Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár a Föld felszínének 70 százalékát teszik ki, az általunk belélegzett oxigén mintegy felét termelik és a kibocsátott szén-dioxid negyedét elnyelik, ennek ellenére ma sem értékeljük eléggé az óceánjainkat.
Megmentésükre évtizedes projektek épülnek, az ENSZ június 8-án pedig világnapot is kinevezett annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet az egészséges ökoszisztémák, többek között a tengeri gerinces állatok vagy a korallzátonyok fennmaradásának fontosságára, de arra is, hogy a vizeinkben lebegő 150 millió tonna műanyag napi szinten veszélyezteti az élővilágot, és benne az embert is.
Balotay Krisztina, aki mintegy nyolc éve él párjával Norvégia északi részén, saját szemével látja ezeket a változásokat. Ahogy meséli, már kislányként rajongott a kardszárnyú delfinekért, azóta, hogy először látta a Szabadítsátok ki Willyt! című filmet.
– Gyerekkoromban rengeteget kutakodtam és tanultam a tengerek élővilágáról, főleg a cetfélékről. Sajnos akkor még nem volt lehetőségem ebben az irányban továbbtanulni, így folytattam a családi hagyományt, és pénzügyi pályán végeztem. Ettől függetlenül a tenger és az óceánok iránti szerelem sosem múlt el, és folyamatosan kerestem a lehetőségeket, hogy egyszer én is ezzel foglalkozhassak.
Kriszti egészen 10 évvel ezelőttig könyvelőként dolgozott, aztán 2014-ben minden megváltozott. Az év elején ugyanis a sok száz általa elküldött levél közül az egyikre válasz érkezett. A kanadai British Columbiai OrcaLab privát kutatóközpont elfogadta a jelentkezését, és felvette kutatási asszisztensnek.
– Az OrcaLab egy lakatlan szigeten található, ahol medvék és pumák járják a vidéket, mi pedig épületek híján sátrakban laktunk. Nyáron van a főszezon, ilyenkor elsősorban orkákat kell megfigyelni, illetve víz alatti mikrofonokon (úgynevezett hidrophone-on) hallgatni őket napi 24 órában. A rögzített hangok alapján be lehet azonosítani az ottani populációt, olykor azt is meg lehet állapítani, hogy mivel foglalatoskodnak éppen az állatok. Rengeteget tanultam a világ egyik leghíresebb orkakutatójától, dr. Paul Spongtól, aki több mint 40 éve tanulmányozza ezeket az állatokat. Ez a tapasztalat aztán teljesen felforgatta az életemet. Amikor hazatértem, eldöntöttem, hogy ha törik, ha szakad, cetekkel fogok foglalkozni.
Kriszti végül egy barátjának köszönhetően jutott el Norvégiába, egy orkaszafarikat vezető hajóra, ahol konyhai kisegítőként kezdett dolgozni. Itt találkozott magyar párjával is, hét éve pedig túravezetőként, illetve fotósként dolgozik a Green Gold of Norway-nek, emellett aktívan részt vesz a norvégiai orkakutatásban, előadásokat tart, sőt a Covid alatt Orcachannel néven a párjával csatornát is indítottak.
– Ma a két legsúlyosabb problémának a klímaváltozást, illetve az ipari halászatot tartom – magyarázza Kriszti. – A saját bőrünkön tapasztaljuk ezeknek a hatásait, hiszen a szemünk előtt zajlik a változás. Az orkák és a hosszúszárnyú bálnák például heringen élnek Észak-Norvégiában, ám mivel a hering nem kedveli a meleg vizet, egyre északabbra mozdul. Ahhoz képest, ahol évekkel ezelőtt elkezdtük a bálnalest, most mi is jóval északabbra megyünk, hiszen a bálnák követik a táplálékuk mozgását. Bár ennek a migrációnak több oka is lehet, de a tromsoi egyetem által végzett tengeri hőmérséklet vizsgálata ezt nyilvánította az egyik fő tényezőnek.
Norvégiában már előfordult, hogy egy adott halfajt, a heringet annyira túlhalászták, hogy az majdnem kihalt. A halászati hivatal ekkor elkezdte szigorúbban ellenőrizni és korlátozni a kvótákat, így a halfaj megmenekült. Ettől függetlenül – mivel hivatalosan helyreállt az állományszám – a kvóták újra magas számra rúgnak, aminek óriási hatása van a tengeri élőlények táplálékforrására.
– A téli szezon november és január között tart, de december elején általában már befejezik a halászatot, mert elfogy a kvóta az adott évre. Január másodikán azonban a heringhalászok már újra a fjordok bejáratánál portyáznak. Az orkák csak addig tartózkodnak a fjordban, amíg a táplálékuk el nem hagyja azt, azonban ha az ipari hajók szó szerint kihalásszák a fjordot, akkor előfordulhat, hogy akár már január második felében nincsenek cetek. Szerencsére a norvég vizeken csak norvég halászok halászhatnak, az ország így próbálja védeni az erőforrásaikat, ezzel szemben Írországban már nem ez a helyzet, oda bármely európai országból mehetnek halászok, ezzel veszélyeztetve a helyiek megélhetését, és előmozdítva bizonyos fajok túlhalászatát.
Mivel az orkák a táplálkozási lánc csúcsán helyezkednek el, nincs természetes ellenségük, ám a tenger szennyezettsége, ami a prédáikban felhalmozódik, az egyik legsérülékenyebb fajjá teszi őket. A megannyi kemikália csökkenti az újabb generációk túlélési esélyeit. De azt se felejtsük el, hogy a tengerek halállománya 3 milliárd ember fehérjeforrását biztosítja, a halászat és a haltenyésztés pedig a lakosság 10-12 százaléka számára nyújt megélhetést, tehát vizeink szennyezettsége minket is súlyosan érint.
Kriszti azt vallja, hogy az óceánok védelmében a legfontosabb az oktatás, a figyelemfelhívás. Fel kell nevelnünk egy olyan generációt, amelynek tagjai szeretik, tisztelik és védelmezik az állatvilágot, a természetet.
– Ha van egy gyermekünk, aki a tengerek iránt érdeklődik – ami olyan lehetetlennek és távolinak tűnik Magyarországról –, ne vegyük el a kedvét azzal, hogy ez butaság, hanem támogassuk a vágyait. A felnövő generáció így többet tud majd tenni, mint mi magunk. Én is erre ösztönzöm a közönségemet az előadásaimon.
Aztán persze a tudatos étkezés és a megfelelő szemétkezelés is nagyon fontos. Sokszor előfordul Norvégiában is, hogy a bálnanéző túrán vízben lebegő reklámszatyrokat találunk az állatok körül. Sajnos ezek a műanyagok messziről utaztak ide, mi mindig kiszedjük, de alapvetően arra lenne szükség, hogy az emberek másképp gondolkodjanak és gondoskodjanak a szemetükről. Ezért is fontos az edukáció, mert nekünk, szülőknek van a kezünkben a lehetőség, hogy a gyermekeinket tanítsuk, általuk pedig megváltoztathatjuk a bolygó és az óceánok jövőjét is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu