Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Minden idők legpusztítóbb és legembertelenebb háborúja tört ki 85 évvel ezelőtt, 1939. szeptember 1-jén, amikor a hitleri Németország lerohanta Lengyelországot. Bár a lengyel hadsereg hősiesen védekezett, hetek alatt felmorzsolódott a kettős szorításban. Az ország időlegesen eltűnt a térképről.
Kép: Id. Antall József és Henryk Slawik szobra Budapesten
A teljesen ártatlan Lengyelországot elsőként Németország támadta meg. Ez a németek részéről fontos lépés volt, hiszen Hitlernek a Mein Kampf című művében kifejtett élettérelmélete itt vált először támadó háborúvá. Ez azt jelentette, hogy a német népnek mint felsőbbrendű fajnak joga van ahhoz, hogy országokat megtámadjon, bekebelezzen, német fennhatóság alá hajtson. A második világháború soha nem feledhető tragédiája, hogy a hitleri Németország faji alapon irtott ki embermilliókat, zsidókat, romákat.
Egészen Lengyelország megtámadásáig Németország diplomáciai eszközökkel szerezte meg Csehországot és Ausztriát. Mindehhez akkor még asszisztáltak a nyugati országok, nyílt összetűzést nem vállaltak, azonban 1939. szeptember 3-án – a háborús agresszióra válaszul – Anglia és Franciaország hadat üzent Németországnak.
A Molotov–Ribbentrop-paktum titkos záradéka értelmében a Szovjetunió is hátba támadta Lengyelországot 1939. szeptember 17-én. Ugyanis az augusztus 23-i, szovjet–német meg nem támadási szerződés titkos részében döntöttek az ország megtámadásáról és későbbi felosztásáról.
Bár a lengyel hadsereg hősiesen védekezett, hetek alatt felmorzsolódott a kettős szorításban. Az utolsó lengyel alakulatok október 6-án adták meg magukat. Lengyelország időlegesen eltűnt a térképről.
Lengyel katonai oldalon 260 ezer fő hunyt el és sebesült meg, a németeknél 11 ezer halottat és 30 ezer sebesültet, 3400 eltűntet számoltak össze. A német fogságba esett lengyel katonák száma 700 ezer fő volt – írta meg a Magyar Nemzet 1999-ben.
A lengyel hadifoglyokat nem kímélték a Szovjetunióban sem. A Szovjetunió Kommunista Pártjának Központi Bizottsága 1940. március 5-én döntött arról, hogy a lengyel hadifoglyok egy részét lemészárolják és titokban tömegsírokba temetik el. Ez az esemény a katyni vérengzés néven vonult be a történelembe, a kivégzett lengyel (részben tartalékos) tisztek és főtisztek számát a különböző becslések 15 és 22 ezer fő közé teszik.
Kiemelten fontos tényező, hogy a lengyel hadsereg tagjai az egész második világháború során sosem adták fel az ellenállást, az emigrációban is szervezkedtek. A németek által megszállt területeken pedig a Honi Hadsereg nevezetű szervezet működött titokban. Akik nem maradtak Magyarországon, továbbutaztak a Wladyslaw Sikorski tábornok által szervezett lengyel légióhoz. Sikorski a lengyel fegyveres erők parancsnoka volt az emigrációban, az ő hatására jött létre a Fegyveres Harci Ellenállás is.
Magyarországra összesen 120 ezer lengyel menekült érkezett. Legfőbb istápolójuk Antall József későbbi miniszterelnök édesapja, id. Antall József és Varga Béla plébános lett. A lengyeleket óriási mértékű segítőkészség fogadta nálunk, olyannyira, hogy a számukra kialakított menekülttáborokban (összesen 19), iskolákban lengyel zsidó menekülteket is bújtattak. Már 1939 novemberében megnyitotta kapuit Balatonzamárdi községben a Lengyel Gimnázium és Líceum, amelyet később, összevonva a szikszói iskolával, 1940-ben Balatonboglárra helyeztek át.
Voltak, akik csak időlegesen tartózkodtak hazánkban, míg mások (kb. 10 ezer fő) egészen a háború végéig. Minden táborban orvos és tábori lelkész gondoskodott róluk. A katonák a segítésükre létrehozott segélyalapból havi fizetést kaptak, munkát vállalhattak a mezőgazdaságban és bányában. Összesen 91 lengyel orvos dolgozott Magyarországon.
Henryk Slawik, akit a lengyel Wallenbergként is emlegetnek, az első menekültek között érkezett Magyarországra, az emigrációs kormány megbízottjaként tevékenykedett Budapesten. Id. Antall Józseffel együttműködve folyamatos embermentő tevékenységet végzett. Slawik leányát az Antall család bújtatta; az 1944-es letartóztatása után sem árulta el magyar segítőiket, a mauthauseni haláltáborban végezték ki. Az 1974-ben elhunyt id. Antall Józsefet 1989-ben a Holokauszt Áldozatainak és Hőseinek Izraeli Emlékhatósága, a Jad Vasem posztumusz kitüntette a Világ Igaza címmel a háború éveiben az elesetteknek és az üldözötteknek nyújtott humanitárius segítségéért.
Az 1945. szeptember 2-án Japán teljes kapitulációjával záruló, a szövetségesek győzelmét hozó háború áldozatainak száma kb. 61 millió fő. Ebből katona 16 millió, civil 45 millió fő. A lengyelek második világháborús története magában foglal reménytelen küzdelmet, összetartást és hősies helytállást egyaránt. Szép példája egy nép túlélni akarásának és legyőzhetetlenségének.
A lengyel hadseregben harcolt Nizalowski Ernő is, akinek édesapja lengyel, édesanyja magyar volt. Édesapja a római katolikus hitről áttért evangélikusra, hogy édesanyját feleségül vehesse. Ernő lengyel állampolgár volt, 1936-ban bevonult a lengyel hadseregbe és pilótakiképzést kapott, majd visszatért Magyarországra. A háború kitörésekor oda ment, ahol a legnagyobb szükség volt rá: Lengyelországba. Harcolt a lengyel hadseregben, majd fogságba esett, a marienburgi fogolytáborba került, ahonnan megszökött. Visszatért Magyarországra, ahol a zugligeti tábori csoportban segítette a lengyel menekülteket.
„1939. szeptember. Itt állunk a magyar határon. Tolongás és zűrzavar. És az önmagunknak ezerszer is feltett kérdés: beengednek-e vajon? Többezres embertömeg: katonák, rendőrök, civilek, fiatal lányok és aggastyánok, gyermekes anyák… Az úttesten összezsúfolt kocsik, szekerek, autók tömegétől alig van mozgási lehetőség. Összefagyva, éhesen és majdnem reménytelenül állunk a (magyar–lengyel) határon. Mögöttünk borzalmas napok és éjszakák, a germán fenevad a hátunk mögött. Beengednek-e? Telnek az órák. És megjön a válasz: a határ nyitva van előttünk. Beengednek. A tömeg meglódul. A katonák arcán újra megjelenik az elszánt önbizalom: a háborúnak még nincs vége, Magyarország csak átmeneti állomás, ahonnan eljuthat az ember valahová, oda, ahol ismét harcba szállhat”. (Lagzi István idézte Mieczyslaw Chrapeket)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu