
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Hegymászó, pszichológus, zenész – az első hallásra különbözőnek tűnő tevékenységek tökéletes harmóniába forrnak eggyé Nedeczky Júlia életében, aki első magyar nőként állt nyolcezres csúcson. A magaslatok meghódítása számára küldetés, életre szóló elhivatottság, ami lelki fejlődést, nyugalmat, beteljesülést hozott mindennapjaiba. Rendkívüli tapasztalatai, valamint mentális és művészi munkája által sokat tud adni a világnak önmagából.
Forrás: Nedeczky Júlia
Erősíti, kiegészíti egymást a három érdeklődési terület, együtt átölelik a teljességet. A pszichológia nagyon aktív szellemi tevékenység, amelyben Nedeczky Júlia megélheti segítő, adakozó oldalát. A szikla- és a hegymászás a teljes önátadást, a töltekezést, a szerelmet jelenti számára. Miközben a földtől mindinkább eltávolodik, a magaslatokba kapaszkodik, elméje lecsendesedik, s képessé válik egyszeriben más perspektívából szemlélni az életet. A hangszer hasonlóan működik kezében: a klarinéton keresztül legbelső énje tör utat a fizikailag érzékelhető valóságba. A lelki munkában, az önfejlődés lehetőségében, az emberi kiteljesedés vágyában összecsengenek ezek a tevékenységek Júlia nem épp hétköznapi személye által.
– Korán feltűnt a szüleimnek, hogy mennyire figyelek a környezetemre, embertársaim jóllétére, nagyfokú empátiát fedeztek fel bennem. Egyik alkalommal a testvérem keservesen sírt. Édesanyám, belépve a szobájába, azt látta, hogy én ott álltam a kiságya mellett és vigasztaltam őt – idéz fel egy kapcsolódó emléket Júlia. Humán-művészeti családból származik, ezért már fiatalon megtanult játszani fuvolán, furulyán, zongorán. A középiskolai évek alatt egy időre felfüggesztette ez irányú tanulmányait. Ám rövidesen rátalált a saját hangszerére, a klarinétra. Rájött, hogy nem akar zene nélkül élni, szüksége van rá egy életen át.
Sokáig kereste a maga útját, amely mellett elköteleződne. Édesanyja iránymutatásának köszönhetően az emberi egyéniség iránti kíváncsisága a grafológia felé vezette őt. A tudása teljessé tétele érdekében elmélyedt a pszichológiában, amely szakterületen 2006-ban szerzett diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Ezt követően sokrétűen fejlesztette ismereteit: részt vett önismereti pszichodráma-tanfolyamon, kognitív viselkedésterápiát tanult, coachnak képezte magát. Magánpraxisa mellett hat évig gimnáziumban dolgozott mentálhigiénikus tanácsadóként. 2014-ben lehetősége adódott, hogy a Magyar Képzőművészeti Egyetemen intézménypszichológusként segítse a hozzá forduló diákokat és felnőtteket.
– Az érdeklődésem elsősorban az egészséges emberre irányul, akinek a különféle életszakaszokban más-más feladatokkal kell megbirkóznia. A jelenlegi munkakörömben mindennemű problémával találkozom a korai traumatizáltságtól fogva az önismereti hiányon át a párkapcsolati nehézségekig, ennélfogva széles területen igyekszem segítő kezet nyújtani. Rendkívül izgalmas, ugyanakkor gyakran megterhelő a feladatköröm, ezért jó ellenpontja annak a szikla- és a hegymászás. A fizikai tevékenység közben fellélegzem, töltődöm, érzem a hatékonyságomat, erőmet, amelyből másoknak is tudok adni – taglalja beszélgetőtársam, aki tizenkilenc évesen kötelezte el magát a földi világon túlmutató, hófehér hegyóriások meghódítása mellett.
Emlékszik, kislányként mindig a mászókán lógott, szeretett kötelet mászni, amely tevékenységekhez erős fizikummal, jó egyensúlyérzékkel rendelkezett. Kifejezetten magával ragadták, lebilincselően hatottak rá a hegyi témájú filmek. A magaslatok sosem riasztották, inkább vonzották őt. Sokszor tudattalanul festette, rajzolta papírra áhított vágyódását. Az akkor még naivnak tűnő ábrándjai egyszerre valóságossá váltak, amikor találkozott Koncz Ákossal (magyar hegymászó, 1990-ben hódította meg a Cso-Ojut, a Mount Everesttől húsz kilométerre fekvő, nyolcezer méter feletti csúcsot). Akkor tudatosult Júliában, hogy az álma elérhető, hovatovább erre született.
Miután rátalált saját útjára, a szükséges tudást elsőként a sziklamászás megismerésével alapozta meg. Az alapfok után alpesi magashegyi sziklamászóképzést végzett, azt követően téli magashegyi hegymászó-, továbbá jégmászótanfolyam, majd mesterséges mászás (előre elhelyezett biztosítási pontokon állva, húzódzkodva lehet előrejutni) kurzus következett. Rendszeresen indult sziklamászóversenyeken, amelyeket eredményesen teljesített. Mégsem a dobogó motiválta őt, hanem az első pillanattól az az álom élt benne, hogy nyolcezres csúcsot mászhasson önerőből, mesterséges oxigén és serpák segítsége nélkül. Nem a teljesítményérték vonzotta, hanem a hegyekkel való bensőséges találkozás élménye.
Fokozatosan egyre magasabb, csodálatosabb csúcsokra jutott fel: Tátra, Alpok, Kaukázus, Andok, Karakorum és a Himalája hegyeire. – Nem tudtam, hogy képes leszek-e emberi erővel bírni, ki tudom-e tolni kellőképp a fizikai határaimat. Első alkalommal, amikor Európa tetején, a Mont Blanc csúcsán jártam, nagyon megviselt a magasság. Elkeseredtem, mert attól féltem, hogy nem fogom tudni a nagyobb magasságokat tolerálni. Szerencsére a negatív tapasztalat nem tudott megállítani, a szenvedély vitt tovább. A mászás egyben önismereti, tapasztalati út. Így történhetett meg, hogy még ugyanazon a nyáron, ötezer méter fölött az Indiai Himalájában teljesen jól voltam. Megértettem, hogy jó stratégiával sokkal többre vagyok képes – emlékszik.
Tíz év múltán, 2003. július 19-én sikerült a pakisztáni Karakorum-hegység Gasherbrum-II nevű, 8035 méter magas csúcsán állnia. Ma is libabőrrel mesél az ott megélt, szinte leírhatatlan érzésről. Akkor könnyekben fakadt ki, mert egyszeriben beért hosszú évek munkája, erőfeszítése. A boldogság, ami a lelkébe költözött, mindent felülírt. Hetekbe tellett, míg tudatosult benne ez a rendkívüli eredmény. A gyermeki türelmetlenséggel vágyott cél beteljesedése egészlegességet, nyugalmat hozott a mindennapjaiba, máig elevenen őrzi ennek emlékét és táplálkozik ebből az életre szóló útravalóból.
Előadásaival járja az országot, és külön fejezetben taglalja, mi mindent képesek adni a hegyek. Röviden szólva mindent: leküzdeni a félelmet, befogadni a veszélyt, lelkileg emelkedett állapotba kerülni. A hegymászásban formálódott a személyisége, de ez a semmihez sem fogható élmény gyümölcsöző az élet minden területén. A pszichológiában például igyekszik más szemléletmódot nyújtani, ami a lényeglátásban segíti az embereket. Tudja, tapasztalatot képes másoknak jól átadni, illetve segíteni az idő- és célkezelést. De élményeit közvetlenül is hasznosította: hat évig tartott túra- és hegyivezetést különféle alpesi csúcsokra, és tizenöt alkalommal a francia-olasz Mont Blanc (4809 méter) magaslatára.
– Az a szép a mászásban, hogy ott a hegy az úr. Maximális alázattal, tisztelettel, szeretettel közeledek felé. Vendég vagyok, és kötelességemnek érzem, hogy fizikailag, szellemileg felkészülten érkezzek. Rengeteg jelentéktelen dolog foglalkoztat bennünket a hétköznapokban. A magaslatok letisztítják a gondolkodást, segítenek meglátni, mi az igazán lényeges, a valódi érték. A főtt étel, a kényelmes ágy, a meleg víz itthon karnyújtásra elérhető, fent az életben maradás feltételeinek megteremtése sok-sok órába telik. Igyekszem hálával élni, hogy számomra mindez természetszerűen megadatik.
– Hogyan tovább? Az életem mindhárom területén tűztem ki újabb célokat magam elé. A hegyi álmokból minden évszakra akad legalább egy. Télen Marokkóba szoktam menni sziklát vagy jeget mászni egy hűvös vidéken. Nyáron Peruba készülök a hatezres csúcsok közé. Még vágyom nyolcezres magasságokba. Erőss Zsolt hegymászóban kiváló társra találtam a szenvedélyemben, de 2013-as halála nagy űrt hagyott bennem. Tízévnyi keresés után most Koncz Ákossal közösen megpróbálunk mégis nekivágni a magaslatoknak – meséli.
Ami a pszichológiát illeti, el szeretne végezni egy újabb szakmai képzést. Emellett új lemeze készül egy francia sanzonzenekarral együttműködve. A művészet gyermekkorától benne lakozik, jó eszköz önkifejezésére. Legközelebb a szívéhez a klezmerdallamok állnak, főleg emiatt kezdett el klarinéton játszani. Régebben dolgozott színházban, hetente többször fellépett, ma már inkább hobbiszinten, jókedvéből zenél. Ezzel teljes az élete.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu