Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Minden felhalmozódott tárgyát szétosztja dr. Beer Miklós. A Váci Egyházmegye nyugalmazott püspökének nagymarosi otthonában – némi túlzással – minden eladó: ha egy tárgyért pénzadományt kap, azt azoknak a rászorulóknak adja tovább, akik a segítségét kérik. Szabadúszónak hívja magát, aki 81 évesen talán elfoglaltabb, mint megyés püspök korában. Öt éve hívta életre a Szent Ferenc Szegényei Alapítványt a Nógrád vármegyei Szalmatercs és Ságújfalu zömében cigány rászorulóinak támogatására.
Kép: Dr. Beer Miklós nyugalmazott püspök a nagymarosi otthonában
Ahogy a nagymamám szokta mondani: a halottas ingnek nincs zsebe. Előbb-utóbb számolni kell azzal, hogy az Úristen majd hazahív, és ezeket a tárgyakat nem tudom magammal vinni – mutat körbe kétszobás otthonában Beer püspök. A barátságos lakás falain, a festmények és emlékképek közt itt-ott „lyuk” tátong, és a könyvek is sokkal szellősebben sorakoznak a polcokon, mint korábban…
De menjünk sorjában!
Dr. Beer Miklóst 2003-ban nevezte ki II. János Pál pápa a Váci Egyházmegye élére, és tizenhat éven át szolgált a jelmondata szerint: „Rendületlenül a hitben.” Öt esztendővel ezelőtt kapta meg Rómából a felmentését, Marton Zsolt vette át a munkáját. A püspöki cím a nyugalomba vonulás után is megmarad, így tiszteletünk jeleként a megszólítás is. Beer püspök 2019 nyarán azt tervezte, hogy 76 évesen beköltözik Verőcén a Migazzi Kristóf Idősek Otthonba. Az intézményt az egyházmegye tartja fenn, „világiak” mellett idős lelkészek és szerzetes nővérek élnek ott. Kiválasztotta a leendő kis szobáját, másnap ki is meszelték, meséli a püspök, ő pedig abban a reményben gondolt a közelgő költözésére, hogy a kastélyépület ősi parkjában hosszú sétákkal, sok olvasással és csendes elmélkedéssel tölti majd hátralévő napjait.
– Már a csomagolás hajrájában jártam, mikor az egyik munkatársam megemlítette: Nagymaroson, az egyházmegye támogatóközpontjában üresen áll egy kétszobás lakás. Püspökségem idején vettük meg az épületet, amelyben azóta a Szent Lőrinc Szociális Szolgáltató működik, a Váci Egyházmegye Szamaritánus Szolgálat Intézményfenntartó Központjának intézményeként. Munkatársaink többek között házi gondozást végeznek, a fogyatékos gyerekeket hordják a környékről a váci speciális iskolába, napközis nyugdíjasklubot működtetnek, délben ételt osztanak. Megfogott az a gondolat, hogy munkatársaink és gondozottjaink közelében élhetek, úgyhogy szívesen elfogadtam ezt a kis lakást. Óriási szerencsém volt abból a szempontból is, hogy a következő év tavaszától kezdődő Covid-járvány alatt itt, a Duna és a Börzsöny közelében nem éreztem meg annyira a bezártságot, mint a kijárási-látogatási tilalom alá került idősotthonok lakói. Azóta pedig egyre több feladat talált rám.
Köztudott, hogy az egyházak paphiánnyal küzdenek, úgyhogy jól jött Nagymaroson a nyugalomba vonult, de rendkívül jó karban lévő püspök segítsége. „Ne térdepeltesd, hanem focizz velük!” – ez volt a szomszédos Zebegényben született és felnőtt Beer Miklós atya pedagógiai módszere, amikor pappá szentelése (1966) után sokáig a Duna túlsó partján, Pilismarót és Dömös plébánosaként tevékenykedett. Később, immár püspökként minden napját a váci uszodában kezdte, sokat kirándult a hegyekben. Uszodába járni már nincs ideje, mondja, de változatlanul vigyáz az egészségére: a napot reggelente negyedórás talajtornával indítja, jó időben biciklivel jár mindenhová, és nyaranta a Dunában úszik.
Nem túlzás kijelenteni, hogy pörgősebb az életem szabadúszó nyugdíjasként, mint aktív püspök koromban – mosolyog.
– Kialakult az évek alatt, hogy rendszeresen misézem a környéken, Nagymaroson kívül Kismaroson, Szobon, Zebegényben és Vámosmikolán; betegekhez járok, jegyespárokkal beszélgetek, összeadom őket, és sajnos egyre többet temetek, a héten eddig mindennap, és pénteket írunk. Ezenkívül van két pártfogoltam, az egyik a Csillag-, a másik a márianosztrai börtönben tölti büntetését, rendszeresen hívnak telefonon, skype-on is beszélgetünk – bár ez nagyon nehéz szolgálat, rendkívül mély lelki élményt jelent. Nincs olyan napom, hogy ne jönnének hozzám látogatóba, közben rengeteg telefonhívást kapok, és szinte beleszédülök a Messenger-üzenetekbe. Mégis, én ezt úgy fogom fel, hogy amíg az Úristen tud használni valamire és bírom erővel, addig csinálom.
A sokasodó hívásoknak és látogatóknak tudjuk a magyarázatát, hiszen minket is Beer Miklós Facebook-oldalának egyik februári videóbejegyzése hozott Nagymarosra. „Szeretettel hívok, várok mindenkit ide, az otthonomba, hogy nézzen körül, és ami megtetszik, azt szívesen odaadom” – hangzott el az invitálás. A püspök azzal indokolta a nagylelkű felajánlást, hogy amikor majd egyszer (az egészsége megrendülése esetén) idősek otthonába, egy kis szobába költözik, vagy a kórházi ágyon fekve már nem lesz szüksége arra a sok tárgyra, amely felhalmozódott körülötte.
„Szeretném továbbadni azokat a könyveket, képeket, szobrokat, dísztárgyakat, amelyek a hosszú évek alatt összegyűltek, amelyeket sok-sok kedves ismerőstől, baráttól, tanítványtól kaptam. Őrzöm a kedves emlékeket, az ajándékozók személyét, de tudomásul vettem, hogy ezekre már nincs igazán szükségem” – magyarázta ötletét a videóban, és megköszönte előre is mindazoknak, akik a lakását „átrendezik”.
A püspök örül annak, amikor új gazdát talál a tárgyainak. Mint mondja: minden eladó. Ha egy-egy tárgyért pénzadományt kap, azt a rászorulóknak adja tovább.
– Hihetetlen, milyen forgalom lett nálam, erre nem számítottam, szerte az országból sokan jöttek már. Már másnap jelentkezett valaki, hogy szeretné azt a régi telefont az íróasztalomról, ami a felvételen látszott – osztja meg tapasztalatait. – A tárgyak nincsenek beárazva, mindenki annyit dobhat a kitett perselybe, amennyit gondol. A pénz a Szent Ferenc Szegényei Alapítványnak megy, amit öt évvel ezelőtt néhány barátom segítségével hívtunk életre, ezen keresztül kapcsolódunk be a Magyar Máltai Szeretetszolgálat felzárkóztatóprogramjába. Két nógrádi falu, Szalmatercs és Ságújfalu zömében cigány rászorulóit patronáljuk. A tárgyakért kapott pénzből eddig már négy családon tudtam segíteni. Egy kedves asszonyról kiderült, hogy rákos, a férje elhagyta, három gyerekkel maradt egyedül, egy másik esetben a család még mindig a devizahitel-csapda terhét nyögi…
Nemcsak hívők keresik fel a püspököt, hanem olyanok is, akik rajta keresztül szeretnének támogatni egy nemes kezdeményezést. Merthogy dr. Beer Miklós személye hiteles előttük. Mindig is bátran élen járt a szemléletformálásban, például, amikor 2016 szeptemberében a vasárnapi mise végén a váci katolikus egyházmegye papjai felolvasták a püspöki körlevelét, amelyben cigány testvéreink elfogadására és megsegítésére kérte a híveket.
– Számítottam akkor arra, hogy soraim nem maradnak visszhang nélkül, és az élesen eltérő vélemények megosztják még a paptársaimat is. Megértem, hogy sok ember nem akar a magáén kívül újabb gondot a nyakába venni, csak hát akkor fel kell tennie a kérdést: mitől is keresztény ő? Csak vallásos, aki templomba jár, imádkozik és tartja az egyházi ünnepeket, vagy pedig hívő is, aki Jézus tanítása szerint él? Régóta szembesülünk azzal, hogy a népességen belül a cigányság aránya gyorsan emelkedik, ami tovább növeli a meglévő feszültségeket. Szerintem ez az egyik legégetőbb társadalmi problémánk, amire csakis oktatással, munkahelyteremtéssel és szociális körülményeik javításával együtt lehet megoldást találni. Ferenc pápa kezdettől fogva arra kér mindannyiunkat, hogy az elesettek, a hátrányos helyzetűek, a szegények legyenek gondolkodásunk előterében.
Sokakban az a nagy kérdés: hogyan fogjanak hozzá? A püspök szerint egyszerűbb a válasz, mint gondolnánk: ha mindenki csupán egyetlen rászoruló családot felkarolna a lehetőségei szerint, folyamatosan segítené őket, a bajban nem engedné el a kezüket, máris óriásit lépnénk előre. Rengetegen megtehetnék ezt, mégsem teszik. Miért? Mert e nemes cél érdekében talán kicsivel szerényebben kellene élniük, szabadulni az érdekek és a haszon fogságából.
A püspök rendszeresen beszámol Facebook-oldalán arról, mi minden történik a két patronált nógrádi faluban.
Legelőször is sikerült létrehozni az úgynevezett jelenlétházakat, ahol folyamatosak a foglalkozásaik:– A legkisebbeknek és szüleiknek mozgásfejlesztő szakember ad tanácsot, szükség esetén odahaza is; a kismamák a baba-mama klubban cserélnek tapasztalatot; a gyerekek korrepetálása mellett társasjátékklubot, táncházat és ügyességi foglalkozásokat is szervezünk számukra. A ruhaadományokból börzét tartunk, a jelenlétházakban fiatalok és idősek egyaránt igénybe veszik mosógépünket. Nemrég új, egészségügyi szolgáltatással bővült a tevékenységünk: a szeretetszolgálattal együttműködve vérvételre és EKG-vizsgálatra is alkalmas orvosi busz érkezik kéthetente a ságújfalui jelenlétpontra, ahol szakápoló, valamint webkamerán keresztül orvos áll térítésmentesen a helyiek rendelkezésére, szükség esetén beutalót is kapnak szakrendelésre. Továbbra is népszerű az élelmiszerbank-program Szalmatercsen, ahol egyébként zajlik a jelenlétház bővítése.
Újra és újra hangsúlyozza: a gyerekek nem választhatják meg, hová születnek, így a rászoruló cigány gyerekek sem tehetnek róla, hogy óriási hátránnyal indulnak az életben. Szerinte a keresztény identitás „lakmuszpapírja” az is, hogy miként állunk a peremen élők ügyéhez. Örömre ad okot, hogy egyre többen megértik a fölzárkóztatás fontosságát, de a társadalomban összességében még mindig nincs meg a kellő szolidaritás.
– A pandémia idején hittem abban, hogy az emberek az otthonaikba bezárva elgondolkodnak és ráébrednek arra, hogy nincs értelme a habzsolásnak, a fogyasztói életstílusnak. Nagy csalódásként éltem meg, hogy a járvány múltával ugyanott folytatjuk, ahol abbahagytuk. Azt érzem, hogy a közelünkben dúló orosz–ukrán háborúból se tanulunk igazán, ehelyett megszoktuk a helyzetet. Ferenc pápa ezt úgy fogalmazza meg, hogy a közömbösség kultúrája terjed: a háborúkról, a természeti katasztrófákról, a harmadik világ éhezéséről és nyomoráról sokan úgy gondolják, ez nem az ő problémájuk, mi közük nekik mindehhez?!
Mi lehet a megoldás? A párbeszéd kultúrája – mondja Beer püspök, ismét Ferenc pápára hivatkozva.
Világosan látszik, hogy a társadalmunk gondolkodását, szemléletét nem tudjuk megváltoztatni egyik napról a másikra, de az Úristen nem is vár többet, csak annyit, hogy a saját kis környezetünkben egy kicsit legyünk mi a kovász. A személyes példamutatás óriási húzóerő tud lenni.
– Tudja, gyerekkoromban szerény körülmények között éltünk – apám és nagyapám is meghalt a II. világháborúban, aztán 1951-ben kitelepítettek minket az anyámmal –, mégis jobban összetartottak a családok, és többet segítettünk másoknak is, mint napjainkban. A mai társadalom önpusztító. Miért folyton azon törjük a fejünket, hogy mit miért nem teszünk meg – ahelyett, hogy azon gondolkodnánk, mit hogyan tudnánk megtenni? A saját tapasztalataimból kiindulva talán jobban együtt tudok érezni a hátrányos helyzetű emberekkel, éppen ezért felelős is vagyok értük.
Búcsúzóul egy szovjet töltőceruzát kapok. Stílusos ajándék egy íróembernek! Egykori orosztanárként könnyű kibogarásznom a megfakult gravírozott cirill betűkből Leningrád nevét – így kap a véletlen folytán újabb érzelmi töltetet az emléktárgy.
– Örülök, hogy közzétettem azt a videós felhívást, nagyon sok megindító találkozásnak lehettem részese ezekben a hetekben. Nyugdíjasként megengedhetem magamnak azt a passziót, hogy ráérősen beszélgetek az emberekkel. Például szombatonként lemegyek a piacra – úgy, mint annak idején Szókratész –, már messziről integetnek: püspök atya, félretettem néhány fürjtojást. Ötödik éve lakom itt, és azt hiszem, hogy elfogadott ez a kisváros, mindig elhívnak a rendezvényekre, augusztus 20-án díszpolgárrá választottak. Talán még részt tudok venni egy ideig abban, hogy szelídüljön a világunk. Hogy az emberségünk gazdagodjon, ne az anyagi jólétünk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu