Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Három napon keresztül a magyar könnyűzenei élet legnépszerűbb előadói adták egymásnak a színpadot Ráckevén, a Duna-part Feszten. A csodálatos Savoyai-kastélypark harmadik éve biztosít helyet a sokszínű és többgenerációs, családias banzájnak. A fesztivál nem klasszikus „ottalvós”, hanem könnyű megközelíthetősége miatt bejárós, azaz „bejövős” fesztivál. A telt ház láttán kijelenthetjük: rajtunk kívül még sokaknak bejött!
Fotó: Németh András Péter/Szabad Föld
Dübörög a magyar fesztiválszezon, a nyár elejétől egészen augusztus végéig minden hétre jut akár két-három nagyobb lélegzetvételű kulturális, zenei rendezvény országszerte. Július első meghosszabbított hétvégéjén – a nagy hírű zamárdi Balaton Sounddal egy időben – szintén festői környezetbe, a Ráckevei–Soroksári-Duna-ág mellé csábított a „bejövős”. Beléptetéskor, az alapos biztonsági ellenőrzés közben jutott idő felmérni: minden generációval találkozhatunk itt, de feltűnően sokan képviselik a 14–16 éves korosztályt.
Csütörtök estétől vasárnap hajnalig az időjárásra sem lehetett panasza a nyári fesztiválra látogató közönségnek, hiszen az idei év eddig legmelegebb napjai várták a résztvevőket. A hőmérséklet, na és természetesen az aktuális fellépő egyfajta generációs szűrőként is funkcionált: például csütörtökön fél kilenc magasságában mintha bekapcsoltak volna egy embermágnest, ami a lengén öltözött kamasz lányokat egy irányba, a nagyszínpad előtti hatalmas tér felé vonzza, míg a korosabbak inkább maradtak az itatók közelében. Míg a fiatal rajongók a rapper T. Danny közelébe igyekeztek furakodni, addig a régebb óta fiatalok maradtak helyben a sörpadokon az „egyszer volt birspálinka vagy a magamnak főztem vadkörtepárlat” dilemmájába ragadva.
Ugyanez a szűrő jellemezte például szombaton a szintén rapper Manuel koncertjét. Ebben a műfajban sokan a nehéz gyerekkorból és/vagy élethelyzetből merítenek ihletet – ami az ő esetében bizony igaz. A 24 éves, Fonogram-díjas énekes-dalszerző ugyanis a napokban szabadult a fogházból, ahol a rá kiszabott, közel egy hónapos szabadságvesztését töltötte egy régi ügye miatt: 2017-ben letartóztatták pár barátjával együtt egy maréknyi fűvel. Remélhetőleg tanult az esetből, mert koncert közben többször a bulizás hevében is önmérsékletre intette rajongóit.
Mindezeket az előzményeket Lilitől és a barátnőjétől, Zoétól tudom, akik rajongóként természetesen naprakészek, ide „Manuel The Best” (Manuel a legjobb) saját készítésű táblával érkeztek. A 15 éves budapesti lányok a szüleiktől ballagási ajándékként kapták a háromnapos Duna-part Feszt-bérletet.
– Június közepén a csepeli Holi Fesztiválon átestünk a tűzkeresztségen, akkor Lili apukája kísért el minket, és végig a nyomunkban járt – mesélik a tinik, akik szerint az osztálytársaikkal összevetve őket túl szigorúan fogják, ezért is érte őket hatalmas meglepetésként ez a telitalálat ajándék. A Holihoz képest itt sokkal nagyobb biztonságban érzik magukat, kevesebbnek látják a full részegen tántorgókat is, és a balhéknak azonnal gátat szabnak a rend fölött nagy számban őrködők. Talán ennek köszönhető, hogy sokkal hosszabb gyeplővel, szabadon járnak-kelnek a fesztivál területén, miközben a „bébiszitterek” diszkréten elterültek a pléden a Savoyai-kastély parkjának beépítetlen, füves domboldalán. Innen oldalról tökéletesen rálátni a távolabbi nagyszínpadra, az óriáskivetítők pedig közel hozzák a produkciókat a kényelmesebb (= korosabb) fesztiválozókhoz is.
– Őt a tévéből ismerjük, táncolt a Dancing-ben! – világosodik meg teljes hangerővel a szomszédos plédet birtokló család 12 és 13 éves lánya T. Danny láttán. Üdítő kivétel, ennek a rappernek felhőtlen gyerekkor jutott, legfeljebb a tinédzseréveiben bekövetkezett rádöbbenés terhelhette meg: az élsportoló családból származó (testvére hátúszásban indult a 2016-os olimpián, nagyapja pedig az 1952-es kosárlabda-válogatott tagja volt) Telegdy Dániel sokáig úszónak, majd profi kosarasnak készült, de egy idő után rájött arra, hogy sokkal inkább zenével szeretne foglalkozni. A 25 éves előadó az utóbbi években önerőből futott be, több dala is felszántotta már a YouTube-ot és a TikTokot. Ismertsége pedig tovább nő, hiszen a Dancing with the Stars műsorban való szereplése után nemrég a Zsákbamacska egyik műsorvezetőjeként tűnt fel a TV2-n.
Visszatérve a szomszédos családra: Dunaharasztiból érkezett a háromgyerekes família, a tavalyi debütáló évük után idén is visszatértek, teljes létszámmal és mindhárom napra. Ugyan a VIP-részlegbe szól a bérletük, de a második naptól a kényelmesebb helyek és a gyorsabb kiszolgálás helyett inkább a bulizó tömeg fokozódó hangulatának szívóerejével sodródnak. Belevaló család az övék, vasárnap kialusszák a fesztiválos fáradalmakat, aztán hétfőn irány Erdély egy lakóautóval!
– A 15 éves kamasz fiunk számára minden előadó jól ismert, kívülről fújja a szövegeket. Mi a feleségemmel inkább azokért a fellépőkért lelkesedünk, akik velünk együtt haladnak előre a korlétrán, például Majka és a Halott Pénz – magyarázza a 45 éves családfő. Ez utóbbi zenekarnak ráadásul pár hete a 20. születésnapi Puskás Aréna-koncert hatalmas lendületet adott az előttük álló nyári fesztiválidényhez, amit Ráckevén nyitottak – felejthetetlenül.
Majkáék szintén a Duna-part Feszten rúgták be a szezont. Az elmúlt években tervben volt már, hogy fellépnek itt – „szeretjük a kisebb méretű, hangulatos fesztiválokat, mint amilyen a Duna-part Feszt”, nyilatkozta Majoros Péter, Majka –, de időpontütközések miatt csak harmadik nekifutásra sikerült összehozni a fergetegesre sikerült fellépést.
Hidratálni, hidratálni, hidratálni! A belső parancsnak engedelmeskedve, türelmesen kivártam a hosszú sort, aztán a Majka-stáb tagjai közt hűsöltem. Tizennégyen felelnek a színpadtechnikáért, a zenekaron kívül ennyi ember biztosítja hangban és látványban a tökéletes színpadi élményt a fesztiválozók számára. A technikai szolgáltatócégnek – amely több magyar produkciót, köztük a Majkáét is turnéztatja – Békésben van a központi raktára, onnan érkezett a szükséges eszközökkel egy 5 meg egy 7,5 tonnás teherautó; ezenkívül külön autó viszi a hangszereket és a stábtagokat.
– Csütörtök este itt, Ráckevén lép fel a zenekar, pénteken a Csongrád vármegyei Bordányban, majd szombaton a Balaton túlsó részén, Keszthelyen. Ilyenkor az ország közepén, a fővároshoz közeli Érden alszunk meg, onnan indulunk tovább már reggel, legkésőbb délelőtt – mesélik a stábtagok. – Itt éjjel 11-kor lépnek színpadra Majkáék, de a színpadi technika összerakására, a finombeállításokra a 13 és 16 óra közötti idősávot kaptuk meg, aztán jön a többi fellépő műszaki csapata, és ugyanúgy előkészít mindent a koncerthez. Hogy mi történik 16 óra és úgy 22.30 között? Várakozunk. Ebben nekünk kevés a buli… A fellépés végén szétszedünk és elcsomagolunk mindent, egy óra tíz perc a szintidőnk, szeretnénk mielőbb ágyba kerülni.
A fesztivál ötletgazdái – Spaics Igor, Szöllősi Tamás és Varga László Dániel – anno együtt töltötték egyetemi éveiket a Modern Üzleti Tudományok Főiskolán, Tatabányán. A barátok nyaranta összejönnek Tamás ráckevei otthonában „kicsit kiereszteni a gőzt”.
– A dunai stégen, fröccsözés közben évről évre ábrándoztunk egy természetközeli kulturális rendezvényről, amivel tovább színezzük az itteni sokszínű kulturális életet – emlékszik vissza a kezdetekre Spaics Igor, akit a zenei világban elismert producerként jegyeznek, a menedzserszakmában tévéműsor és Aréna-koncert is fémjelzi a nevét. – A Covid-járvány lefékezte az álmainkat, de aztán három évvel ezelőtt végre megrendeztük az első Duna-part Fesztivált. A közép-magyarországi régiónak eddig nem volt ilyen jellegű rendezvénye, pedig itt minden adott ahhoz, hogy egy színvonalas, mégis élhető léptékű fesztivált hozzunk létre. A Ráckevét körülölelő természeti szépségek, a vizek közelsége, történelmi múltja és emlékei miatt méltán a régió egyik legkiemelkedőbb települése, korábban megkapta a Kultúra városa címet is.
A szervező kiemelte: fontos, hogy megmutassuk, mennyi fantasztikus helye van Magyarországnak. Az egyszerű megközelíthetőség miatt ez nem egy klasszikus „ottalvós” fesztivál lett, hanem csak koncerthelyszínként működik, azaz „bejövős”. Autóval mindössze egy óra alatt elérhető a főváros, a kastélypark a HÉV-végállomástól tíz percre található, ráadásul a szervezők a fesztivál idejére éjszakai járatokat is biztosítottak a koncertek utáni hazajutás megkönnyítése érdekében. Ez is az ökolábnyom csökkentését szolgálja, miként a rendezvény számos környezetbarát vállalása.
– A XXI. században járunk, az emberiség űrszondával kutatja a Naprendszert, miközben sok esetben még az is problémát jelent, hogy a papírt különválogassuk a műanyagtól, mielőtt kidobjuk. Ez olyan apró dolog, ami nem kerül pénzbe, nem kíván tőlünk nagy áldozatot, csakis szemléletváltást. Az emberek bulizni jönnek egy fesztiválra, és mi a minőségi szórakoztatásra alapítottuk ezt a rendezvényt, de megfűszereztük egy kis környezetvédelmi tanulással – magyarázza Spaics Igor.
A hosszabb távú tervek között szerepel az, hogy a jelenlegi fesztiváltérből kilépjenek és további helyszíneket vonjanak be. Ahol akár tematikus stílusokat mutatnának be, komolyzenei vagy színházi kínálatot hoznának be, akár egy szigetre, ahova csak hajóval vagy kajakkal lehet eljutni. De nem sietnek.
– Gyakori hiba, hogy a szervezők azonnal túl magasra teszik a lécet, és nem veszik észre, hogy emiatt romlik az infrastruktúra, mocskosak a vécék, és órákig kell sorban állni a pultoknál. A túl sok ember miatt csökken a fesztiválélmény. Nálunk mindig is az volt és lesz a cél, hogy élhető és élvezhető legyen a környezet.
Jelentem, a fesztiválélményben nincs hiba. A legnépszerűbb magyar zenei előadók sorakoztak fel a fesztivál három színpadán. Idén is nagy favoritok léptek fel, a már említetteken kívül többek között a Follow the Flow, ByeAlex és a slepp, Dzsúdló, Bruno X Spacc, Lil Frakk és Lotfi Begi.
A szervező elárulta, hogy a tavalyi évhez viszonyítva a bekerülési költségeik átlagosan 30 százalékkal emelkedtek. Mivel a mindössze hároméves Duna-part Feszt még feltörekvő fázisban lévő márka, nem tehették meg azt, hogy ezt a költségemelkedést teljes mértékben áthárítsák a közönségre. Annyit emeltek a tavalyi árhoz képest, hogy még mindig a legolcsóbb fesztiválok közé tartoznak. A helyszínen 29 900 forintért lehetett kapni a három napra szóló bérletet, ám aki hónapokkal előre tervezett, 20 ezerért megvehette ugyanezt.
A fesztiválok területére alkoholos italt nem lehet bevinni, így a szórakozás ezen válfaját (is) választók egyetlen legális lehetősége az, ha bent veszik meg. Míg ezen a hétvégén a Balaton Soundon 1890 forintot kértek fél liter csapolt sörért, Ráckevén csak 1500-at. A Balatonnál 4 cl kajszipálinka ára 3950, a Kis-Duna mellett a prémiumváltozata is csupán a fele, 2000 forint. Szóval már csak az a dilemma maradt, kinek mi illik jobban, mondjuk (a tollforgató kedvenc) Follow the Flow-koncertjéhez: a nagymamám kertjéből prémium kajszibarack-pálinka vagy a vilmoskörte, esetleg a szilva?!
– A sikeres fesztiválok láttán újabb és újabb települések kapcsolódnak be ebbe az iparágba. Nyilván addig fog tudni bővülni a piac, amíg kereslet van rá, azután elkezd szépen tisztulni – magyarázta Spaics Igor. – Azt látom, hogy napjainkban a sztárfellépő már kevés a közönségnek. Amelyik helyszín nem tud különleges karakterisztikát adni a saját fesztiváljának, az már kevésbé érdekes a közönség számára. Szerintem mi meg tudtunk fogalmazni egyedi üzenetet és hívószót, ez lehet a fesztivál sikerének kulcsa. Szóval jövőre is partra, magyar!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu