Cselgáncs Európa-bajnokság

SportBudai Horváth József2023. 12. 18. hétfő2023. 12. 18.
Cselgáncs Európa-bajnokság

Sorra-rendre tartják meg a különböző sportágak olimpiai kvalifikációs megméretéseit. Nemrégiben a cselgáncsozók a franciaországi Montpellier-ben Európa-bajnokságon adtak randevút egymásnak.

TÓTH Krisztián Budapest, 2021. június 10.
A bronzérmes Tóth Krisztián a férfiak 90 kg-os súlycsoportjának eredményhirdetésén az olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokságon a Papp László Budapest Sportarénában 2021. június 10-én.
MTI/Szigetváry Zsolt
Tóth Krisztián bronzérmet nyert a franciaországi Európa-bajnokságon Fotó: Szigetváry Zsolt

 Igazából csak a 90 kg-os súlycsoportban versenyző Tóth Krisztiánnak jött ki a lépés: a 2016-ban Kazanyban kiérdemelt ezüst- és a 2014-ben szintén Montpellier-ben, illetve 2021-ben Lisszabonban nyert bronzérme után ezúttal is a dobogó 3. fokára állhatott fel. A 27 éves olimpiai és világbajnoki 5. helyezett, Eb-bronzérmes Pupp Réka (52 kg) a bronzéremért zajló csatában veszített, így az 5. helyen végzett. Ugyanezt az eredményt érte el Özbas Szofi (63 kg) is, míg Szegedi Dániel és Ungvári Attila a 7. helyen zárt.

Az utánpótlás – az elmúlt évek sikereivel összehasonlítva – az idén felemásan szerepelt. Az ifjúsági Európa-bajnokságról hazahozott két ezüsmedál (Kollár Sebestyén és Galó Bence) után a világbajnokságon (Kriza Anna és Pintér Bulcsú 5.), majd a junior Eb-n (Vég Luca 5.) és vb-n – mely utóbbi a szakértők egybehangzó véleménye szerint az elmúlt évek legerősebb vetélkedése volt – nem nyertünk érmet. Kovács Antal, a Magyar Judo Szövetség szakmai alelnöke, a sportág egyetlen hazai olimpiai bajnoka azt mondta az Utánpótlássport.hu portálnak: – Ifjúsági szinten az érmek száma nem feltétlenül határozza meg, hogy versenyzőink később mire lehetnek képesek. A medálok mellett a pontszerző helyeket sem szabad lebecsülni, de ennél is fontosabb, hogy fiataljaink kemény meccseket vívtak. A versenytapasztalatok semmivel sem pótolhatók, ezekből tanulhatnak, építkezhetnek.

S hogy mennyire nincs ok a kesergésre, azt novemberben, a Potsdamban megrendezett évadzáró U23-as cselgáncs Európa-bajnokságon bizonyították fiataljaink. A magyar küldöttség 8 éremmel: két arannyal – Gyertyás Róza, Sáfrány Péter – és hat bronzzal – Andrási Márton, Kőszegi Rebeka Rita, Varga Brigitta, Nerpel Gergely, Sági Nikolett és a vegyes csapat – érkezett haza a kontinensviadalról.

A magyar dzsúdósok előtt is nyitva áll az út a jövő évi ötkarikás játékokon való szereplés előtt. A Nemzetközi Cselgáncsszövetség döntése szerint a párizsi olimpián egyenlő létszámban vehetnek részt a két nem képviselői. Összesen 372 – nemenként 181 – kvóta kiadó, ebből 343-at az olimpiai kvalifikációs rangsor alapján osztanak ki. A fennmaradó helyek közül a rendező Franciaország kap 14-et, 15 szabadkártyáról háromoldalú bizottság dönt. A kvótapontokat világbajnokságokon, Mesterek Tornáján, a Grand Slam- és Grand Prix-viadalokon, a Continental Open-versenyeken és a kontinensbajnokságokon lehet begyűjteni. A kvalifikációs időszak 2024. jú­nius 23-án ér véget.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek