Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A kávék és a macskák szerelmesei ma már itthon is élvezhetik azt a különleges, Ázsiából útjára indult szolgáltatást, amely két kedvencük párba állításából született meg. Ez a macskakávézó.
Fotó: Balogh Boglárka
A nem mindennapi üzleti koncepció 1998-ban bukkant fel először a tajvani Tajpejben, ám igazi népszerűségét Japánban érte el, amikor Oszakában Macskák Órája néven 2004-ben megnyílt az első kávézó. Az azóta elmúlt csaknem két évtized során már százötvennél is több hasonló macskakávézó várja a vendégeket.
A „személyzet” legtöbbje olyan mentett egyedből áll, akik szeretik az ember társaságát, és egymással is jól kijönnek. A kávézás itt nem épp a legolcsóbb kikapcsolódás, Tokió egyik legnépszerűbb üdülőhelyén 3500 forintnyi jent kérnek egy óra cicaidőért, ehhez jön aztán a kávé meg a sütemény.
Ha az árak nem is, a házirend mindenütt ugyanaz: a macskák biztonsága és kényelme érdekében szigorúan tilos például felébreszteni az alvó kedvenceket, egyik helyről a másikra vinni, vakuval fényképezni. A kávézók nemcsak a turistákat vonzzák, de megannyi japán is betér egy forró italra, süteményre, no meg simogatásra. A legtöbb városban élőnek ugyanis nincs helye vagy ideje saját macska gondozására. Ráadásul a négylábúak egyfajta terápiát is jelentenek: ez jól látszik azoknak az öltönyös üzletembereknek a számából, akik hetente akár többször is betérnek, hogy a telefont kikapcsolva, a laptopot félretéve megfeledkezzenek a munkáról, és a házi kedvencekre koncentráljanak.
Japán után az egyik legfelkapottabb macskakávézókra szakosodott ország Thaiföld, Phuket szigetén járva mi sem hagyhattuk ki. Rawai főutcáján nagy tábla hirdeti a cicákat, így egyik délután, mikor a legtöbben a tengerparton hűsölnek, betérünk a kávézóba. Cipőnket az üzlet előtt hagyva, kezünket alaposan megmosva mehetünk csak a belső térbe. Gondosan bezárom magam mögött az ajtót, épp egy fekete-fehér macska lopakodik a szoba sarkában lévő óriási kerékhez. Mancsát puhán előrenyújtja, majd egy szempillantás alatt felugrik a kiszemelt helyre. Hosszú, elegáns mozdulatokkal sétál, miközben a kerék forog. Mikor megunja, leugrik, odalép a mellette lévő asztalhoz, óvatosan a gőzölgő kakaó mellé kuporodik, és fejét egy elragadtatott kislány kezébe hajtja.
Macskanagyhatalom vagyunk
Ezer főre Magyarországon jut a legtöbb cica egész Európában, szám szerint 236. Mintegy hárommillió kóbor macska azonban az utcán tengődik sokszor betegen, sérülten. Társállatként, házi kedvencekként hiába kerültek előtérbe az utóbbi évtizedekben, a helyzet nem sokat javult. Ezt fokozza, hogy a tartásuk mikéntje sem változott meg gyökeresen, még mindig sokan kijárós és ivaros macskát nevelnek, ami egyre nagyobb mértékben növeli a kóbor állatok számát.
A Nemzetközi Állatjóléti Alap kezdeményezésére 2002-ben létrehozták a nemzetközi macskanapot, melynek célja, hogy több figyelmet fordítsunk az emberiség egyik legrégebbi társállatára, a védelmükre, a velük való emberséges bánásmódra, a szeretetükre.
Rawai kávézójában tizenhárom mentett macska él békés, nyugodt körülmények között, Láthatóan remekül érzik magukat, egészségesek, csillog a bundájuk, jól tápláltak. Személyiségük is hamar kibontakozik: van, amelyik összegömbölyödve alszik, mások egymással birkóznak, a legszociálisabbak pedig az emberek lábaihoz dörgölőznek vagy felugrálnak az asztalra. Miként a házigazda, Anurak Malee mondja: itt semmi sem kötelező, az állatok bármikor elvonulhatnak, ha kedvük tartja, vagy ha magányra van szükségük. – A házirend szerint négyóránként ellenőrizzük a macskáinkat. Nyomon követjük a mozgásukat, hogy érintkeznek-e emberekkel vagy társaikkal, mikor isznak és esznek. Ismerjük a személyiségüket, ezért azonnal észrevesszük, ha valamelyikük nem nyugodt ebben a környezetben. Ilyenkor egy időre nem engedjük be a kávézóba, csak ha már újra van kedve játszani a vendégekkel.
Persze ahogyan ez már lenni szokott, nem mindenki örül az üzleti sikernek. Számos állatjóléti szervezet, köztük az angol Cats Protection élesen bírálja a jelenséget, mondván, a macskakávézó nem megfelelő környezet a cicák számára, mert zárt térben tartják őket, ahol rengeteg ember megfordul. Ez nem csak a fertőzések átvitele miatt veszélyes, de mivel a macskák többnyire magányos állatok, az összezártság a mentális egészségüknek sem kedvez. A szervezet kifejezetten ellenzi, hogy nagyszámú, 20-25 macskát tartsanak együtt egy helyen, emellett fő aggályaik közé sorolják azt is, hogy az idegenek, akik folyton meg akarják simogatni a cicákat, állandó stresszforrást jelentenek.
A macskakávézó-tulajdonosok, köztük Anurak is egyetértenek abban, hogy egyes állatok nem alkalmasak a kávézói életmódra, míg mások teljesen otthon érzik magukat ebben a környezetben. – Természetesen nagyon fontos a megfelelő macskák kiválasztása – magyarázza Anurak. – A mi esetünkben a menhely munkatársai, ahonnan a cicákat hoztuk, segítettek kiválogatni azokat az egyedeket, akik szerintük jól kijönnek egymással és remekül boldogulnak majd a kávézóban. Nálunk a cicák úgy élnek, mintha egy kolóniában lennének. Hozzáteszem, hogy örökbefogadó központként is működünk, a kávézó lehetővé teszi számukra, hogy megmutassák igazi személyiségüket, amit ketrecbe zárva nem tehetnének meg. A szórakoztatás mellett célunk, hogy a macskáink örök otthonra találjanak a segítségünkkel.
Itthon is népszerű
Ma már nem kell Ázsiáig utaznia, aki szeretné kipróbálni, milyen egy cicakávézó, hiszen akár itthon is beülhetünk a Cat Caféba a budapesti belváros szívében. Számos vidéki városban, így többek között Egerben, Szegeden, Debrecenben is találunk olyan vendéglátóhelyet, ahol doromboló négylábúak társaságában kávézhatunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu