
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Hajdúszoboszlót a közbeszéd a reumások Mekkájának nevezi, ahová rendszeresen vissza kell zarándokolni. Most mi is így tettünk, hiszen idén 100 éves hazánk egyik, ha nem a legjelentősebb gyógyfürdőkomplexuma. Egy kudarcnak tűnő próbafúrással kezdődött minden.
Fotó: KISS ANNAMARIE
A tavalyi kollekciót 50 százalékos kedvezménnyel megkaptam a fürdősoron – újságolja egy szépkorú hölgy a társának –, 60 ezerből vettem egy csomó nyári felsőt meg egy nadrágot is.
– Na, két nap múlva meg előveheted újra a téli kabátot – hűti le a másik. Ülünk a 38 fokos vízben, mindenki kellemesen lazul, gyógyulnak az ízületek, gerincek. Amikor hozzájuk fordulok, hogy nyilatkoznának-e a cikkhez, azonnal szótlanná válnak. Ezt tapasztaltam több más vendégnél is, a bizalmatlanság eluralta az embereket, félnek bármit mondani a „gyüttment” újságírónak.
∗
Első utam a polgármesterhez vezetett. Nem csak az etikett kívánja így, hiszen 25 évig a fürdő igazgatója volt, azé, amelyik ebben az évben ünnepli fennállásának 100. évfordulóját.
A polgármesteri hivatalban várakozás közben sem unatkoztam. Egyszer csak beállított egy hajléktalannak nem tűnő fiatalember, hogy szerdára kapott időpontot a polgármesterhez (nem kapott, és péntek volt). Azt gondolta, hogy a polgármester ad neki egy lakáskulcsot, mert a foglalkoztatásához lakhelyre van szüksége. Nem tágított, és csak a titkárnő erélyes fellépésének köszönhető, hogy nem tört rá a város vezetőjére. A szociális irodán majd segítenek neki.
Czeglédi Gyula polgármester úr irodájában Bocskai arcképe fogad, és a történelmi visszatekintés is vele kezdődik. Bár a város első említése 1075-ből való egy adóösszeírás okiratában, a jelentős mérföldkő az, amikor Bocskai István erdélyi fejedelem 1606-ban az ő elit hadseregének, 700 hajdúnak adott itt letelepedési oklevelet azzal, hogy jó lovakat és szekereket kell tartaniuk, hogy a haza szabadságának megvédésére mindig készen álljanak. Kollektív nemességet és földet biztosított nekik. Utódaik többek között részt vettek a Rákóczi-szabadságharcban, majd az 1848–49-es szabadságharcban is.
– Mi vezetett a mai Hajdúszoboszló kialakulásához? – kérdezem.
– Trianon katasztrófája azt is jelentette, hogy a magyar bányák 90 százaléka idegen kézbe került. Ekkor már létezett az a törekvés, hogy az Alföldön is szénhidrogénmezőket tárjanak fel. A próbafúrások Pávai-Vajna Ferenc vezetésével 1924-ben kezdődtek, és 1925. október 26-án tört fel itt – ahogy én szoktam fogalmazni – ez a csodálatos kincs, a gyógyvíz. A debreceni egyetem kutatói megállapították, hogy a feltörő forró víz összetétele kiváló a gyógyhatás tekintetében. Ahogy a forró víz szétáradt a környező földeken, az emberek abban mostak, mosakodtak, és a saját bőrükön tapasztalták meg azt, amit a tudósok állítottak. A nehéz fizikai munka után az ízületeik felfrissültek, ahogy álldogáltak a vízben. Két évre rá kiépítették a város akkori vezetői a Föveny fürdőt.
(Micsoda véletlen, vagy a város védangyalának az ajándéka? Földgázt itt nem találtak, a fúrás nem érte el eredeti célját, mégis ez jelentette a város felvirágzását!)
A polgármester itt egy kis kitérőt tett a történeti visszatekintésben, mondhatni, az ars poeticáját fogalmazta meg: – Így kezdődött a fürdő története, bár én egy kicsit más hangsúllyal gondoltam és gondolom a fejlődést. Öt évig voltam a Magyar Fürdőszövetség elnöke, és 25 évig igazgattam a városi fürdőt. Az én ideám, hogy a gyógykezeléseket maximálisan ki kell aknázni, ami azt jelenti, hogy egy kúra minimum 7–10 napig tartson, de az optimális a 3 hét. Viszont a turizmus rohamos felfutása, az üzleti érdekek gyakran másra helyezik a hangsúlyt. Több olyan pilotprogramunk volt, amely azt bizonyította, hogy a megfelelő, hosszabb terápia hogyan szünteti meg vagy csökkenti a gerincsérvet, és ezt az MRI-vizsgálatok utólag is alátámasztják. Természetesen az is célkitűzés, hogy az egészséges emberek is kihasználhassák a lehetőséget. Célul tűztük ki, hogy a debreceni egyetemmel közösen létrehozzunk itt helyben egy campust, amely az egészséggel kapcsolatos tudományágakkal foglalkozna: egészség helyreállítása, megelőzés, táplálkozástudomány, és még sok más.
– Én ott nőttem fel a strand utcájában, nálunk is laktak vendégek. Kisgyerekkorom óta az életem része volt a vendéglátás: mit kell tennem azért, hogy ő jól érezze magát nálunk. A debreceni iskolaévek után a munkám kezdettől fogva ide kötött. Turisztikai pályafutásomat még a SZOT-üdültetésnél kezdtem, aztán 1995-ben megpályáztam a fürdőigazgatói posztot. Ebben a pozícióban a fő törekvésem, hogy a fürdő ne egyéni érdekeket szolgáljon, hanem a köz, az egész nemzet javára működjön.
∗
– Szoboszló rohamosan fejlődött már a háború előtt is, alatta pedig hadikórház működött. A kommunista időszakban a város egyfajta SZOT-üdülőközpont lett, első zászlóshajója a Béke Szálloda. Ekkor alakult ki a fizetővendéglátás, az itt élők meglátták ebben a perspektívát. A rendszerváltás után a kilencvenes évek elején volt egy kísérlet arra, hogy privatizálják a fürdőt. Ekkor már képviselő voltam, és néhány társammal sikeresen állítottuk meg ezt az akciót. Feri bácsi (Pávai-Vajna Ferenc) szavai lebegtek a szemünk előtt, aki azt mondta: termálvíz-nagyhatalom vagyunk, és az nemzeti kincs. Ebből kell megélnünk, nem mások kegyelemkenyeréből. Jelmondata volt, hogy Szoboszló világfürdő legyen! – vallja a polgármester.
– Az alapinfrastruktúra felújítása után ’98-ig a teljes fürdőt felújítottuk, de az igazi fordulat az első Széchenyi-tervben való részvétel, amelyben a másfél milliárdos önerő mellé egymilliárdot kaptunk állami forrásból. Ezzel már nagy ívű terveink is lehettek. A strandot egy romhalmazból újjávarázsoltuk. Itt hoztuk létre az ország első csúszdaparkját, az Aqua-parkot. 2010 tavaszára elkészült a fedett élményfürdőnk, az Aqua Palace.
Ez hatalmas beruházás volt, hitel is kellett hozzá, de akkor már olyan erősek voltak, hogy a bevételekből könnyedén ki tudták fizetni. Ez azért is volt döntő jelentőségű, mert a turizmusban a családok igénye megváltozott, előtérbe kerültek a rövidebb, de gyakoribb fürdőlátogatások, wellnesshétvégék. Hozták magukkal a gyerekeket, de őket a gyógyvízbe nem lehet bevinni, a családi élményekre ezért volt szükség. A mai napig ez sikerágazat, folyamatosan növekszik a látogatottsága még az őszi és tavaszi időszakban is. A Covid-időszakban alaposan megcsappant a látogatottság, de sikerült „túlélni” ezt a nehéz időszakot, azóta az éves vendégéjszakák száma eléri az évi 1,1-1,2 milliót. Siófok után ez a legmagasabb szám ma Magyarországon!
– Na, de mit okozott az energiaválság és a háború? Fürdők zártak be emiatt több helyütt…
– A mi fürdőnk kitettsége sokkal alacsonyabb az átlagnál, mert a termálvíznek van metántartalma, amit egy magyar mérnökember szabadalma alapján ki tudunk vonni a vízből, ezt pedig egy gázmotoros erőműben elégetjük, így a fürdő nagyrészt önellátó. Nyáron pedig egy napelemes rendszerrel segítünk rá erre. Friss lehetőség most a megújulóenergia-pályázat. A csónakázótónak óriási energiamennyisége van (ez az elhasznált termálvíz tározója), már dolgozik egy szakértő csapat, hogy ebből ki tudjunk venni elegendő energiát, sőt, a városi távhőszolgáltatásba is be tudjuk majd kapcsolni a rendszert. Erre fogunk most pályázni.
Beszélgetésünkből kiderül: az orosz–ukrán háború valóban visszavetette a külföldi látogatók számát, főleg az oroszokét. Ukránok azért jönnek még most is. Egyébként a háború kitörésekor Hajdúszoboszló az elsők között volt, akik már a határnál segítettek a menekülőknek, és sok családot be is fogadtak. Vannak, akik aztán továbbmentek, de most is náluk él 160 ukrán állampolgár, akiket ellátnak.
– Hogyan ünneplik meg a centenáriumot?
– A fő attrakció a Munkácsy-kiállítás lesz. A programok java része a helyi lakosokat vonja be: például már lezajlott egy középiskolai vetélkedő Pávai-Vajna Ferencről és a termálkutatásról. Emlékhelyet nyitunk a legelső kút területén, tudományos konferenciát szervezünk, lesznek kulturális programok: koncertek, sportversenyek. A vendégek egész évben bekapcsolódhatnak az éppen aktuális eseményekbe akár egy flashmob keretében is.
∗
Nem lenne hiteles ez a riport, ha kihagynám a fürdőzést. Pláne, hogy már elértem abba a korba, amikor szükségem is lehet rá. Még a feleségemet is sikerült rávenni, hogy együtt beüljünk a termálvízbe! Mindig viszolygással töltötte el a „langyos üldögélés”, a hideg vizes úszómedencét szerette. Azonban most a térdpanaszai miatt végül rászánta magát, hogy kipróbálja, és a termálvízben el is múlt a fájdalma. Kell ennél perdöntőbb bizonyíték?
Azért nem árt, így bekopogtattam a fürdő egyik doktorához, dr. Kálmánczhey Judit reumatológus szakorvoshoz. Kezdjük az alapoknál:
– Mitől gyógyvíz?
– Ötszörösen hígított tengervízhez hasonló – jódos, brómos, sós gyógyvíz tör fel, kis mennyiségben még ösztrogént is tartalmaz – kezdett bele a doktornő. A reumán kívül is széles a skála, amilyen bajokra gyógyírt kínál: ízületi, izom- és gerincfájdalmak, térdízületi és csípőkopás, Bechterew-kór (gerincgyulladás), idegi betegségek: stroke utáni állapot rehabilitációja, isiász, sérvek, bőrgyógyászati panaszok (pikkelysömör, ekcéma), nőgyógyászati gyulladások, férfiaknál a prosztatagyulladás.
A magyar látogatóknak 10 napos gyógyászati csomagok vannak, amit az illetékes orvos felírhat, ez ismételhető is. A csomag szükség szerint tartalmaz többféle kezelést (masszázs, gyógytorna stb.). Ez az országban a gyógyfürdők között is egyedülálló, beleértve az orvosi ellátásokat is. A hatékonyságot bizonyítja, hogyha valaki itt 4 órakor megáll a kapuban a beutalóval, egy óra múlva már „kezelésbe is veszik”.
Annál nincs is jobb egy vezérigazgatónak, mint amikor pozitív visszajelzést kapunk a vendégektől, vág a közepébe Czegle-Pinczés Enikő vezérigazgató, aki a termálfürdő irodájában fogad. Olyan gyógyulásokról számol be, amelyek a helyi gyógyvíznek köszönhetőek. Egy Németországban élő magyar férfi például az anyósa születésnapjára érkezett a városba, és ha már itt van, a térdproblémái miatt eljött a fürdőbe. A kúra végén visszatérve az orvosok tájékoztatták, hogy meggyógyult, nincs szükség a műtétre. Egy 35 éves férfi pedig gerincsérvműtét előtt még egy kezelésre eljött, utána már neki sem volt szüksége a műtétre.
A centenáriumi év rendezvényeiről elmondja, hogy május 1-jén nyit a strand a hagyományos Hungaro Spartyval, onnantól sorjáznak a különböző érdekes programok a Strandok Éjszakájától kezdve az augusztusi szombatonként tartandó zenés éjszakai fürdőzésekig. A zenét a lemezlovasokon kívül olyan fellépők biztosítják, mint például a Kovács Tamás Band vagy Nagy Bogi.
Szóba hozom a velünk beszélgető Magyar Zoltán fürdőszolgáltatási igazgatónak és Szilágyi Lóránt termálfürdő-vezetőnek, hogy a belföldi vendégeken kívül kikkel lehet itt a leggyakrabban találkozni. Volt „német-korszak” is, később oroszdömping, mostanában a lengyel, román, moldáv és ukrán vendégek száma jelentős. Nem állom meg, hogy rákérdezzek, milyen hírességek használták ki a gyógyvíz áldásos hatását? A teljesség igénye nélkül, kinek-kinek az ízlése szerint, járt itt Kállai Ferenc, Bodrogi Gyula, Hevesi Tamás, Gesztesi Károly vagy éppen az új sztár, Törőcsik Franciska.
∗
Sokadik próbálkozásra sikerült két hölggyel szóba elegyednem, akik kezelőlapjukat szorongatva gyógyteát szürcsöltek a teázóban. Füredi-Bényei Szilvia talán azért állt kötélnek, mert nagymamája, Kiss Lászlóné Nádudvaron több évtizedig járatta a Szabad Földet, a kedvenc lapja volt. Néhány esztendeje szerinte az „év olvasója” címet is elnyerte! Szilviától kérdezem, miért érdemes idejárni.
– Minden évben kétszer felveszem a kezelést. Fizikoterápiát kapok a vállamra, van tangentor, masszázs is. Volt, hogy nem tudtam felemelni a bal karomat, pár nap kezelés után helyrejött. Volt, hogy valakinek porckorongsérv miatt műtétre kellett volna mennie. Itt rendszeresen súlyfürdőt („akasztás” – ahogy ő mondta) vett, a műtétet el is lehetett felejteni. A személyzet kedves, elmondják a jó tanácsaikat. Az első kezelést már az orvoslátogatás után azonnal elkezdhettem. A társa nem szólalt meg, de serényen bólogatott.
Tűzött a nap a medencében ezen a kora áprilisi délutánon. Hihetetlen, hogy még le is barnulhattunk, miközben áztattuk megfáradt, fájós tagjainkat a 38 fokos termálban.
∗
Czeglédi Gyula polgármester ezekkel a szavakkal búcsúzott: „Szeretnénk, ha minél hamarabb béke lenne: béke a világban és békesség az emberek lelkében. Szeressék az életet, ez mindennél fontosabb.”
Nekem még Janus Pannonius sorai is eszembe jutottak, amint kiléptem a fürdő kapuján:
Hőforrás-vizeink, az Isten áldjon,
Itt nem ront levegőt a kén-lehellet,
Jó timsó vegyül itt a tiszta vízbe,
Mely gyógyítja szemed, ha fáj s ha gyenge,
És nem sérti az orrodat szagával.
Hajrá, fogyjon az út, társak, siessünk.
Pávai-Vajna Ferenc geológus (1886–1964). A tudós geológus székely értelmiségi családból származott, rokonságban áll a Bolyaiakkal. Az 1920-as években lankadatlan energiával végezte földtani térképezéseit az Alföld mélységeiben rejlő kincsek kiaknázására. Az általa Hajdúszoboszlón, Karcagon, Debrecenben, Szegeden és más helyeken föltárt termálvizek gyógyászati, gazdasági jelentősége ma is jelentős.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu