A legnagyobb figyelem a visszatérő olimpiai bajnokokra irányult.

SportPerje Sándor2024. 04. 20. szombat2024. 04. 20.

Fotó: MTI/Kovács Tamás

MILÁK Kristóf Fotó: MTI/Kovács Tamás

Április második hetében zajlott az úszók országos bajnoksága a Duna Arénában, ahol többen is a párizsi ötkarikás szintet szeretnék elérni, de a legnagyobb figyelem a visszatérő olimpiai bajnokokra, Milák Kristófra és Hosszú Katinkára irányult. Az izgalmakat csak tetézte, hogy egyikük felkészüléséről sem lehetett sokat tudni, Sós Csaba szövetségi kapitány sem tudta pontosan, mire számíthat majd a két klasszistól. A 2022-es római Európa-bajnokság óta először versenyző Hosszú megnyerte az előfutamát a 200 méteres vegyesúszásban, majd a döntőben bronzérmet nyert az olimpiai induló Sebestyén Dalma és Kapás Boglárka mögött. Virth Balázs irányításával mindössze öt hetet készült az ob előtt Milák Kristóf, de a nehéz időszakon keresztülment magyar sportoló így is kiválóan teljesített: az országos bajnokság első napján aranyérmet szerzett 100 gyorson, majd pedig a fő számában, 200 pillangón állt rajthoz, amelynek olimpiai bajnoka és világcsúcstartója. Milák 1:55,43 perces eredménnyel simán nyerte meg az előfutamokat, majd a fináléban is az övé lett az aranyérem. A második napon a klasszis úszó 50 méter gyorson az olimpiai szintidőt teljesítve, 21,89 másodperccel nyert Németh Nándor előtt, s így összességében háromból három számban győzött. A 200 méter pillangó 2019-es világbajnokának, Kapás Boglárkának is akadt oka örömre, hiszen a hétszeres Európa-bajnok úszó 2:08,15 perces idővel szerezte meg a szám aranyérmét, s négy tizeddel a szintidőn belülre került. Így méltó módon zárhatja le a pályafutását, mivel az idei visszavonulását már bejelentette, de előtte Párizsban még egy olimpia is vár rá. „Most már nem azért csinálom, hogy bármit is bizonyítsak vagy egyéni csúcsokat javítsak. Természetesen nem bánom, ha sikerül, de most már csak azért vagyok itt, mert imádom az úszást” – mondta el a 30 éves világbajnok úszó, aki később a 800 méter gyorson is diadalmaskodott.
A 400 méter vegyesúszás döntőjében nemcsak óriási meglepetés született, hanem a magyar úszósport legújabb feltörekvő csillaga is bemutatkozott: Jackl Vivien nemcsak egyszerűen győzött a fináléban, hanem tizenkét másodpercet vert a szám korábbi világcsúcstartójára, Hosszú Katinkára. A tizenöt éves Jackl ezzel megúszta az olimpiai szintidőt is, sőt a világ idei második legjobb idejét teljesítette. „Én abszolút nem ezt terveztem. Az olimpiai szint volt a cél, de nem gondoltam volna, hogy ennyire sikerül megúszni. Hosszú Katinka és Kapás Boglárka is nagyon gratuláltak, már úgy néznek rám, mint egy vetélytársra” – árulta el Jackl Vivien. Az egyéves kihagyás után visszatérő Milák később folytatta az aranyhalmozást: az olimpia bajnok a 200 méteres gyorsúszás döntőjében már a negyedik aranyérmét szerezte meg az ob-n. Az ötödik viszont nem jött össze neki: a címvédő Szabó Szebasztián legyőzte Milákot 50 méter pillangón. „Előrébb tartunk, mint gondoltuk” – mondta el Virth Balázs, akinek csapatából Zombori Gábor (200 méter vegyes) és Telegdy Ádám (200 méter hát) is csatlakozott az olimpiai szintesekhez.Perje