Házasság első látásra: a nászéjszakán derült ki a nagy titok
origo.hu
Életének 85. évében elhunyt Kozma Imre atya, katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a Betegápoló Irgalmasrend korábbi magyarországi vezetője. Istenszeretet és emberszolgálat – ez állt életének fókuszában, tevékenységét több mint harminc alkalommal ismerték el rangos kitüntetésekkel. Találkozásaink alkalmával mindig kifogyhatatlanul sorjáztak az anekdoták, hol mosolyra, hol könnyekre fakasztott a történeteivel – ezekből idézek néhányat, búcsúzásképpen.
Fotó: Németh András Péter
Nem akartam sohasem egyedül maradni, ezért választottam a papi hivatást. Aki ugyanis nyitott mások felé, az sosem lehet egyedül. Annak a magány feloldásában rengeteg tennivalója akad, csak észre kell vennie a társai gondját-baját.
Talán hatéves korom óta tudom, hogy papként tehetek a legtöbbet az emberekért. Ez a korai felismerés befogadó, keresztény családomból és szülőfalum, Győrzámoly hitbéli közösségéből ered. Másfél éves koromban édesapám meghalt egy balesetben; ezután fiatalon megözvegyült édesanyám visszament a családi fészekbe, ő lett a kenyérkereső, a nagyszüleim neveltek. Családunkban mindig sok ember megfordult, és a velük való találkozás során megtanultam: sokaknak még kevesebbje van, mint nekünk. Azt láttam otthon, hogy édesanyám és a nagyszüleim mindenkinek segítettek: a szegényeknek, a cigányoknak, a fogyatékkal élőknek egyaránt.
Ezenkívül olyan összetartó faluközösségben nevelkedtem, ahol az emberek magatartását a keresztény értékrend határozta meg, hajlíthatatlan, a papi szolgálatot küldetésnek tekintő plébánossal az egyházközség élén – mindez sok rossztól megvédte a közösséget.
Húsz éven át, 1977 és 1997 között, a Zugligeti Szent Család-plébánián szolgáltam plébánosként. Felépítettük azt az egyházközséget, ami a lelkemben élt. Ennek a legfőbb üzenete az volt, hogy a kereszténységet nem lehet a templom falai közé beszorítani. Isten háza a hívők gyűjtőhelye és kegyelmi forrás, ám a hit karitatív cselekedetek nélkül halott. A közösség tagjainak konkrét segítő feladatokat kellett vállalniuk, így kialakult egy önkénteshálózat, gyakorlatilag a későbbi Magyar Máltai Szeretetszolgálat bölcsője. Többek között hétvégente körülbelül ötszáz egyetemista ült vonatra, és hatalmas hátizsákjaikban gyógyszereket vittek ki Erdélybe a rászorultaknak.
Majdnem ötvenéves voltam, amikor 1989-ben először szabadon azt tehettem, ami miatt pap lettem. Ekkor hívtuk életre a szeretetszolgálatot: a szovjet blokk országai közül csak nálunk működött ez a bátor, elhivatott keresztény közösség, amely gyakorlatilag létrehozta az első szociális hálót Magyarországon.
Alighogy megalakultunk, jöttek a keletnémet menekültek, majd kitört a délvidéki háború. Nem tettünk különbséget, minden rászorulónak segítettünk: az egyik máltais kamion az adományokkal ment a horvátokhoz, a másik pedig a szerbekhez. A segélyszervezetünk kórházi osztályokat, bentlakásos intézményeket és nagyszámú civil lakosságot menekített át Magyarországra.
Megtapasztaltam számtalanszor, hogy míg az intézmény szolgál, addig a közösség szeret – ez nagy különbség. Amikor a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2018 nyarán átvette a Gödön működő, 200 fős fogyatékosotthont, a Gondviselés Háza nevű intézményt, egy olyan súlyos feladatot vállalt magára, amivel négy évtizeden keresztül nem boldogult az állami szociális rendszer. Honnan eredt a bátorságunk hozzá? Abból a sziklaszilárd meggyőződésből, hogy a hit cselekedetek nélkül halott.
Gödön már a harmadik családi házba költözhetett át 12 fogyatékkal élő ember a nagy létszámú Gondviselés Házából. A településen csodálatos példáját látjuk az emberek szolgálatának, egyre inkább a városlakók részéről is; például a fogyatékkal élő lakóink meghívást kapnak a helyi rendezvényekre, és ők el is mennek, jól érzik magukat. Egy településnek rangot, tekintélyt ad, ha nem eldugja a gyengéket, hanem – a városvezetéssel az élen – keresi az együttélés útját-módját, ha a közösség részének tekinti minden egyes lakosát.
Sokat és joggal beszélünk mostanában az elidegenedésről, de ezt a példamutatást is látva, hiszem, hogy a társadalom igenis gyógyul. A sérült emberek az emberiség kitüntetett tanúságtevői. Képesek ledönteni a szívünk körül kialakított falakat, hogy ne az első helyeket keressük, ne győzni akarjunk mindenáron, a versengés szellemében, hanem nyíljunk meg azok előtt, akik gyengébbek nálunk. Ők megtanítanak arra, mi is a szeretet, amely megment.
Amikor a Jeruzsálemi, Rodoszi és Máltai Szuverén Ispotályos Szent János Lovagrend 2013 februárjában Rómában a 900. születésnapját ünnepelte, a a Gregoriana Pápai Egyetemen egy négyszáz tagból álló bizottság vizsgálta a rend segélyszervezeteinek tevékenységét, és a fiatalnak számító Magyar Máltai Szeretetszolgálatot nevezték meg a világ legsokoldalúbb, legrugalmasabb, leghatékonyabb szervezetének. Ennek elismeréseképpen én magam köszönthettem a szentatyát, XVI. Benedek pápát a máltaiak nevében a Szent Péter-bazilikában a 102 országból érkezett küldött nevében.
A szentatya ezzel az üzenettel bocsátott el: „Vigyázzanak Szent István örökségére, aki Isten előtt vállalt felelősséget a nemzetéért.”
Nem sokkal a megválasztása után, 2013 decemberében személyes látogatáson jártam Ferenc pápánál Rómában – akkor ünnepeltem a pappá szentelésem 50. évfordulóját. Elvittem a szentatyának ajándékba többek között a székesfehérvári Videoton FC mezét és egy tablóképet a Vidi futballcsapatának gyerek játékosairól. Akkor már évek óta viselték a mezükön a máltaiak stilizált keresztjét, amely kötelezte őket – jelmondatunk szerint – a hit védelmére és a szegények támogatására.
A labdarúgás csapatjáték, ahol az „egy mindenkiért, mindenki egyért” elvnek meg kell valósulnia a pályán, és természetesen azon kívül is. A labdajáték pedig közösségformáló, az összetartozás élményével örvendezteti meg a résztvevőket, a játékosokat és a szurkolókat egyaránt. Az élet pedig tulajdonképpen erre az összetartozás-élményre épül.
Emlékszem a „jegyet jegyért” mozgalmunk döcögős indulására. A terv szerint ingyen belépőjegyet kapott volna a focimeccsre az a diák, aki egy jegyet javít az iskolában. Körüljártam Székesfehérvár összes iskoláját meg a környékbeli falvakat is a programommal, és azt érzékeltem, hogy a pedagógusok nemigen hittek a sikerben. Szeretek kockáztatni, így hát stratégiát váltottam: odaadtam előre, „hitelbe”, az adott szóra a jegyeket. A tanárok fölháborodtak, hogy micsoda felelőtlenség! Én hittem a gyerekekben, és ezt ők érezték. A végeredmény? Egyetlenegy gyerek se csapott be. Aki elfogadta a belépőjegyet, az mindegyik javított az osztályzatán.
Tudja, az én erőm egyben a gyengeségem is: nem térek ki a bajok, feladatok elől. Ember vagyok, magamnak tartozom ezzel. Aki állandóan csak önmagára gondol és félti magát, az soha nem fog csinálni semmit.
origo.hu
borsonline.hu
origo.hu
mandiner.hu
boon.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
bama.hu
origo.hu
origo.hu