egy új emlékfa őrzi majd nyomukat. Coswigban a nyomdagépgyárat látogatják meg, és a városban többen csatlakoznak majd hozzájuk, köztük Horváth Vince nyugalmazott berlini magyar konzul is.
– Tele vagyunk élményekkel, megható találkozásokkal! Amikor felkeressük a régi emlékfákat és -táblákat, nemegyszer a település vezetői csatlakoznak hozzánk, volt olyan, hogy bográcsvacsorával láttak vendégül bennünket. A Neustadt in Sachsenben élő magyarok abban segítettek, hogy Drezdában Kossuth-domborművet állítsanak; a Németországban egyetlen Kossuth-emléktáblát az államférfi halálának századik évfordulójára avatták fel.
Az egyesület több mint kétszáz állandó tagot számlál, tagdíjakból, 1 százalékokból, adományokból tartja fenn magát. A kirándulásokon kívül hol színházba mennek, hol Mikulás-estet, vetélkedőket és filmklubokat szerveznek maguknak. A találkozókra előadót hívnak: hol a Nyugdíjintézettől, aki elmondja, miként számítanak bele a nyugdíjba az NDK-ban töltött évek, hol a rendőrségtől, aki arról tart tájékoztatást, az idős emberek hogyan tudják megvédeni értékeiket.
Német nyelvű gimnáziumok keresik velük a kapcsolatot, meghívják őket tematikus rendezvényeikre, az egyesületi tagok NDK-s tárgyakból kiállítást is rögtönöznek. Nemrég a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotós szakon végzett hallgatója a közösség múltjáról készítette vizsgamunkáját, és könyvek is születtek már az egykori történetekből. Na és persze indulójuk is van!
– Gyorsan elrepültek az évtizedek, az egyesület tagjainak átlagéletkora hatvan év fölött jár, sajnos fogynak a barátaink. Szívesen emlékezünk vissza fiatalságunk NDK-s időszakára és azokra a német kollégákra, akik nemcsak a munkavégzésben, hanem a nyelvtanulásban is segítségünkre voltak. A nosztalgiautak során felkeressük a régen kedvelt helyeket és örömmel mutatjuk meg gyermekeinknek, hol éltünk fiatalkorunkban. A mostani utunkra az egyik társunk hozza a tárogatóját. Azt nem lehet majd könnyek nélkül hallgatni, amikor felcsendül az Elindultam szép hazámból…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu