Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Országszerte számos iskola fenntartója lesz valamelyik egyház – máskülönben előbb-utóbb lakat kerülhetne a kapujára. A legtöbb településen ezért az egyházakat megmentőként fogadják, némely helyen viszont megosztja a szülőket a fenntartóváltás. Mi az elmúlt napokban néhány Csongrád megyei falu iskoláját kerestük fel.
Kép: Dóc, 2011. május 20. Biblia és ÁBC-s könyv a dóci katolikus fentartású iskolában. Fotó: Ujvári Sándor
Kedves Zsombói Szülők! Döbbenettel tapasztaltuk, hogy egyesek megint megpróbálják félrevezetni a szülőket egy névtelen szórólappal. – Ezekkel a mondatokkal kezdődik az az egész oldalas közlemény, amelyet a település polgármesteri hivatalának a bejáratánál olvasok.
Az újságíró ritkán találkozik ennyire egyértelmű jelével annak, hogy ahová érkezett, ott – pestiesen szólva – helyzet van. Ezt az érzésemet erősíti az iskola igazgatónője is:
– A harmadik tanévet fejezzük be társulásban a csólyospálosi iskolával és óvodával – tájékoztat Maróti Antalné. – Ahogy eddig nagyszerűen megvoltunk egymással, úgy ezután is meglehetnénk. Már csak ezért sem értek egyet a fenntartás átadásával.
Az igazgatónő szóhasználata szinte hivatalos, ám hangja telve szenvedéllyel.
Amúgy azt a polgármester, Gyuris Zsolt sem állítja, hogy bármiféle gondjuk lett volna a társulással. Amivel viszont annál inkább, az a pénz:
– Nagyjából hétszázmilliós a település költségvetése – hallgatom a faluvezető érvelését –, ebből százkilencven millió ment el az óvodára, az iskolára és az alapfokú művészeti oktatásra. Ez az, amit egyre nehezebben tudtunk kigazdálkodni.
Még egy mondat erejéig a számoknál maradva: a százkilencvenmillióból az oktatási intézményeik fenntartására jó százmillió a központi költségvetésből érkezik, a többit az önkormányzatoknak kell állnia – s ez is egyre nagyobb terhet jelent számukra.
Az egyházak viszont nemcsak az alapfokú, hanem a kiegészítő normatívát is megkapják az államtól. Zsombó a megmaradó pénzéből ezentúl húszmilliót szán az oktatásra, mert az alapfokú művészeti képzést nem adják át az egyháznak, és szükség szerint segítik az iskola munkáját.
– Nem is értem, miért rossz az, ha az egyház átveszi az iskolát – fésüli kislánya haját Nagy Katalin szülő, akit Zsombó külterületén lévő tanyájukon kerestem fel.
Az asszony hat gyerek anyukája, tehát „vastagon” érdekelt a kérdésben.
– Nem tanulnak ellenségeskedést, háborúságot, nem nevelik őket a család ellen, hanem a szépre és a jóra. Akkor meg mi a probléma?
Az ellenvéleményt a négygyermekes Török Gáborné foglalja össze az iskola igazgatói irodájában:
– Én azt szeretném, ha a gyermekeim világnézetileg semleges oktatásban részesülnének. És mivel Zsombón csupán ez az egy iskola létezik, ezt most csak úgy tehetem meg, ha a szomszédos Szatymazra vagy valamelyik más településre hordom a gyerekemet.
Sérelmezi a fenntartóváltást Nógrádiné Szabó Ildikó magyartanár is.
– Az egyház megkívánja, hogy a gyerekeket katolikus szellemiségben neveljük, ez teljesen természetes. Nekem viszont jogom, hogy én meg ne akarjak ilyen szellemben oktatni. Ezért szeptembertől nem fogok ebben az iskolában tanítani.
Viszi magával a gyerekeit is, akárcsak Török Gáborné – a kisebbeket azonban mindkét anyuka a katolikus óvodába íratja be.
Szerettem volna olyan tanárral is beszélgetni, aki támogatja a fenntartóváltást, ám az igazgatónő állítása szerint közülük egy sem adja a nevét a véleményéhez, ezért velük nem tudott összehozni.
A kérdés most már az, hogy a legérdekeltebbek, a szülők akarják-e az iskolaváltást. Zsombón az előzetes felmérés szerint a többség akarja: a 392 érintett gyerek szülei közül 187-en szavaztak igennel, 142-en nemmel – a többiek nem nyilvánítottak – legalábbis érvényesen – véleményt.
Miért akkor a felzúdulás? Nehéz eldöntenem, hogy kommunikációs baki áll-e a háttérben vagy ennél mélyebb okok. Gyuris Zsolt polgármester ugyanis az igények felmérésekor az erkölcsi nevelést állította előtérbe, amit a március 31-i szülői értekezleten több szülő és pedagógus értelmezett az addigi munkája megkérdőjelezéseként.
– Azok állnak a leghangosabb véleménynyilvánítók mögött, akiket nem választottak be az új képviselő-testületbe – árnyalja a képet Nagy Katalin. – Volt, aki kijelentette, hogy az sem baj, ha egyházi lesz az iskola, csak a testület menjen.
Korábban, 2006-ig képviselő-testületi tag volt az igazgatónő is, aki azonban már az egyház átvételi szándékának bejelentése előtt lemondott – hogy miért, azt egyik fél sem kívánta elárulni, ám vélhetően nem az iskola átadása miatt. Az ellenzők mögött állt a tavaly ősszel szintén meg nem választott Zsíros Pál is, akit azonban sajnos nem tudok megkérdezni, ugyanis a napokban közlekedési balesetben elhunyt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu