Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miért szállták meg a németek a II. világháborúban saját szövetségesüket, Magyarországot? Hazánk miért nem tanúsított katonai ellenállást 1944. március 19-én? A nyolcvan évvel ezelőtti német megszállás eseményeit elemezzük.
Kép: Német katonai egységek a Budai Várban, a Halászbástyánál. Nemigen ütköztek ellenállásba…
Ugyan a II. világháború első évei a németek lenyűgöző sikereitől voltak hangosak, 1942-től beigazolódni látszottak többek között Bethlen István, Teleki Pál és Horthy István jóslatai: ezt a háborút Hitler nem fogja tudni megnyerni. Horthy Miklós kormányzó éppen ezért a németbarát Bárdossy László helyére kinevezte az angolszász orientációjú Kállay Miklóst miniszterelnöknek. Az új kormányfő kettőt lépett a németek, kettőt a nyugati hatalmak felé. Úgynevezett hintapolitikájának az volt az elsődleges feladata, hogy nyisson az angolok felé, és lazítson a német szövetségen.
Kállay a náci követeléseknek megfelelően intézkedett újabb csapatok és hadianyagok frontra szállításáról, ugyanakkor voltak olyan témák, amelyekben nemet mondott Hitlernek. Hazánkban ekkor már három zsidótörvény is élt, a Führer azonban azt akarta, hogy nálunk is további antiszemita rendeletek lépjenek érvénybe, mint a sárga csillag viselése és a zsidók munkatáborokba való hurcolása. Kállay viszont elutasította ezeket. Mindeközben a miniszterelnök megbízásából titkos tárgyalások folytak Angliával.
Magyarország számára a szövetségesek balkáni partra szállása lett volna kedvező, hiszen amennyiben elérik déli határainkat, úgy hazánk át tud állni hozzájuk.
Mint tudjuk, később a Balkán helyett Szicíliánál szálltak partra, de a tárgyalások egyébként is akadoztak. Az angolok feltétel nélküli megadást kértek, a szovjetek meg eleve hátráltatták a magyar–angol egyeztetéseket, hiszen Sztálin már kinézte magának teljes Kelet-Közép-Európát.
Volt még egy probléma ezekkel a tárgyalásokkal: a náci titkosszolgálat az elejétől fogva tudott róla. A német csapatok a kurszki tankcsatában elszenvedett vereség után folyamatosan szorultak ki a Szovjetunióból, és ebben a helyzetben Magyarország stratégiailag kulcsfontosságúvá vált számukra. Hitler utasítására már 1943 szeptemberében hozzáláttak hazánk megszállásának előkészítésére.
Az akció gördülékenysége érdekében a Führer Klessheimbe hívatta Horthyt. A kormányzó, egyben az ország legfőbb hadura is, tehetetlen volt a megszállás alatt, Hitler ott közölte vele, hogy mi lesz Magyarország további sorsa. Horthy megtarthatta kormányzói pozícióját – a mai napig heves viták övezik a kérdést, miszerint helyes volt-e, hogy nem mondott le. Mozgástere mindenképp szűkült, együtt kellett működnie a németekkel, ugyanakkor a budapesti zsidóságot néhány hónappal később azért tudta megmenteni, mert pozícióban maradt.
Mi is történt 1944. március 19-én? Mintegy százezer német katona vett részt a Margarethe-terv végrehajtásában, hajnali négy órakor négy nagyobb csoportban lépték át a határt. Nyugatról a Pozsony–Kassa vonalon, északról a Kassa–Rozsnyó vonalon, délnyugatról Csáktornya térségéből, valamint délen Újvidék és Eszék térségéből indultak meg hazánk belseje felé.
Az akció egy nap alatt célt ért, ezen a napon Magyarország hosszú évtizedekre elveszítette függetlenségét. Ezt követően mindent a németek szolgálatába állítottak: újabb csapatokat küldtek a frontra, a gyárak a nácik végső győzelme érdekében termeltek. Hadikölcsön címén csaknem korlátlanul szállították el az élelmiszert és a nyersanyagokat az országból.
A megszállók azonnal feloszlattak több pártot, lapokat tiltottak be (például a Magyar Nemzetet és a Népszavát), a németellenes politikusokat elfogták, nem egyet közülük, mint Kállay Miklós miniszterelnököt, koncentrációs táborba vittek. Nagyon rövid időn belül kezdetét vette a zsidóüldözés: nálunk is sárga csillag viselésére kötelezték, majd gettókba zárták őket, hamarosan pedig megkezdődött deportálásuk…
„Minden ellenállást kíméletlenül le kell törni!” – hangzott a német parancs, aki pedig nem áll ellen, azt laktanyazár alá kell helyezni. A megszállás hajnalán Kállay felvetette, hogy a kormány költözzön a Tiszántúlra vagy Erdélybe, de a repterek elfoglalása ezt lehetetlenné tette.
A honvéd vezérkar főnöke, vitéz Szombathelyi Ferenc vezérezredes, értelmetlennek tartva az ellenállást, meg is tiltotta azt. Táviratát azonban helyenként késve kapták meg, így került sor kisebb tűzharcra az újvidéki Duna-hídon, Sopronban, Győrben, Székesfehérváron, Budaörsön és a Budai Várban.
Szombathelyi nézetét aztán Kállay és Horthy is osztotta. A kormányzó szerint ellenállás esetén a németek Magyarország pusztításával válaszolnának, amibe bevonnák a románokat, a horvátokat és a szlovákokat.
Az említett kisebb harcokban összesen 50 német és 10 magyar veszítette életét. Nem járt messze az igazságtól Weichs vezértábornagy, aki azt jövendölte a megszállást illetően, hogy harc nélkül 24, harc esetén 12 órát fog igénybe venni, mert akkor elmaradnak az üdvözlő beszédek.
Magyarország német megszállása után Edmund Veesenmayer, Hitler teljhatalmú magyarországi megbízottja Kállay Miklós helyett Imrédy Bélát vagy Sztójay Dömét javasolta miniszterelnöknek. Horthy inkább az utóbbit választotta, mert abban reménykedett, hogy gyenge, befolyásolható akaratú egykori tábornoka engedelmesen végrehajtja majd politikai elképzeléseit. Csalódnia kellett: Sztójay maradéktalanul kiszolgálta a megszállókat. De ki is volt az új miniszterelnök? Dimitrije Stojaković néven született 1883. január 5-én a délvidéki Versecen szerb családban. Hadi pályára ment, harcolt az első világháborúban, majd belépett Horthy Nemzeti Hadseregébe, az 1920-as évek elején a Honvédelmi Minisztériumban a hírszerzés-kémelhárítás egyik vezetője volt. 1925-ben ezredesként a berlini magyar nagykövetség katonai szakelőadója lett, 1927-től katonai attaséként dolgozott a német fővárosban, nevét ekkortájt magyarosította. Horthy Miklós kormányzó 1935 decemberében altábornaggyá léptette elő, egyúttal nyugdíjazta, rendkívüli követ és meghatalmazott miniszteri rangban a berlini külképviselet élére nevezte ki. Sztójay őszinte híve és csodálója volt a náci Harmadik Birodalomnak. Élvezte a német vezető körök bizalmát, sokan vélekedtek úgy, hogy nem annyira a magyar, sokkal inkább a német birodalmi külügyminisztérium, a Wilhelmstrasse szócsöve volt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu