Három fejjel kezdték

Káposzta van sokféle. Kicsi és nagy, fehér és zöld, édes és keserű, de egy sincs olyan, mint a hadházi. Pontosabban, mint a hadházi lapos, ami ma már a hajdúsági kisváros szabályos névjegye. Régóta termesztik a településen, sokáig nem is volt olyan porta, ahol ne hízott volna száz-százötven fej, s ahol ne tapostak volna be minden ősszel legalább egy kis hordó savanyú káposztát. Az idők azonban változnak, ma már Hajdúhadházon is a bevásárlóközpontokban szerzi be a többség a tölteni való fejeket meg a levesbe való savanyú káposztát. De azért vannak még jó páran ma is, akik minden tavaszon eldugdossák a palántákat, novemberben pedig nekiállnak gyalulni, savanyítani.

RiportBalogh Géza2025. 01. 19. vasárnap2025. 01. 19.

Kép: Káposztaföld , Fotó: Németh András Péter, Forrás: Szabad Föld

Káposztaföld-05
Káposztaföld
Fotó: Németh András Péter Forrás: Szabad Föld

Az esztendő elején még mindenütt üres a határ. A krumplit felszedték, a tengerit letörték, az almát leszedték, a diót leverték, a tököt felszedték, és a szőlőtőkék is kifosztva álldogálnak. Úgyhogy nincs már semmi látnivaló a mezőn. Ennivaló meg végképp, hiszen búzavetést, kopasz bodzaágat mégse ehet az ember. 

Nem úgy Hajdúhadházon! Persze krumpli, tengeri, alma decembertől itt sincs már a mezőn, de volt még például káposzta. Igaz, nem két-három kilós fejek, hanem tyúktojásnyiak, de annál nincs finomabb csemege. Édes és ropogós, herseg az ember foga alatt. És keresgélni se kell sokáig őket. Elég, ha kiszáll az ember a kocsijából, átlép a fasoron, s pár lépés után már válogathat is a kívánatosnál kívánatosabb fejecskékben. Igaz, a nagy, másfél-két kilós anyafejeket már betakarították, de az aprókat kint hagyták, majd megeszik azokat az erdei vadak, a nyulak, az őzek, a vaddisznók. 

Hát most mi azok jussát dézsmálgatjuk a vidi út mentén, Hadház nyugati határában. Eddig jobbára a Nyírségre jellemző homokdombok között jártunk, elhagytunk két gyönyörű szőlőtáblát is, de a várostól két-három kilométerre kezd megváltozni a táj. Egyre alacsonyabbak a dombok, kezd laposodni, és a föld színe is más, mint a város alatt. A sárga fokozatosan kezd átmenni barnába, sötétszürkébe, s tán még a zöld is zöldebb, árulkodva arról, hogy kövérebb a föld, mint a homokon. 

Na, itt terem a hadházi lapos, vagyis a messze földön híres hajdúhadházi káposzta! 
– Sajnos már korántsem annyi, mint régen, de azért még mindig mi vagyunk a legnagyobb káposztatermelők a környéken ­– halljuk a város alpolgármesterétől, Szőllős Lászlótól, akivel pár perce indultunk egy kis határjárásra. 

Bánatos, ködös idő van, olyan igazi tél eleji idő, a táj is egyhangú szürke. Egyedül a még mindig haragoszöld káposztatáblák vidítják a szemet, amik hosszan elnyúlva szaladnak a messzi fasorok felé. 

Szőlős László agrármérnök-02
Szöllős László úgy érezte, valamit tennie kell. Fotó: Németh András Péter / Szabad Föld

– Ez semmi! Látták volna negyven-ötven éve – legyint Szőllős László. – Hadházon szinte nem is volt olyan család, amelyik ne káposztázott volna. Ha másutt nem, akkor a kiskertjében. És mindenki nagyon büszke volt a saját káposztájára, mert ha voltak is csereberék, azért a többség a saját káposztamagját vetette vissza. A hatvanas-hetvenes években, a téeszesítés után kezdett fokozatosan csökkenni a terület. Mára már csak átlagosan 15 hektár maradt, ebből egy hektár az önkormányzaté. Ma tíz-tizenöt család foglalkozik nagyban káposztatermesztéssel, de a helyi lakosoknak a környező településeken is vannak földjeik, a feldolgozás pedig kizárólag Hajdúhadházon zajlik. 

Az alpolgármestertől azt is megtudjuk, hogy a hadházi lapos népszerűségét különleges minőségének és könnyű termeszthetőségének köszönheti, s annak, hogy igen magas a cukortartalma, ami miatt a savanyítása során sok sav keletkezik, ennek eredményeként pedig kevesebb sót kell felhasználni az eljáráshoz. Ám a magas cukortartalomnak van egy kis hátulütője is. Nem sokáig, nyersen másfél-két hónapig áll el, s fele annyit terem, hektáronként négy-ötszáz mázsát, mint az újfajta import hibridek. Ám a minőség ég és föld a kettő közt. Nem véletlen az, hogy a tapasztalt háziasszonyok például a piacon véletlenül se az amúgy mutatósabb külföldi fajtákat választják. A hadházi lapos levele ugyanis sokkal finomabb, vékonyabb, ezerszer könnyebb vele bánni. Aki például próbált már mindkettőből töltött káposztát készíteni, tudja, hogy mi a különbség. 

Mára már a hadházi lapos jövője biztos, de tíz-tizenöt éve egyáltalán nem volt az, hogy lesz-e belőle „énekes halott”. A folyamatos magvisszafogás, visszavetés miatt beltenyészet alakult ki, kezdtek anticiánosodni, lilulni, s nem jól záródni a levelek, vastagodtak a levélinak, az egyik fej félkilós, a másik meg háromkilós lett, ráadásul a lapos fej gömbölyödni kezdett, szóval az eredeti hadházi káposzta lassan minden volt, csak nem hadházi. Ezt pedig már nem lehetett tovább tűrni, valamit kezdeni kellett a folyamat megállításáért. 

Az agrárvégzettségű Szőllős László vagy tizenöt éve megkereste hát a debreceni egyetemen egykori professzorát, dr. Géczi Lászlót, hogy valamit találjunk ki, egyébként hamarosan megszakad a hagyomány, vége lesz a hadházi laposnak. De nem lett, mert 2008-ban közösen nemesítésbe fogtak. 

– A nagyobb termesztőktől ötszáz-ötszáz magot kértünk, azt elvetettük, s a kikelt ezerkétszáz palántát kiültettük a nyíregyházi főiskola kertjében – magyarázza Szőllős László. – A kifejlett káposztafejekből kiválasztottuk a három legszebbet, majd megszedtük azoknak is a magját, aztán elkezdődött a kísérletezés, a szigorú szelekció. 

A növénynemesítés, a fajtakiválasztás nem megy egyik hónapról a másikra, ez se ment valami gyorsan. Nyolc évig kísérleteztek, míg végül azt látták, hogy megszületett a kívánt növény, a hadházi gazdák azóta is annak a három káposztafejnek az utódjait termesztik. A szigorú szelekció eredményeként 2014 óta államilag elismert tájfajta lett a hadházi lapos káposzta, bekerült a fajtajegyzékbe, és a kereslet is egyre nagyobb iránta. 

A hadházi savanyú káposzta iránt is. A városban, de talán az egész környéken Vilmányi Jánosék a legnagyobb káposztasavanyítók. Pontosabban savanyúságkészítők, hiszen ők nem csak káposztával foglalkoznak. Vagy huszonötféle savanyúságot készítenek, s mellette szörpöket, lekvárokat is. De kétségkívül a káposzta a legnagyobb tétel. 

– 1998-ban költöztünk a mostani házunkba, tengernyi káposztánk termett, azokkal gúláztuk körbe a portát ­– mondja a házigazda, aki nem csak a növényhez ért, de sok savanyítóberendezés is az ő keze munkáját dicséri. 

Vilmányiék
Vilmányi Jánosék a legnagyobb káposztasavanyítók. Fotó: Németh András Péter / Szabad Föld

Az édesapjától leste el a fogásokat vagy harmincöt éve, s voltak idők, amikor évente öt hektáron termesztették a káposztát. Iszonyatosan sok munka volt vele, de lépésről lépésre haladva mára már felesége, Marika közreműködésével egy jól működő családi vállalkozást működtetnek, termékeik a legkomolyabb bevásárlóközpontokban is fellelhetők, de külföldre is eljutnak. Ám mégis a debreceni saját üzletükre talán a legbüszkébbek, ahol az összes termékük, a rózsalekvártól a bodzaszörpön át a savanyított káposztáig – ami Hajdú-Bihar vármegye kiváló terméke címmel is rendelkezik – minden megtalálható. De ha szerencséje van az embernek, akkor még a rántott töltött ká­posz­tájukat is megkóstolhatja, aminek ma már szintén a hadházi értéktárban a helye. 

– Egyik barátunk mindig viccelt velem, hogy meg­enné a töltött káposztát, ha ki lenne rántva, így egyszer poénból rántottam ki pár darabot, fenomenális volt a sikere – meséli a ház asszonya, aki a vállalkozás marketingjét intézi, s lányaival együtt a termékskála frissítéséért felel. – Már abban az évben a hadházi káposztás napokon elsők lettünk, s azóta is nagy sikereket aratunk vele a különféle gasztronómiai fesztiválokon. 

Volt szerencsénk megkóstolni nekünk is a hadházi rántott töltött káposztát. Tíz-tíz darab befalása után nekünk se maradt más, mint beállni a gratulálók sorába. 
 

A zöldség története

A fejes vagy édes káposzta a hazai kiskertek egyik legnépszerűbb növénye, de népszerű másutt is, a krónikák szerint legalább négyezer éve termesztik. Őse az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger környékén volt őshonos. A keresztesvirágúak családjába tartozik, mint például a karfiol, a kelbimbó, a brokkoli. A fejes káposztát az ókori görögök nemesítették ki, míg a ma ismert változatai a középkorban alakultak ki. Hazánkban évente mintegy 4000 hektáron termesztik, legjelentősebb termőterületei a Nyírségben, Szabolcsban és Hajdú-Biharban található, de jelentős mennyiségű káposztát nevelnek Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Pest vármegyében is. Rengeteg vitamint és ásványi anyagot, többek közt vasat, foszfort, káliumot, ként, kalciumot tartalmaz, az a fajta növény, amelynek minden porcikája jót tesz az embernek. Aki ültetett már káposztapalántát, az tudja, hogy kimondottan fényigényes növény, ezért a napos, világos helyen termeszthető sikerrel. Talajok közül a tápanyagban, humuszban gazdag, jó vízellátású, porhanyós talajokat kedveli a leginkább. Emellett tápanyagigényes is, nitrogénszükséglete magas, de túlzásba sem szabad esni! Szereti, s meg is hálálja a vizet, de egyenletes vízellátás mellett neveli a legszebb káposztafejeket. 

A hadházi lapos káposzta termesztésének és feldolgozásának hagyománya a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére is felkerült. A bejelentés 2024. október 17-én hangzott el a szentendrei skanzenben megtartott ünnepségen. Ott az is elhangzott, hogy a hadházi káposzta egy lapos fejű, vékony levelű tájfajta, amelynek gasztronómiai jelentőségét fejszerkezetének finom felépítése adja. A káposztás ételek és a hagyományos eljárással savanyított káposzta Hadházon nemcsak eladásra, hanem rendszeres fogyasztásra is terem. Frissen és savanyított formában számos élelmiszer alapját jelenti. A káposzta termesztése régóta megélhetést és keresetkiegészítést jelent a településen élők számára. 


 

Paszullyal a legfinomabb

A Nyírségben és a szatmári, beregi Tiszaháton minden téli étek igazi fejedelme a káposztás paszuly. Eléggé munkaigényes az elkészítése, de a végeredmény csodás. Azzal kezdjük, hogy egy kiló paszulyt (a városiak kedvéért babot) este beáztatunk, majd reggel nyolc-tíz liter hideg vízben oda tesszük főni. Beletesszük a feldarabolt disznócsülköket is, ami lehet füstölt vagy füstöletlen, de a füstölt jobb ízt ad a levesnek. Még jobb, ha egy kis bőrt is hozzáteszünk. Parázs, bőr nélküli hússal nem igazán érdemes próbálkozni. Egy másik fazékban megfőzünk másfél kiló kinyomkodott savanyú káposztát, majd ráöntjük a húsos paszulyra. Rántást is készítünk. Egy jó evőkanál zsírban egy fej apóra vágott hagymát pirítani kezdünk, majd rászórunk két-három kanál lisztet, s barnára pirítjuk. Egy csipetnyi piros paprika se árt bele. A rántást hideg vízzel engedjük fel, majd felfőzzük és hozzáöntjük a paszulyhoz. Szatmárban a tízliteres fazék tartalmát öt-hat deci lisztes tejjel ízesítik, a Nyírségben viszont másfél liternyi paradicsomlével főzik össze. Fenséges étel, aki abból bevág két tányérral, nem kívánja a második fogást. 


 

Népszerű étel

A nyírségi, de a szatmári, hajdúsági töltött káposztához is kimondottan lapos káposztát kell keresnünk, mert annak hártyavékony, összeboruló, torzsáig könnyen bontható, vékony bordájú levele van, ami tökéletes alapanyagot szolgáltat az ételünkhöz. Miután kivágtuk a torzsát, a káposztafejet forró vízben megabárolva leveleire bontjuk, majd az egész leveleket két- vagy háromfelé vágjuk. Ennek köszönhetően kapjuk majd a jellegzetesen apró töltött káposztáinkat, aminek a vékonyra vágott, vastagabb, torzsához közeli levelekkel ágyazunk meg. A töltelékünk alapja a rizs, de egyre többen használják a nagy szemű kukoricadarát is, amihez egészen apróra, alig gyufafejnyire vágott füstölt húsdarabok dukálnak. Kell hozzá még persze só, bors, hagyma, késhegynyi piros paprika, a rizshez meg egy félkilónyi darált hús. Töltési technikája is más, mint más vidékeken, hiszen a káposztalevelek feltekerésénél csak az egyik végét tömködjük be a töltikénknek, a másik végét hegyesen hagyjuk. Az alig tyúktojásnyi töltelékeket az apróra vágott káposztaágyra helyezzük, majd vízzel felhígított paradicsomlével nyakon öntjük, úgy, hogy a lé teljesen ellepje a fazék tartalmát. Nagyjából fél óráig főzzük, a tengerikásás változatot kicsit tovább. ­Közben lehet kóstolgatni, s a lassan elfövő para­dicsomlét pótolgatni. Az igaz ínyencek félfövésben szeretik tányérra szedni, tíz-tizenöt káposzta meg se kottyan nekik. 


 


 


 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek