A Gondviselés mindig segített

Vannak, akiknek több talentumot is ad a Jóisten, de az bizony már az emberen múlik, hogy mihez kezd az égi adománnyal. Dr. Szász István Tas – mindenki szeretett Tasi bácsija – kalandregénybe illő fordulatokat élt meg – ahogy ő fogalmaz – „színes” élete folyamán, de mindig tartotta magát Márton Áron erdélyi püspök áldásához: „Légy jó magyar ember!” A nagy idők nagy tanújával figyelemre méltó leányfalusi otthonában beszélgettünk.

RiportPuskás Kati2025. 05. 19. hétfő2025. 05. 19.

Fotó: Németh András Péter, Forrás: Szabad Föld

A Gondviselés mindig segített Fotó: Németh András Péter Forrás: Szabad Föld

A házba belépve úgy éreztem, mintha egy múzeumba csöppentem volna. Nem tévedtem, ugyanis a Makovecz Imre által tervezett csodálatos épületben a ház ura 2010-ben megnyitotta a Hitel Múzeum-Galériát, ahol személyes tárlatvezetéssel fogadja a bejelentkező csoportokat. 

Meghatódom, amikor kiderül, hogy a hatalmas asztalnál éppen Tamási Áron székére huppanok le. Tasi bácsi mindegyik székről tudja, hogy melyik kié, hiszen amikor átmenekítették a bútorokat – és persze sok minden egyebet is –, akkor gondosan ellátták a székeket a „gazdáik” nevével. 

A házigazda abba a fotelba telepszik, amelyikben egykor a nagymamája ült, ő pedig a lábához kuporodva hallgatta a történeteket. A 94 évet megélő nagymama – aki Madách Imre unokahúga volt – ugyanebben a fotelben még Tasi bácsi lányának is mesélt. No, de vágjunk is bele a család történetébe! 

– Az Madách-Majthényi anyai nagyanyám polgári házasságot kötött a nagyapámmal, aki gyógyszerész volt, és az egyik legjobb ember, akit valaha ismertem. Nyolcszor mentek tönkre, de mindannyiszor talpra álltak. Gyermekük, az én édesanyám sokoldalú, tehetséges lány volt. Budapestre ment tanulni, a nagynénje, Malvin néni – Zsolnay Miklós felesége – biztatására végezte el Rákosi Szidi színiiskoláját. Hazatérve a – Janovics Jenő-féle – Kolozsvári Magyar Színház vezető színésznője lett. Hort Idy művésznőt a tenyerén hordozta a közönség. Édesapám – aki Erdély utolsó királyi jószágkormányzójának a fia volt – hadi érettségi után önkéntesként megjárta frontot. Miután hazatért, beiratkozott az agráregyetemre, s még egyetemistaként ismerte meg anyámat. Hatalmas szerelem szövődött köztük. Összeházasodtak, és amikor megkezdték közös életüket, anyám otthagyta a színpadot. Nem lett belőle unatkozó háziasszony: például lecsapoltatott egy tavat és sárgadinnyét termesztett a helyén. A királyi földreform miatt majdnem mindenüket elveszítették, csak Pusztakamaráson maradt meg egy százholdas birtok. Édesapám nem tette le az esküt, nem állt román zsoldba, hanem elment egy angol céghez segédmunkásnak, majd a ranglétrát végigjárva inspektor lett. Takarékosan, beosztással éltek, és anyám tervei alapján felépítették a kolozsvári házunkat, ahová összegyűjtik az erdélyi értelmiség színe-javát. Anyám sokoldalúságát mi sem bizonyítja, mint hogy ő volt Erdély első női fotóművésze, továbbá szobrokat is készített. Kudelász Károly festő, szobrász, díszlettervezőtől tanulta a mesterséget. 

Én 1938. július 15-én születtem meg több mint másfél évtizeddel a házasságkötésük után, amikor már talán le is mondtak a gyermekáldásról. Ehelyett egy folyóiratot fogadtak örökbe. Nem sejtették, hogy a kolozsvári Hitel nemzetpolitikai szemle a bátyám lesz. Annak tekintettem, hiszen már kisgyermekkori emlékeim között is ott vannak Erdély akkor élő nagyjai. Fel tudom idézni Áronka (Tamási hiteles neve a hitelesek között) simogatását, majd későbbről az akkoriak hangját, például Albrecht Dezső keresztapámét. Évtizedek múlva jöttem csak rá, nem véletlen, hogy nem születtem korábban, mert akkor már nem élnék, és ezeket az emlékeket senki nem hozta volna magával. Ez lett az én egyik küldetésem, az öröklött szolgálatom. A Gondviselés mindig jól időzít, csak mi, „kicsik” nem látjuk át Isten nagyobb tervét. A háború idején a front miatt kettészakadt a családunk. Mi édesanyámmal a nagyszüleimhez menekültünk Magyarországra, Tarcalra. Anyám unokatestvére – Kisbarnaki Farkas Ferenc hadtestparancsnok – katonai teherautót küldött értünk és így menekített minket. Dunakilitiben édesanyámnak köszönhetően eldőlt a sorsunk, mert leszálltunk a teherautóról, és azt mondta, hogy ő nem hagyja el Magyarországot. Apámat eközben egy román feljelentés alapján – Vita Sándorral és Teleki Bélával együtt – elhurcolták az oroszok, de miután Malinovszkij marsall a kolozsvári baloldaliaktól tudomást szerzett a hitelesek szerepéről a kiugrási kísérlet elindításában és a politikai foglyok kiszabadításában, végül szabadon bocsátotta őket. Viszontagságos úton-módon, de újra egyesült a család Kolozsváron. Apám az általa vezetett – Erdélyi Magyar Gazdasági Egyesület – felszámolása után a Bolyai Egyetem alapító tanára lett, mezőgazdasági közgazdaságtant tanított. Elkerültük a kitelepítést is, mert jó érzékkel már az államosítás előtt lemondott a birtokáról, ezért amikor elhurcolták, a román parasztok kiszabadították. Furcsa világot éltünk: évekig ki volt készítve az úticsomag, hogy kéznél legyen, ha mennünk kell. 

Hitelesen a Hitelről

– A Hitel című folyóiratot az első Trianon után már román oktatás mellett felnőtt magyar nemzedék két jeles tagja, a református püspök-író, Makkai Sándor fia, László és Erdély későbbi nagy katolikus püspökének, Márton Áronnak kedves tanítványa, Venczel József hozták létre Kolozsváron. Céljuk a kiáltó hiányok pótlása, a kisebbségbe szorult és intézményi, valamint állami hátterét vesztett erdélyi magyar értelmiség nemzettudatát építő és azt küzdelmeiben erősítő, hézagpótló ismeretekkel történő támogatása volt a közírás eszközeivel. A lap rövid kezdet után anyagi okokból és a Makkai család expatriálási tervei folytán megszűnt volna, de Venczel József, Albrecht Dezső, Vita Sándor és Kéki Béla összefogásával folytadódott. Ők a szüleimet kérték fel támogatónak és „szállásadónak” – meséli Tasi bácsi. – A lap ezután negyedévenként, oktáv formátumban jelent meg, s a Helikon és a Pásztortűz irodalmi lapokkal munkamegosztásban a nemzetpolitikai fontosságú írások gazdája lett. A lap 1944-ig működött, és a Teleki Pál németvonal-ellenes politikáját támogató Erdélyi Pártjának is magját képezte. A háborús években a politikai élet kockázatait is vállalták. Így például a kiugrásra felszólító negyvenek beadványát ők küldték el a kormányzóhoz Teleki Géza által, majd annak kivitelezésében is részt vettek. A munkatársak sora 220-ra tehető. Munkájuk folyamán ismeretlen volt a vallási és ideológiai különbség firtatása, jelesebb szerkesztői üléseiken, nagyobb gondok megtárgyalása során a négy magyar püspök is ott ült. Saját példával is alátámaszthatom az akkor és ott uralkodó szellemet. Református apám és katolikus anyám kései gyermekeként Tavaszy Sándor keresztelt meg reformátusnak, de Márton Áron is felkereste a boldog szülőket, és így áldott meg: „Légy jó magyar ember!” Tasi bácsi mindig ennek szellemében élt, és több évtizedes munkával nemcsak a tárgyi relikviákat sikerült megőriznie és átmentenie, hanem nyugdíjba vonulása után létrehozta a Hitel Múzeum-Galériát, és megírta a lap elhallgatásának történetét is. – 2012-ben az Írószövetségben egész napos konferenciát rendeztem, hogy a Hitel visszatérhessen a tudományos köztudatba is. A budapesti Hitel is ennek a gondolatiságnak jegyében folytatja a munkát. Éppen a konferencia alatt kaptuk meg a Magyar Örökség Díjat. Ez alkalomból felkértek egy a kolozsvári Hitelről szóló zsebkönyv megírására. Aztán ötéves munkával egy nagyméretű, majdnem ezeroldalas könyvben foglaltam össze a Hitel teljes tíz évét (1935–1944) és láttam el minden egyes megjelent írásra vonatkozó, a mai olvasónak hasznos magyarázatokkal. Két másik kötetben pedig megjelentek a Hitellel kapcsolatos írásaim és az említett 2012-es konferencia előadásai. 

Nagyszerű, ám korántsem egyszerű volt Tasi bácsi gyerekkora. Kettős életet kellett élni: otthon őszinte hangnem, az osztályharc korának iskolájában képmutatás, az utcán pedig csak óvatos magyar büszkeség a tiszta román környezetben. A kis Tas kitűnő tanuló volt, és szovjet mintára a négyéves gimnáziumot két év alatt kellett elvégeznie, így 16 évesen vörös diplomával érettségizett, ezért fel kellett venniük a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemre. Ötödéves korában azonban kirúgták. No, nem azért, mert három évvel korábban, 1956-ban a társaival Tamási Lajos Piros a vér a pesti utcán című versét hallgatták, hanem, hogy megfélemlítsék a diákságot az egyetem románosítására készülvén. 

– Azt hallottam, hogy az egyetemre a visszaút a leggyorsabban a nehéz fizikai munkán át vezet, ezért elmentem egy máramarosi ólombányába dolgozni. A melósok szerettek: doktorkának hívtak. Én orvosi tanácsokkal láttam el őket, ők megtanítottak a munka fogásaira. A Gondviselés ismét közbeszólt: a zord téli időjárás miatt nem tudtunk visszatérni a bányába, ezért burkoló lettem, majd kitanultam az ólomablak-keretezést is. Élmunkásként kerültem vissza az egyetemre. A diploma megszerzése után sem várt kikövezett út a doktor úrra. 

– Ugyan Kolozs tartományban lettem körzeti orvos, de egy olyan helyen, ahova még út sem vezetett. Itt hoztam létre az első falusi kis kórházat. Dolgoztam Tompaházán és Csombordon is. Időközben megnősültem, a feleségem – aki Wass Albert unokahúga volt – elvégezte az egészségügyi főiskolát és műtősnő lett. Versenyvizsgák sora után véletlenül kerülhettem be Kolozsvárra pszichiáterként. Itt megszerveztem a Mentálhigiénés Intézetet. A hatalom mégis el akart távolítani: a politikai pszichiátriát is jelentő piszkos munkát végző vidéki intézetbe akartak helyezni igazgatónak. Ez fordulópont volt, ekkor határoztam el, hogy a szülőföldről az oly sokat csodált anyaországba távozunk. 

Azonban ez is nehezített menet volt, három év papírokra várakozással töltött bizonytalanságban telt. 

– Szervátiusz Tiborral – akivel tucatszor álltunk sorba nyomtatványokért – rájöttünk, hogy a Securitaténak a Szász-villa kell. De még ahhoz is egy csomó engedély kellett, hogy valakinek elvegyék a házát. A Gondviselésnek köszönhetően ugyan időben kicentizve, de meglettek a papírjaink, és elhagyhattuk az országot a feleségemmel, két gyermekünkkel és özvegy anyámmal, akinek sokat köszönhetek, hiszen élete fő művéről, a Hitel emlékeit őrző, maga tervezte házról mondott le értünk. 

Szász István Tas orvos Leányfalu-01
A szülők le is mondtak a gyermekáldásról, és egy folyóiratot fogadtak örökbe. A kolozsvári Hitel így lett az úr „bátyja".
Fotó: Németh András Péter / Szabad Föld

A bakonyi Pápakovácsiban leltünk új otthonra, mert az ottani kert nagyon hasonlított a kolozsvári udvarunkra. 

– Tíz évig éltünk Pápakovácsiban, ahol építettem és épültem, de végül a gyerekek továbbtanulására való tekintettel Leányfalura mentünk. Alapító tagja lettem az Orvosi Kamarának, illetve elnöke a Dunakanyar Orvosi Kamarának. Negyven éve foglalkozom írással, tagja vagyok a Magyar Írószövetségnek és a Magyar Irodalomtörténeti Társaságnak is. Az egészségpolitika és a nemzetpolitika témaköre egyaránt foglalkoztat. A családom folyamatosan gyarapodott, két gyermekem, nyolc unokám és négy dédunokám van. 2006-ban elveszítettem a feleségemet. Magamra maradva átalakítottam a házunkat a Hitel folyóiratok múzeumává. Igazán színes életem során megtanultam, hogy a mi feladatunk a munka a közösségért. Megtanultam azt is, hogy a sok megtévedt és megtévesztett ember mellett újra meg újra felbukkannak a jók, a példamutatók, a tiszteletre és követésre méltók. És mindenekfelett ott van a Teremtő, aki csodálatos türelemmel nézi, s ha kell, terelgeti botladozó lépteinket. 

Hihetetlen munkabírás

A fáradhatatlan dr. Szász István Tas általános és pszichiáter szakorvos, címzetes főorvos, egész­ségpolitikus, szakíró, író, költő és kultúrszervező is egyben. Miután áttelepült az anyaországba, bekapcsolódott a Magyar Orvosi Kamara munkájába, közben 2004-től az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke lett, és másfél évtizedig a Magyar Orvosi Kamara Hippokratész Kuratóriumának elnöki posztját is betöltötte. Egészségpolitikai cikkekkel 1990-től jelentkezett a magyarországi szaksajtóban. Öt egészségpolitikai lapnak (Alapellátási Hírlevél; Alapellátás; Orvosi Tükör; Látlelet; Szabaduló Szakorvos) volt főszerkesztője, és közel ezer egészségpolitikai közleményt írt. Több száz orvostovábbképző est szervezője. Emellett intenzíven foglalkozik köz- és szépírással. Írásai eddig 40 kötetben láttak napvilágot, ezenkívül megjelent három verseskötete, memoárja, episztolái, és az egykor a szülőházában kiadott kolozsvári Hitel című nemzetpolitikai szemle tíz évfolyamának történetével és utóéletével kapcsolatos hat kötete. Több mint harminc éve szervezője az Erdélyi Művészek Leányfalun kiállítás és irodalmi est sorozatnak, eddig mintegy százötven erdélyi képzőművészt, írót, irodalom- és művészettörténészt, előadóművészt mutatott be a közönségnek. Kárpát-medence-szerte és Nyugat-Európában is tart előadásokat, könyvbemutatókon szerepel, televíziós és rádióműsorokban vesz részt és több dokumentumfilmnek is szereplője, munkatársa volt. Nagy jelentőséget tulajdonít az 1962 óta minden adventre elküldött episztoláinak, amelyeket a postai címek mellett az elektronika jóvoltából további több mint 800 címre juttat el. Hat éve jelent meg e levelek legutóbbi gyűjteménye Égi-földi várakozásaink címmel. 


 

Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Dr. Szász István Tas orvos Leányfalu
Hitel múzeum
20250509
fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek