Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Semmi sem biztos ezen a világon, csak a halál és az adók – mondta egykor Benjamin Franklin, a polihisztorként tisztelt amerikai államférfi. Nem járhatott messze az igazságtól, hiszen az emberiség történelmének hajnala óta jelen vannak az életünkben az adók. Olykor bizony nem is akármilyen meghökkentő formában!
Számos célra használták az ókori Róma nyilvános illemhelyeiben összegyűjtött vizeletet: bőrök cserzésére, illetve ammóniaforrásként a tógák tisztítására, fehérítésére. Vespasianus római császár – a polgárháború miatt üres államkassza miatt – Kr. u. 70 körül ismét életbe léptette a Nero által korábban bevezetett vectigal urinaet, vagyis a vizeletadót. Ez a nyilvános illemhelyek fenntartóit terhelte, továbbá a gyapjúkallózókat, akik a közvécékből ingyen szereztek vizeletet, hogy az abból kinyert ammóniával tisztítsák a gyapjút.
Az életrajzíró Suetonius feljegyezte, hogy Titus, Vespasianus fia gusztustalannak tartotta és helytelenítette az adót, mire apja felmutatott neki egy aranypénzt, és megkérdezte, zavarja-e a szaga. Titus nemmel felelt, mire apja rávágta: pedig a vizeletből jön. Ebből az esetből származik a „pecunia non olet” (a pénznek nincs szaga) mondás is, amely világszerte a pénz eredetének elhanyagolhatóságát fejezi ki. Vespasianus nevét ma a nyilvános illemhelyek olasz, illetve francia neve is őrzi (vespasiano/vespasienne).
Az Angol Királyság (és utódja, az Egyesült Királyság) adórendszerére jellemző, hogy a történelem során szinte minden szóba jöhető dolgot megadóztattak valamilyen formában. A hajporadót őfelsége kormánya 1795-ben vetette ki mindazokra, akik hajukat vagy parókájukat poroztatni szerették volna.
A hajpor divatja a 17. században, II. Károly uralkodása idején terjedt el a szigetországban, részben az ősz hajszálak elfedését és a haj színének kiemelését, részben a legritkább és legdrágább fehér parókák imitálását szolgálta. Akik élni kívántak eme divatkellékkel, a megfelelő hivatalban egy guineát (mai értéken kb. 100 fontot, átszámítva 50.000 forintot) befizetve egy évre jogosulttá váltak erre.
A feljegyzések szerint 1812-ben 46.684 ember fizette be a hajporadót, 1855-ben már csak 997, végül 1869-ben eltörölték. Ennek oka, hogy bevezetésekor a haj porozásának szokása már lecsengőben volt, ezenkívül számos alapon mentesülni lehetett alóla, például a királyi család és szolgái, a különféle fegyveres testületek tagjai, a szerényebb jövedelmű egyházi személyek adómentességet élveztek.
I. (Nagy) Péter orosz cár annyira szívén viselte országa modernizációját, hogy megadóztatta az általa maradinak és keletiesnek vélt szakállviselést. 1698-ban minden alattvalóját kötelezte a borotválkozásra, vagy aki nem akarta elfogadni a modernnek vélt sima férfiarcot, annak rendszeresen szakálladót kellett fizetnie. Az ellenszegülőket a hatóság elfogta és nyilvánosan megborotváltatta. Tették mindezt annak tudatában, hogy az ortodox egyház tanai szerint a borotvált arc istenkáromlásnak számított.
A császári udvarban dolgozóknak, a hadsereg és a kormányzat képviselőinek, valamint a kereskedőknek és a városi lakosoknak évi 60 rubelt kellett fizetniük, míg a gazdag kereskedőknek csak évi 10-et. A szakállas moszkvaiaknak évi 30 rubelbe került a szakáll, a parasztok, jobbágyok pedig fél kopeket fizettek minden alkalommal, amikor beléptek egy városba. Jelentős pénzösszeg soha nem folyt be az adóból, és 1772-ben Nagy Katalin cárnő végül el is törölte azt.
A Ratkó-korszak kifejezés (tágabb értelemben) az 1948–1956 közötti időszak népesedéspolitikáját jelenti. Névadója, Ratkó Anna a szövőszéktől indulva 1948-ban (45 évesen) került a népjóléti miniszteri bársonyszékbe. A II. világháborúban elhunyt sok százezer magyar katona és civil jelentősen lecsökkentette a lakosságot, ezért szükség volt a születésszám növelésére – hazánk első női minisztere ezt a problémát kívánta megoldani javaslataival. Betiltották az abortuszokat, jelszóként meghirdették, hogy „asszonynak szülni kötelesség, lánynak szülni dicsőség” (ez persze akkoriban nagyon is ellentmondott a társadalmi közfelfogásnak), továbbá bevezették a gyermektelenségi adót, amelyet a köznyelv agglegényadónak csúfolt, pedig a nőkre ugyanúgy vonatkozott.
A gyermektelenségi adóról született minisztertanácsi rendelet szerint „gyermektelenek adóját köteles fizetni a 20. életévét betöltött az a személy, akinek önálló keresete vagy jövedelme van, és nincsen élő – vér szerinti vagy örökbe fogadott – gyermeke”. A kötelezettség a férfiakra és a nőkre egyaránt vonatkozott, nőkre 45, férfiakra 50 éves korig.
Ratkó Anna a jogszabály hatályba lépése után másfél hónappal távozni kényszerült a miniszteri székből, de a rendelet „túlélte” ezt. Az 1956-os követeléseknek része volt ennek az adófajtának az eltörlése, az adót (amely az akkori egyszázalékos jövedelemadót emelte meg az ötszörösére) végül 1957. január 1-jével helyezték hatályon kívül.
A furcsa adónemek bevezetése terén a britek az éllovasok. A szigetország állampolgárainak nyakába varrta 1712-ben a tapétaadót: négyzetyardonként vetették ki a mintás és a festett tapétákra. Egy másik, 1784-ben bevezetett adónem szerint az ingatlantulajdonosoknak minden ezer tégla után adózniuk kellett; a leleményes téglagyárosok nagyobb méretű téglák legyártásával próbáltak enyhíteni a terheken.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu