Rossz hírbe keveredett magyar borok

Nem tesznek jót a magyar boroknak az utóbbi napokban felröppent hírek. Csehországban pancsolt magyar bort véltek találni, míg Szlovákiában tokaji borok eredetiségét vonták kétségbe. Egy hete angliai hírek szóltak arról, hogy túl magas nehézfém tartalmat találtak néhány borunkban.

Szántó-vetőFehér János2008. 12. 11. csütörtök2008. 12. 11.
Rossz hírbe keveredett magyar borok

A cseh Állami Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Ellenőrzés igazgatója, Jakub Sebesta bejelentette, hogy hamisított bort találtak a Kaufland áruházlánc boltjaiban. A cseh-magyar keveréknyelven, „Rizling vlassky minőségi cuvée bor” nevezett italt a magyarországi Velezvin Kft. palackozta. A cseh ellenőrök a bor 52 százalékos víztartalmát hangoztatták, mint a hamisítás legnagyobb bizonyosságát. Ez az érv azonban kevés lehet, a borok ennél több, akár 85-90 százalékos víztartalommal is rendelkezhetnek, mindenféle hamisító eljárás nélkül.

A bor másik hibájaként a majdnem háromszoros citromsav tartalmat rótták fel. A cseh hatóságok emiatt elrendelték a forgalomba hozott 1100 palack kivonását, és több százezer koronás büntetést is kilátásba helyeztek. A bejelentés hatására a magyar hatóságok is ellenőrzik a hírbe hozott pincészetet. Velez Imre, a csengődi Velezvin tulajdonosa, értetlenül áll az események előtt. A nol.hu –nak nyilatkozó borász úgy vélekedett, hogy a piaci harc áldozata lett, és a konkurencia pancsolására gyanakszik.

Szlovákiában a magyar tokaji borokat vetették vizsgálat alá, mint ismeretes a tokaji borvidék egy része átnyúlik a határon, így a szlovákok is jogosultak Tokajska néven tokaji bort készíteni. A mostani ellenőrzésekkor - ahogy azt Katarína Belická, a szlovák földművelésügyi miniszter szóvivője közölte -, a magyar tokaji borok megjelölését, minőségét, egészségre való hatását és a földrajzi származás feltüntetését vizsgálták. A szlovákok úgy vélik, a feltárt hiányosságok károsítják a Tokaji márkát.

A szlovákiai üzlethálózatban leginkább a viszonylag alacsonyabb árkategóriájú magyar tokaji borok kelendőek, mint a száraz és az édes szamorodni, vagy a három puttonyos aszú. A Tokaji Furmint, Tokaji Hárslevelű, a Tokaji Sárga Muskotály néven árusított borfajtákat a gyártók a tokaji régióból származó minőségi bornak nevezik. A címkén szereplő Tokaji megnevezés miatt, a fogyasztók természetesen a nagy hírű tokaji borokkal hozzák ezeket összefüggésbe. Ám a tokaji borokhoz nem elég csak a címke. Csak akkor lehet tokajinak minősíteni azokat, ha megfelelnek a szabványos technológiai és szenzorikus követelményeknek, és emellett rendelkeznek az állami ellenőrző hivatal besorolásával és a megfelelő állami ellenőrző számmal.

A szlovák élelmiszer-ellenőrző hivatal összesen 32 tokaji bormintát vizsgált meg, s ebből 15 minta nem felelt meg a hatályos előírásoknak. Hiányos volt a borok megjelölése, a szenzorikus és az analitikus jellegzetességek. A szlovák hivatal szerint a vizsgált borok 88 százalékánál találtak ezen a téren hiányosságokat. A magasabb árkategóriájú magyarországi tokaji borok, mint a száraz és édes tokaji szamorodni, valamint a tokaji puttonyos boroknál a 15 mintából kilenc nem felelt meg a követelményeknek.

Néhány nappal korábban pedig angliai hírek számoltak be arról, hogy egy vizsgálat során borainkban magas nehézfémtartalomra akadtak. Ezt a hírt is értetlenül fogadták honi borászok, ugyanis minden bor tartalmaz bizonyos mennyiségben nehézfémet, de az nem ártalmas tétel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek