V-4-ek: Brüsszelnek lépnie kell!

Az Európai Uniónak kötelessége mielőbb azonos szintre hozni az új tagok agrártámogatását, Brüsszel vezessen be minimálárat a tej felvásárlásra, emelje fel a gabonafélék intervenciós árát tonnánként 120 euróra, az EU-10-ek kapjanak 675 millió euró külön agrártámogatást – többek között erről határoztak a Visegrádi Csoport agrárkamarái Debrecenben.

Szántó-vetőO. Horváth György2009. 03. 27. péntek2009. 03. 27.
V-4-ek: Brüsszelnek lépnie kell!

2004 óta minden új uniós tagországban csökkent az agrártermelés. Ez bizonyítja, hogy az a feltétel és szabályrendszer, amelyet a csatlakozáskor az EU meghatározott rossz döntés volt. Ezekkel fel kell hagyni, s a régi és az új európai uniós tagországok agrártermelőinek adott támogatásokat mielőbb ki kell egyenlíteni. – fogalmazták meg kommünikéjében a visegrádi 4-ek - Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia - agrárkamarái - jelentette be a találkozó után Debrecenben Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara elnöke.

Ehhez forrást is megjelöltek az agrárszakértők: támogatják azt a cseh kezdeményezést, hogy 675 millió eurót különítsenek el a később csatlakozott 10 ország agráriumának támogatására.
A V-4-ek a kialakult, hónapok óta csak mélyülő tejpiaci válság egyik megoldásaként javasolják – a cukoréhoz, gabonáéhoz hasonlóan - a tej uniós minimálárának meghatározását is.

Téma volt a nagy kereskedelmi láncok erőfölénnyel való visszaélése is. Az adott országokban különféle módon, de mindenhol próbálkoznak korlátozni a multinacionális láncok etikátlan magatartását. Mint kiderült, eddig sehol nem találtak megoldást. A napokban állítólag aláírásra kerülő magyar etikai kódex részletei iránt nagy érdeklődést mutattak a cseh, szlovák és lengyel agrárkamarai vezetők. Cél, hogy arányos jövedelemelosztás valósuljon meg a termékpályákon. Szlovák kezdeményezésére a résztvevők májusban szakértői megbeszélést tartanak Pozsonyban.

A gabonaágazat piaci nehézségei miatt a szlovákok javasolták, hogy az EU változtasson gabonarezsimjén: emelje fel a 101,31 eurós tonnánként intervenciós árat minimum 120 euróra. Indok: a termelési költségek is növekedtek, így az évekkel ezelőtti ár már nem a jelen helyzetnek megfelelő piaci elem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek