Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A hidegháborús időszakban az űr meghódítása folyamatos versengést jelentett az USA és a Szovjetunió között. A szovjetek a Luna, az amerikaiak a Pioneer programmal igyekeztek megelőzni egymást, és a tudományos eredmények mellett propagandagyőzelmet aratni a másik fölött. Hatvan évvel ezelőtt, 1964-ben indultak útnak a Szovjetunió Zond programjának első űrszondái.
Sokáig a Hold vizsgálata csak távcsövekkel folyt, egészen 1957-ig, amikor a Szovjetunió elsőként mesterséges pályára állította a Szputnyik nevű műholdat – ezzel kezdetét vette az űrkorszak. Miközben az amerikai Pioneer szondák sorra kudarcot vallottak, addig 1959 januárjában a Luna–1 6000 kilométerre megközelítette a Holdat, a program második űrszondája pedig szeptemberben már elérte a felszínét. Aztán 1961-ben Jurij Gagarin volt az első űrhajós, aki sikeres űrrepülés után visszatért a Földre. A versenyfutás első fordulóját tehát egyértelműen a szovjetek nyerték meg.
A Zond (magyarul Szonda) programot az űrprogramok szürke eminenciásának is szokták nevezni, a „szülőatyja”, Szergej Koroljov – írta az Élet és Tudományban. Az első két Zond űrszondát a Mars és a Vénusz felé indították, a sorozat többi tagját a Holdhoz.
A Zond–1 1964. április 2-án a bajkonuri űrrepülőtérről startolt. A repülés első hónapjában hatvan alkalommal létesítettek kapcsolatot vele, majd május 14-én végrehajtották az első távirányított, nagy távolságú (13 millió kilométer) pályamódosítást, hogy minél közelebb kerüljön a Vénuszhoz. A korrekciós manővert követően megszakadt a hírkapcsolat. Július 14-én 100 ezer kilométernyire megközelítette a Vénuszt, és elrepült mellette.
Az 1964. november 30-án indított Zond–2 űrszonda célja a Mars megközelítése volt, melyet sikerrel teljesített. Az űrszondával a kapcsolat egy hónappal az indulás után szakadt meg. A Zond–3 képeket készített a Hold túloldaláról, amely a Földről sosem látható.
A Zond kutatási program második szakasza már a szovjet ember leszállását készítette elő a Holdon. Ennek tervezett menetrendjéről így számolt be a Békés Megyei Népújság 1968-ban: „Indulás a Föld körüli parkolópályáról, majd a Hold mesterséges holdjává válni, s innen száll le az expedíció egy része a Holdra. Feladatainak elvégzése után a személyzet visszatér a Hold körül keringő űrhajóra, majd annak felhasználásával a Földre.”
A Zond–4 a Föld–Hold–Föld pályán mozgott, ez volt az első ilyen űreszköz. 1968. március 2-án indult útnak, és repülése közben egy távközlési kísérletet is elvégeztek: Popovics és társa egy földi bunkerban tartózkodtak, hangjukat azonban fellőtték az űrbe. Az amerikaiak először azt hitték, hogy az űrhajósok már a Holdhoz közeledve beszélgetnek, de hamar lelepleződött a turpisság – írta az Élet és Tudomány 1999-ben.
A Zond–5 1968. szeptember 14-én indult el, fedélzetén négy teknős és rovarok is utaztak. A teknősbékák jól érezték magukat, sokat mozogtak, és 10 százalék súlyveszteséggel tértek vissza. Szeptember 18-án 1950 kilométerre közelítette meg a Holdat, majd visszafordult, és szeptember 21-én az Indiai-óceánon landolt, hagyományos ejtőernyős leereszkedéssel.
Az 1968. november 14-én elindított Zond–6 megkerülte a Holdat. November 17-én tért vissza a Földre, leszállás közben súlyosan megsérült, ezért halasztotta el a Szovjetunió azt az expedícióját, hogy embert küldjön a Holdra. Pedig már három űrhajóspárost készítettek fel – Leonovot és Makarovot, Bikovszkijt és Rukavisnyikovot, Popovicsot és Szevasztyjanovot –, akik december 9-től Bajkonurban várták a kilövési engedélyt a Hold-expedícióra, hiába.
A szovjetek úgy tervezték a holdra szállást, hogy a legénységet a Szojuz űrhajón vitték volna fel az űrbe, ott a Zonddal összekapcsolódva a legénység átszáll, majd azzal ereszkedik le a Hold felszínére – írta meg 1994-ben a Természet Világa.
A Zond–7 1969-ben elrepült a Hold mellett; színes fotókat készítő fényképezőgépet vitt magával, ami akkoriban ritkaságnak számított. A Zond–8 volt az utolsó jármű e programból 1970 októberében: 1100 kilométerre közelítette meg a Holdat, és fekete-fehér kamerával mozgófelvételeket készített a felszínéről.
Mindeközben természetesen az amerikaiak is indítottak leszálló, térképező, fényképező szondát, azonban eleinte sorra lemaradtak a szovjetektől. A kudarcok nyomán felgyorsított Apollo-program eredményeképpen 1969. július 20-án, az Egyesült Államok keleti parti időzónája szerint 16 óra 18 perckor érkezett meg az Eagle holdkomp az Apollo–11 két űrhajósával, Neil Armstronggal és Edwin E. Aldrinnal a Hold felszínére. Az Armstrong által néhány órával később megtett sétával – melyet tévén keresztül százmilliók követhettek figyelemmel – az USA látványos diadalt aratott hidegháborús riválisa, a Szovjetunió felett az űrversenyben.
Az Apollo–11 küldetése után a NASA még öt alkalommal készített elő sikeres holdra szállást, az Apollo–17 1972. decemberi utazása óta azonban nem járt ember az égitesten.
Túl a Naprendszeren. Az űrhajózás történetének sok érdekes epizódja közül érdemes kiemelni az 1977. szeptember 5-én elindított Voyager–1 amerikai űrszondát, amely azóta is száguld a végtelenbe, rajta információkkal az emberiségről. Az aranyozott rézből készült bakelitlemez hangokat, rajzokat, 55 nyelven üdvözlést, kutyaugatást, vulkánkitörést, Beethoven műveiből részleteket tartalmaz, ezenkívül rajzok és leírások is találhatók benne az emberi életről, mindennapjainkról – összességében pozitív képet igyekeztek festeni az emberiségről. A Földtől legmesszebb járó, ember alkotta eszköz egy évtizede hagyta maga mögött a Naprendszer határát, azóta felbecsülhetetlen értékű adatokat szolgáltat a csillagközi térről, az itt előforduló részecskékről, plazmáról, mágneses térről. Az anno a Szaturnusz és Jupiter felderítésére induló Voyager szondák üzemidejét eredetileg 5 évre tervezték, de jelenleg már 50 évhez közelítenek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu