Nem ússza meg a mezőgazdaság sem

Kutatók úgy vélik, 2009-ben az idei teljesítményhez képest 5-10 százalékkal csökken a mezőgazdasági termelés. Szűkül a piac: mind a belföldi, mind a külhoni. Nincs nagy esély tehát arra, hogy a mostani szinte általános értékesítési válság néhány hónapon belül mérséklődjön.

Szántó-vetőO. Horváth György2008. 10. 30. csütörtök2008. 10. 30.

Kép: sertés az ólban döglik szopós malac disznó omék kiállítás Fotó: Habik Csaba 2005 08 27

Nem ússza meg a mezőgazdaság sem
sertés az ólban döglik szopós malac disznó omék kiállítás Fotó: Habik Csaba 2005 08 27

Milyen hatással lesz a világgazdasági válság a mezőgazdaságra? E kérdésre ad választ a Kopint-Tárki piackutató-elemző cég, valamint az Agrár Európa Kft. által idén már harmadik harmadik alkalommal elkészített agrármonitorja. A szakértők nem sok jóval biztatnak. Fórián Zoltán, az Agrár-Európa Kft. kutatója szerint 2009-ben meghatározó lesz, hogy egyaránt szűkül  a bel-, és a külpiaci kereslet. Az agrárcégek, vállalkozás számára az eddigieknél nehezebb lesz külső forrásokat találni, hitelhez jutni. Mindemiatt természetesen visszaesik a beruházások mértéke. Emiatt és a piacszűkülés miatt jelentősen esik a megtermelt mezőgazdasági cikkek mennyisége.
Ez különösen fájó, mert a tavalyi „szűk esztendő” után az idén végre mindenből bőségesen termett 2008-ban az ágazat termelése átlagosan ötödével nőtt 2007-hez képest.
A gondot csak fokozni fogja, hogy jövőre a szakértők várakozása szerint a hazai boltokban tovább csökken – 80 százalék alá esik – a magyar élelmiszeripari termékek aránya. Történik mindez akkor, amikor egészen biztosan csökken az élelmiszerek forgalma. Tehát nem csak a mezőgazdaság, hanem a hazai élelmiszeripar is teret veszt jövőre.
Ez persze nem kellene, hogy automatikusan a termelés csökkenéséhez vezessen. Csakhogy az export sem húzza majd ki az ágazatot a gödörből, nem pótolja a belpiac csökkenését. A gazdasági válság általános: egész Európára kiterjed, ami mindenhol fogyasztás-csökkenéssel jár együtt. Így tehát 2009-ben arra kell számítani, hogy a magyar agrárexport is visszaesik. Tavaly 4,8 milliárd eurót hozott az agrárkivitel a konyhára – az import csak 3,2 milliárd euró volt. Az idei eredmény nagyban függ attól, hogy elindul-e végre a gabonakivitel, vagy sem. Utóbbinak nagyobb az esélye...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek