Air fryer: aggasztó dolog derült ki a népszerű eszközről
origo.hu
Az 1954-es világbajnokság vesztes fináléjának emléke sokáig kísértette a verhetetlennek hitt Aranycsapat tagjait.
Kép: A magyar válogatott: Bozsik, Grosics, Lóránt, Hidegkuti, Palotás, Budai II., Zakariás, Buzánszky, Lantos, Czibor, Kocsis
Ha van szomorú napja a magyar labdarúgásnak, akkor a július 4-e mindenképpen a legfájóbb pontnak számít. 1954-ben ezen a napon veszítette el 3:2-re a világbajnoki döntőt az NSZK ellen az addig négy éve veretlen nemzeti tizenegyünk. A futballtörténelem egyik legjobb csapatának a tagjai roppant nehezen tudtak együtt élni a kudarccal.
Ma kereken hetven éve, hogy a berni Wankdorf-stadionban Németország válogatottja 3-2-re legyőzte a világ akkor legjobbnak tartott futballcsapatát, Magyarországot
– írta meg korábban az Origó. Azóta a legendás vendéglős, Fehér Miklós minden év november 25-én, a londoni 6:3 évfordulóján meghívta az éttermébe az Aranycsapat még életben lévő tagjait, a magyar futball néhány más legendáját, vezetőjét és a sajtó egy-két képviselőjét, hogy felidézzék, de talán még inkább kibeszéljék magukból a fájdalmas emlékeket. A cikk az Arcanum adatbázisának segítségével készült.
Az Aranycsapat kapusa Grosics Gyula elmondása szerint nem múlt el hét úgy, hogy ne riadt volna fel többször is éjszakánként, mert álmában ismét látta Helmut Rahn lövését, a németek harmadik gólját, amit talán védhetett volna, Puskás Ferenc egyenlítő találatát, amelyet azonban az angol William Ling lesre hivatkozva nem adott meg – derült ki a Magyar Nemzet oldaláról.
A magyar válogatott vereségének fájdalmát az is mélyíthette, hogy Magyarországon mindenki biztosra vette a győzelmet.
Farkas Mihály, a nagy hatalmú honvédelmi miniszter készíttetett két és fél millió postabélyeget a világbajnoki cím tiszteletére, elintézte, hogy a játékosok fejenként 50 ezer forint jutalmat kapjanak, Sebes Gusztáv szövetségi kapitányt és Hegyi Gyulát, a sporthivatal elnökét pedig a Munka Vörös Zászló érdemrendre terjesztette fel. A csapat fogadására még a Keleti pályaudvart is fellobogózták. Az újságok azt is megírták, hogy a nyugatnémetek elleni 8:3-ra megnyert csoportmeccsen megsérült Puskás Ferenc felépült, ott lesz a döntőben, s a Száguldó Őrnaggyal biztos lesz a magyar győzelem. A Népsort megszólaltatta Josef Herbergert, az ellenfél szövetségi kapitányát, aki elárulta, hogy a magyarok esélyesebbek a végső győzelemre. Közben a magyar csapat felkészülése nem zajlott zavartalanul: a magyarok szálláshelyén a svájci kisvárosban, Solothurnban fúvószenekarok fesztiváloztak, így a játékosok kialvatlanul érkeztek a döntő helyszínére, Bernbe. Egyikük ráadásul egy szobalánnyal töltötte az éjszakát, megszegve Sebes Gusztáv utasítását. Ennek ellenére úgy tűnt, nem lesz gond, hiszen a 8. percben Puskás és Czibor góljaival 2:0-ra vezetett a magyar csapat.
Sajnos a vezetést követően sajnos tíz percen belül egyenlített az NSZK, és elérkezett a 84. perc, amikor is nem adták meg Puskás Ferenc gólját az angol bíró a partjelző intésére. Harmincegy veretlen meccs után az Aranycsapat kikapott a magyar labdarúgás történetének legfontosabb meccsén.
Itthon tömegek tódultak az utcákra, elterjedt a hír, hogy a játékosok eladták a meccset egy-egy Mercedesért, a Rákóczi úton felborogatták a villamosokat, betörték az üzletek kirakatait, a játékosok fényképeit elégették
– olvasható a Magyar Nemzet oldalán. A csapatot pedig hazafelé leszállították a vonatról Tatán, majd egy hétig rendőr őrködött a lakásuk előtt. Sebes Gusztáv fiának iskolát kellett váltania, mert úgy megverték, hogy maradandó sérüléseket szenvedett el. Sokan mondják, ha megnyerjük a berni döntőt, az Aranycsapat nem esik szét 1956 után, és két évvel később világbajnok lehetett volna, de ezt sohasem tudjuk meg. Ami biztos, hogy akik ott voltak a pályán, nehezen tudtak ennek a szörnyű mérkőzésnek az emlékével élni.
– Ha valahol látom a meccs összefoglalóját, különös érzés fog el. Feléled bennem a remény, hogy hátha most másként lesz, hátha megítéli a lökésem miatt a szabadrúgást az első német gól előtt a bíró, hátha Rahn nem rúgja be, és újra és újra elviselhetetlenül csalódom – mondta el keserűen Grosics Gyula.
origo.hu
mindmegette.hu
she.life.hu
vg.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
mandiner.hu
origo.hu