Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Adminisztratív eszközökkel akadályozná meg az Európai Unió, hogy az Egyesült Államokból érkező biodízel szállítmányok tönkretegyék a kontinens belső piacán tisztességesen dolgozó cégeket - írja a NOL. Az amerikaiak ugyanis - uniós megítélés szerint - tiltott állami támogatással segítik termelőik és kereskedőik exportját.
Az Európai Unió illetékes kereskedelmi panelja kedden dönt arról, hogy támogatja-e az amerikai biodízelre kivetendő, száz kilogrammonként 26 és 41 dollár között szóródó büntetővámot. Ezt március 13-án léptethetnék hatályba és fél évre szólna. Ennek elteltével véglegesíthetik a dömpingvámot, ami a gyakorlatban – az esetek zömében – öt éves időszakot jelent.
A mezőgazdasági olajos magvakból sajtolt biodízel importját ellehetetlenítő intézkedés az amerikaiak szerint nem más, mint "protekcionista húzás", amit a piacukat féltő európai termelők lobbiztak ki a maguk javára. Kétségtelen, hogy a magas olajárak idején a biodízel-termelés egyre jobb üzlet volt Európában, főként, hogy bizonyos támogatásokat is igénybe lehetett venni a beruházásokhoz.
Csakhogy az üzleti lehetőséget Amerikában is kiszimatolták, ám ott azt reexportnak illene inkább nevezni. A rendszer úgy működik, hogy Dél-Amerikából, jellemzően Brazíliából az Egyesült Államokba hajózzák fel az olcsó biodízelt, ám az még a kikötőt sem hagyja el, azzal a lendülettel belekevernek "állományjavítóként" kevesebb mint 5 térfogat-százaléknyi ásványi olajat - ezzel jogosulttá válnak a washingtoni támogatás felvételére -, és tovább irányítják a hajót Európába. Nem véletlen, hogy az Észak-Amerikából érkező import a 2005-ös 7 ezer tonnáról 1,5 millió tonnára szökött fel tavaly.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu