
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Kétségtelenül grandiózus alkotás Ridley Scott Napóleon-filmje, tele látványos jelenetekkel! Nemrég legalább akkora hullámokat kavart, mint az egykori császár személye. Háború, nők, ópium – mind helyet kaptak az életében.
Kép: A grandiózus új történelmi film címszerepében Joaquin Phoenix remekel
Egy művészi alkotás született, ami vagy tetszik a nézőknek, vagy nem, és történelmileg vagy hiteles, vagy nem. Természetesen rengeteg dolog megfelel a valóságnak a filmben, de azért egy-két kirívó hibát említsünk meg. Például a waterlooi csatában a rohamra induló francia sorgyalogság első világháborús lövészárokból mászik elő. Az efféle pontatlanságokon kívül több fikciós elem is van, ami egyszerűen nem történt meg. Napóleon nem ágyúztatta a piramisokat: egyrészt sokkal műveltebb volt ennél, másrészt azt a bizonyos csatát tíz kilométerrel arrébb vívták. További filmkritika helyett inkább térjünk rá az oly sok érdekességet tartogató életműre.
Napóleon francia állampolgárnak született, de családja olasz ősökkel rendelkezett, akik az itáliai Toscanából települtek Korzika szigetére. Napóleon már itt, Ajaccio városában látta meg a napvilágot 1769. augusztus 15-én. Bár a sziget Franciaország birtoka volt, a korzikaiakkal mégis éreztették a franciák, hogy nem igazán tartoznak közéjük. Ezért is volt különleges, hogy az ifjú Napóleon mégis bekerülhetett a királyság legrangosabb katonai tiszti iskolájába, a párizsi École Militaire akadémiába.
Vagy nem is volt ez annyira különleges? Napóleon anyja minden bizonnyal a korzikai katonai kormányzó szeretője volt. Napóleon később még azt is felvetette, hogy könnyen lehet, tőle örökölte a katonai tehetséget. Azonban ez nem lehet igaz, mert amikor ő fogant, akkor még nem az említett tiszt volt ott a kormányzó. Viszont az, hogy ilyen nívós iskolákba bekerült, már könnyen lehet, hogy a szerető érdeme volt.
Tanulmányai során nem tartozott a népszerű gyerekek közé, korzikai származása miatt lenézték, nemegyszer vált gúny tárgyává. A párizsi katonai iskolában tanult latinul, görögül, angolul, németül, valamint fizikát, táncot, lovaglást, vívást. Mikor később, uralkodása alatt megtudta, hogy a poroszoknál taktikát, stratégiát is tanítanak, akkor felháborodott, neki ilyen tantárgyai miért nem voltak. Ám a franciáknál a műveltség és az úriemberség állt az első helyen, és úgy voltak vele, hogy a hadászatot majd elsajátítja a csatatéren.
A sokat emlegetett Ridley Scott-film központi témája Napóleon szerelmi élete, úgyhogy térjünk is rá erre. Első szerelmi kapcsolata egészen fiatalon Desirée Claryhez fűzte. Egy marseilles-i selyemkereskedő lánya volt, a szenvedélyesnek induló kapcsolatnak azonban egy még nagyobb szerelem vetett véget.
Napóleon 1795 őszén, Párizsban megismerte Josephine de Beauharnais-t, a befolyásos özvegyet. Néhány hónap múlva feleségül is vette a kétgyerekes anyukát. Napóleon ekkor 26, Josephine 32 éves volt, amit annyira kínosnak éreztek, hogy meghamisították adataikat a házassági anyakönyvi kivonatban. Josephine négy évvel fiatalabbnak vallotta magát, Napóleon másfél évvel idősebbnek.
Elsöprő szenvedély, nagy szerelem volt, Napóleon császárnévá is koronázta Josephine-t, miután magát is megkoronázta. Ám a közhiedelemmel ellentétben nem vette ki a pápa kezéből a koronát, a pápa eleve csak a meghívottak listáján szerepelt.
Házasságuk később viharossá vált, és Napóleon császárként egy igazi uralkodói dinasztiából származó feleséget akart, ezért elvált Josephine-től.
És itt már szó sem volt szerelemről. Az ifjú kiszemelt annyira gyűlölte, hogy az Antikrisztus haragjának nevezte. Ám mégis hozzá kellett mennie a gyűlölt férfihoz, és édesapja sem tudott mit csinálni. Habsburg Ferenc császár a franciáktól elszenvedett vereségek után nem mondhatott nemet a kérőnek, és a 19 éves Mária Lujza lányát hozzáadta a 41 éves Napóleonhoz. A „felkapaszkodott korzikai” – magát nevezte így egyszer egy levélben – illemtanórákat vett az esküvő előtt, és megtanult keringőzni.
Negyedik kapcsolata egy mindössze 20 éves, ám már házas lengyel nőhöz fűzte. A gyönyörű grófnőt Marie Walewskának hívták, 1806-ban találkoztak először. A császárt azonnal levette a lábáról, rövidesen Varsóba kérette magához. A fiatal szépség vonakodott Napóleontól, de a lengyel arisztokraták meggyőzték, hogy legyen a császár szeretője. Abban bíztak ugyanis, hogy a vonzó nő érdemeivel elérheti Lengyelország függetlenségét.
A szeretői viszonyról nagyon kevesen tudtak, Marie mindig csak este kereste fel Napóleont, és már reggel előtt távozott. Még gyermekük is született, kapcsolatuk azonban véget ért, amikor Napóleon visszatért Párizsba néhány év után. Lengyelországnak pedig még száz évet kellett várnia a függetlenségre.
NÉHÁNY ÉRDEKESSÉG
A nagy hadvezér 168 centis magassága teljesen átlagos volt a korban, csak a korabeli brit propaganda ábrázolta alacsonynak. Napóleon mégis kisebbségi komplexussal küzdött az uralkodók között kisnemesi származása miatt.
Noha egy XX. századi elmélet szerint Napóleon arzénmérgezés áldozata lett, valójában gyomorrák végzett vele Szent Ilona szigetén. Ugyanaz vitte el, mint édesapját.
Napóleonra sokan istenként tekintettek. Egy pap egy alkalommal azt tanácsolta a franciaországi zsidóknak, hogy ne várják tovább a Messiást, mivel az nem más, mint a francia császár.
A Napóleon oroszországi hadjáratában részt vevő mintegy 600 ezer katonából alig több mint 100 ezren tértek vissza. De a fertőzések következtében sokan ezután vesztették életüket.
Az 1799-ben megindított szíriai hadjárat során Napóleon ópiumtúladagolással végeztette ki sebesült katonáit, nehogy az ellenség kezére kerüljenek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu