Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az évtizedeken, sőt évszázadokon át a savanyított káposzta fővárosának számító Vecsés két évvel ezelőtt került fel az olajnagyhatalmak térképére, amikor is kőolajat találtak földje alatt. Pontosabban, azt már korábban megtalálták a geodéták; 2022-ben már az első kút kezdett működni. Naná, hogy a Dallas sorozaton nevelődött vecsésiek azonmód a Texas Number One nevet adományozták a kútnak, amit az olajosok csak egyszerűen Vecsés–2-nek neveztek el.
Fotó: Németh András Péter
És akkor megindult az őrület. A városlakók azt találgatták, kinek a telkén bugyog majd az olaj, vagyis ki lesz a vecsési Jockey Ewing, ahogy errefelé írják/mondják: Dzsoki Jújing (hogy Samanthát és Bobbyt ki ne felejtsük). Beindultak az internetes véleményvezérek is: „Alig várom, hogy Vecsés legyen az új Dubaj. Tenger alatti teniszpályát ide is! Ja, előtte meg hát persze tengert…”
Hogy aztán mindebből mi lett? – ellátogattunk a magyar Dallasba, ahol már nemcsak a Texas Number One, hanem a Number Two is dolgozik, sőt immár a Number Three is beindulhat.
A Pesttől 20 kilométerre lévő 20 ezres város külterületén – írnám szívesen, hogy üvölt, hogy dohog, de legalábbis morog az olajkút, de néma csend van: a nyersolaj saját rétegnyomása miatt kúszik fel kétezer méter mélyről. Szivattyúzni csak akkor kell – hallom kicsit később Kovács Zoltántól, a Mol magyarországi fúrásainak főnökétől –, amikor már csökken a nyomás, s lassan kimerülőben az olajmező. Akkor lépnek munkába, a például Zalában máig bólogató kutak, vagyis, ahogy az olajosok nevezik, a himbás-rudazatos mélyszivattyúk, amelyek kicsit olyanok, mint a kétütemű motorok. Ha a dugattyú felfelé halad, vákuum keletkezik, amely felszívja, lefelé pedig „kipufogja” a nyersolajat.
A hír, amely miatt megindultunk Vecsés felé, így szólt: ismét olajat talált Vecsésen a Mol! A harmadik kutat januárban kezdték fúrni, s 41 nap után érték el a 2000 méteres mélységet. A próbatermeltetés május 19-én indult, aminek eredményeként a kút napi 1300 hordó – egy hordó 159 liter – hozamot ígér, ám a mennyiség remélhetően növekedni fog. Ha így lesz, 1,5 százalékkal növeli a Mol-csoport teljes szénhidrogén-kitermelését.
Kissé borúlátó voltam az olajosokkal történő találkozást illetően, hiszen ide vártak: 47.39999130266972, 19.283273476507613… Aztán tisztult a kép; nevetni fognak: a Texas Number One rajta van a Google térképén is! Kovács úr mellett Lux Marcell, a magyarországi olaj- és gázkutatások vezetője várt ránk, valamint Bacsur György, aki a Mol kommunikációjával foglalkozik. Ő nem jött üres kézzel: fotós kollégámmal együtt, testmagasságtól lábméretig bezárólag egyeztetett védőruhát hozott nekünk. Beöltözés és egy rövid munkavédelmi oktatás után – amelynek lényeges pontja volt, hogy lehetőleg ne nyúljunk semmihez, mert egyrészt ne nyúljunk, másrészt pedig forró itt minden – értelemszerűen következett az első kérdés:
– És miért forró?
– Mert amikor az olaj magas nyomáson felér a felszínre, még mindig 70 fok meleg az olaj. Lent, kétezer méteren egy kicsit rosszabb a helyzet: ott a meleg 120 fokos. Viszont a nyersolajnak sajnálatos tulajdonsága, hogy ha el kezd hűlni, s mondjuk eléri a 35-36 fokot, akkor megdermed. Ezért a felszínen is mindent melegítünk: a szeparátort, a vezetékeket, a tároló tartályokat is. Sőt, a szállító tanker is fűti az olajat, amíg Százhalombattára ér.
Miközben beszélgetünk, éppen befut egy tanker, ami azért nem túl meglepő, mert naponta tucatszám fordulnak. Odafarol a négy, egyenként 50 köbméteres tartály egyikéhez, amiből szűk negyedóra alatt 30 ezer liter olajat szivattyúz magába. Napi 12 fuvarral számolva 260 köbméter, vagyis 260 ezer liter nyersolaj indul a feldolgozó felé.
– Ez sok vagy kevés?
– A vecsési kőolajmező két évvel ezelőtti felfedezése bizonyítja, hogy nagy lehetőségek rejlenek még mindig a hazai szénhidrogén-kutatásban. Minden, Magyarországon kitermelt hordó kőolaj hozzájárul az importfüggőség csökkentéséhez, így továbbra is szándékunk, hogy maximálisan kiaknázzuk a hazai szénhidrogén-kutatásban rejlő lehetőségeket. De hogy kérdésére válaszoljak: már most is a vecsési kutak adják a Mol hazai kőolajtermelésének a negyedét. A Vecsés–1 napi 1500 hordó olajat termel, míg a Vecsés–2-kúton a napi mennyiség már 1700 hordó is lehet.
– Mit jelent ez Százhalombattának? Mennyire köti le a kapacitásait?
– Nagyjából ezer kút termel olajat és gázt az országban. A százhalombattai feldolgozás 17 százalékát jelenti a magyar olaj. Emellett a hazai földgázfogyasztás mintegy 15 százalékát adja a magyar gáz. Ez persze a jövőben változni fog: a Mol jelenleg 45 helyszínen végez kútmunkálatokat Magyarországon, és még 23 kút megnyitását tervezik az év folyamán.
– Visszatérve a bányászkodáshoz, mi lesz, ha fúrás közben kitörés történik?
– Nem történik. Legfeljebb Amerikában, ott is inkább a hollywoodi filmekben… Kitörésgátló alatt dolgozunk, fúrás közben folyamatosan egyenlítjük a nyomást. Minden munkafolyamat sokszorosan van biztosítva, már-már túlbiztosítva, hogy megelőzzük a bajt.
– Ha jól sejtem, a mélyből vagy olaj, vagy gáz, vagy termálvíz jöhet fel. Hogyan válogatnak ezek között?
– Nem válogatunk, igyekszünk biztosra menni – mondja Lux Marcell, a kutatások főnöke. – A vízkutatás olajfúrás során nem cél, ha fúrás közben mégis találunk, haladunk tovább, ez nem zavarja a fúrási munkálatokat. A geológusok elég pontosan tudják, hogy hol mi vár ránk.
– És mi van, ha tévednek?
– Hát, nem örülünk… Egy-egy kút lefúrása két-három milliárdba is kerülhet, ezért nincs nagy ünnepség, amikor, mondjuk, kétezer méter mélyen járva se jön a felszínre semmi… Ezzel együtt, míg világátlagban 5-7 kutatófúrásból egy lesz sikeres, nálunk ez az arány jóval kedvezőbb.
A Vecsés–1 és a Vecsés–2 csendben teszi a dolgát, ezek már termelő kutak. A valamikori kútfejeken egy-egy 2-3 méteres „karácsonyfa” álldogál: alul széles, felfelé keskenyedő fémszerkezet, amelyen annyi csap, fogantyú, kallantyú, nyílás látható, mint egy igazi karácsonyfán a díszek. Állítólag karácsonykor, szerte az országban, rendre feldíszítik ezeket az olajos karácsonyfákat, amikor is valódi díszek, fenyőágak kerülnek rájuk.
Mi azonban indulunk tovább a 3-as kút felé!
Különösebb zaj itt sincs, bár a területen lényegesen többen mozognak, mint Vecsés–1-en, sőt, a már letelepített karácsonyfa fölött majd' 40 méter magasan álldogál az R–69-es nevet viselő fúrótorony. Az emberek, daruk segítségével, éppen ezt szerelik szét; a fúrásnak már vége. Amerre járunk, érkeztünket mindenfelől hangos „Jó szerencsét!” kíséri – végtére mi is bányászok vagyunk, mondja Kovács Zoltán.
– A 229 tonna emelőkapacitású R–69-es ezer lóerővel forgatja a fúrófejet. Ahogy egyre mélyebbre halad, egyre szűkebb csövek és egyre kisebb fúrófejek kerülnek a fúrásba. Az induló cső 800 milliméter, vagyis 80 centi átmérőjű, kétezer méter mélyen már csak egy 2 7/8 colos termelőcső várja az olajat, ami alig 5,5 centis átmérőt jelent. Megjegyzem, az olajosok által beszélt nyelv gyakorta valóságos bábel: van itt angol és német mértékegység, angolszász és metrikus meneteket, inch és hüvelyk és col meg milliméter… A fúrógép nem a Mol tulajdona, hanem a Rotary Rt.-é, ők üzemeltetik, illetve ők szállítják innen egy újabb fúrás helyszínére: a déli határszélen keresnek majd gázt, Görgeteg-Babócsán.
Valahol azt olvastam: a Mol első számú feladata, hogy energiát termeljen és mozgásban tartsa Magyarországot. Nemes küldetés. Aminek meggyőző bizonyságát adta a vecsési látogatás.
A zalai Bázakerettye az olajkitermelés miatt egy kicsit amerikának számított
Hosszú és akciódús regénybe illő a magyar olajbányászat története. Az első, ipari méretű termelésre alkalmas szénhidrogénmezőt a zalai Bázakerettye mellett, Budafapusztán, egy valódi pusztán fedezték fel 1937-ben, azaz 87 évvel ezelőtt. A Budafa–2 Magyarország első olajkútja. Hogy milyen volt akkor ott az élet – olvassuk a régi visszaemlékezéseket.
Bázakerettyén 13 ház állt, amikor beindult az olajipar. A lakásgondokat pár év alatt némileg orvosolták, két lakótelepet is felhúztak, típusházak épültek az amerikai mérnököknek. Bázakerettye egy része ma is úgy néz ki, mint egy amerikai kertváros, a legszebb részt a dombon ma is sokan csak campnek (magyarul tábornak) nevezik.
A házak, mintha csak egy nagy parkban lennének szétszórva, kerítések nélkül álltak. A sétány egyik végén egy szuper strand, a másikon teniszpálya. A gyerekek tegeződtek a szüleikkel, ami sok falusinak furcsa volt. Minden működött: iskola, óvoda, gyógyszersztár, strand, mozi, futballpálya, kultúrház – a lakások már akkor hideg-meleg vizes fürdőszobákkal és angolvécével készültek. Magyarországon először itt vezették be a háromszor nyolcórás műszakokat, amihez szokatlanul magas fizetés járt.
Az amerikaiakat a II. világháborús hadba lépés után elkergették, a vállalat állami kincstárba került. Az olajkutak később a német hadsereg számára termeltek, aminek éppen az amerikaiak vetettek véget: 1944. július 30-án három hullámban bombázta Bázakerettyét az amerikai légierő. Hétszáz bomba hullott a településre, tucatnyian meghaltak, de a fő célpont a gazolintelep volt. Az amerikaiak még azt is tudták, melyik házban lakik a helyi nyilasok vezetője, azt a házat is lerombolták.
A világháború után az amerikaiak visszatértek, s egészen 1948-ig, a kommunista hatalomátvételig itt is maradtak. Akkor rendezték meg a híres MAORT-pert. Ez volt az első olyan koncepciós per, amelyben a rákosista propaganda bevetette a teljes „nehéztüzérséget”: készült film- és rádiófelvétel, napilapokban, vicclapokban ágyaztak meg a vádnak, amely szerint a Magyar-Amerikai Olajipari Rt. vezetői szabotálták a termelést, és a köztársaság államrendjére törtek. A per során volt, aki öngyilkos lett, voltak furcsa balesetek, de aki bíróság elé került, az mindent beismert… A fővádlott Papp Simon vezérigazgató volt, a magyar olajipar nemzetközi hírű megteremtője, akit első fokon halálra, másodfokon életfogytiglani fegyházra ítéltek. Azért nem végezték ki, mert a börtönből is kutatnia kellett. Így találta meg például a nagylengyeli olajmezőt, de ha már ott volt, elvitték Recskre is vizet keresni. Hét év múlva, amikor kiszabadult, kiderült, hogy a felesége, akivel egész addig leveleztek, évek óta halott. Papp Simonnak az ÁVO grafológusa hamisította a válaszleveleket… Az Egyesült Államok hivatalosan tiltakozott, a Standard Oil végül kártérítésben részesült, ugyanis a magyar koronázási jelvények visszaadásának is ez volt az egyik feltétele.
A zalai olajmezőkön aztán megjelentek a szovjetek, akik háborús jóvátételként tekintettek az olajra, csúcsra járatták a termelést, ami a mező idő előtti kimerüléséhez vezetett. A 12 négyzetkilométernyi mezőn az idők során összesen 514 kutat mélyítettek le, és több mint 200 kilométernyi távvezetéket építettek ki.
A tulajdonviszonyok változtak ugyan, de az olajhoz kapcsolódó jólét megmaradt az 1960-as években is. Amatőr színjátszó kör működött, bálokat szerveztek, a legnevesebb fővárosi színészek: Latabár Kálmán, Salamon Béla jártak ide haknizni. Hetente kétszer volt mozi, vasárnap matiné is. Kanizsáról zongoratanárnők érkeztek, működött egy vállalati zenekar, sokan balettórákat vettek. Messze földön nem volt olyan strand, mint itt: országos úszóversenyeket is rendeztek. Az ötvenes években minden utca aszfaltozott volt.
Az oktatás is magas szinten állt – még a MAORT építtetett iskolát. A kerettyei gyerekek hatéves korukra már tudtak úszni és korcsolyázni, a domboldalakon síelni is megtanultak. A városias életformát az is elősegítette, hogy állatot senki sem tartott, zöldséget sem nagyon termesztettek a portákon. A húsért és minden egyébért is a boltba jártak, aminek széles kínálata volt. Már a ’60-as évek elején lehetett rágót kapni, az étteremben rendes kávét főztek, nem az azt pótló cikóriát.
A kerettyei lelőhelyeken fokozatosan csökkent a kitermelés mennyisége, de egészen az 1990-es évek közepéig még működött a bányászat. Az olajtermelés leállásával a falu is leszállóágba került, elszegényedett és elnéptelenedett, még a húsz éve is kétezer fő feletti lélekszám mostanra hétszázra csökkent, iskoláskorú gyereket már alig találni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu