Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Forró meglepetés érte a Zsóry Lajos országgyűlési képviselő birtokán kőolajfeltáró fúrást végző szakembereket 1939. február 25-én: olaj helyett melegvíz-oszlop tört a magasba. Még abban az évben elkészítették a víz vegyelemzését és gyógyhatásainak vizsgálatát. A mezőkövesdi Zsóry fürdő vize hazánk természeti kincseinek egyik legértékesebbike.
A Magyar Élet 1939-ben részletesen foglalkozott azzal a kezdetében is nagy jelentőségűnek látszó mélyfúrással, amelyet az államkincstár indított meg a mezőkövesdi és szihalmi határban. Kőolaj után kezdtek kutatni, miután több geológus egybehangzó szakvéleménye szerint a Bükk-hegység déli pereme alatti széles medencében, amely a Tiszáig terjed, feltétlenül kell olajnak lennie. Az év elején szürke és barna színű, bitumenszagú massza került felszínre a fúró nyomán, majd a jellegzetes olajnyomok és a földgáz is jelentkeztek és napról napra erősebbek lettek. A mélyfúrást ekkor már nagyobb figyelemmel folytatták, mert számítani lehetett valami hirtelen, romboló erejű kitörésre. Ez be is következett. Már 875 méternél járt a fúró, amikor egyszerre vad robajjal óriási vízmennyiség tört a felszínre, és majdnem a levegőbe hajította a hatalmas toronyszerkezetet.
„Az első forró vizes oszlop pazar szépségű, szivárványszínekben csillogó, legalább 40 méter magasságig felszökő, gőzfelhőket terjesztő gejzír volt, amely fent legyezőszerűen szétterült, majd széles gőz- és párafelhők közepette fátyolszerűen hullott alá. Pompás, káprázatos látvány volt, amit nem lehet elfelejteni" – írta a szemtanú, a Magyar Élet tudósítója, Péchy-Horváth Rezső.
A kénes szagú víz hőfoka 70 Celsius-fokig emelkedett, amit olyan tartósan megőrzött, hogy a fúrótelep körüli árkokba elfolyt víz még másnap is 65 fokos volt.
„Ha az olaj felkutatásától nem fognak eltekinteni, akkor a mélyfúrást tovább kell folytatni, mégpedig újabb 7-800 méterig, mert most már csak ismét ilyen mélységben találhatnak újra valamit: vagy olajat, vagy ismét meleg vizet. Ez a további fúrás természetesen igen költséges, és most éppen ezen folyik a vita: érdemes-e további munkát folytatni, van-e remény arra, hogy 1600 méter mélységben biztosan megtalálják az olajat? De akár így, akár úgy határoznak a minisztériumban, egy bizonyos: a Matyóföldön olyan természeti kincset találtak, amelynek kihasználása és értékesítése nemcsak a föld tulajdonosának, hanem a szegény népnek is anyagi fellendülést jelent. A 70 fokos, gyógyító erejű forró víz ugyanis módot nyújt arra, hogy Mezőkövesden fürdőtelepet létesítsenek, ami egyszerre jólétet, forgalmat, fellendülést hozna a községnek és egész vidékének." Így is történt…
Zsóry Lajos kifizette a fúrás során földbe helyezett csövek ellenértékét, így 1940. január 1-jétől palackozott formában hozhatta forgalomba az ásványvizet, majd 1940 júliusában megnyitotta az első, 35×18 méteres fürdőmedencét.
A II. világháborút követően a gyógyvízre egészségügyi szolgáltatásokat is építettek. Az 1960-as és 1970-es években további három, majd 1988-ban még egy kutat fúrtak, ma is ezek látják el a fürdőt. Az Egészségügyi Minisztérium 1968-ban a Zsóry hévízkutakat gyógyvízzé, 1983-ban a Mezőkövesdi Gyógy- és Strandfürdőt országos jelentőségű gyógyfürdővé nyilvánította. Egymás után nyíltak a SZOT-üdülők, hogy a lakosság is szélesebb körben élvezhesse a kénes víz jótékony hatását. A Zsóry fürdőtől 400 méterre 1986-ban 156 ágyas Megyei Reuma Kórház épült, amelynek legfőbb terápiás lehetőségét, a balneoterápiát szintén a fürdő biztosítja.
Mit tud a Matyó víz?
A mezőkövesdi termálvíz kalcium-, magnézium-, hidrogén-karbonátos és nátrium-kloridos hévíz, amely igen jelentős szulfidion-tartalmánál fogva a kénes gyógyvizek csoportjába tartozik. Az átlag 15,5 mg/l szulfidion-tartalma a legmagasabb Magyarország összes kénes gyógyvizei között. A kén a bőrön át felszívódik, értágító hatása révén csökkenti a vérnyomást, javítja az erek vérellátását, az erek falának kéntartalmát, ezáltal csökken azok koleszterintartalma, és így az érelmeszesedés veszélye is. A kénes fürdő gyulladáscsökkentő hatású. Élénkíti a légzést, javítja az anyagcserét, gyógyítja a degeneratív ízületi betegségeket. A szulfidion bizonyos bőrbetegségek gyógyításában is szerepet játszik. Magas kloridtartalma fokozza a szervezet ellenálló-képességét, élénkítő és általános erősítő hatása van.
1994-ben lebontották a régi kabinok maradványait, helyükön az uszodához illeszkedő sítlusú pavilonsort építettek. 1997-től folytatódott a gyógyfürdő felújítása, 2001-ben új gyermekmedencét építettek, 2004 májusában adták át az új gyógyászati részleget, valamint az új szabadtéri gyógymedencét. 2005-ben elkészült az élménymedence, dögönyözőkkel, pezsgőpadokkal, jakuzzival, csúszdával, zuhatagokkal, sodrófolyosóval. Ma már természetesen úszásra is alkalmas, nem meleg vizes medencét is találunk a területen, de továbbra is a gyógyvíz az, ami leginkább Mezőkövesdre vonzza a vendégeket. A gyógyturizmus ma a város egyik legfontosabb bevételi forrását adja.
A humánus földbirtokos
2019. május 1-jén adták át a fürdőben kialakított emléktermet, amely Zsóry Lajos (1877–1941) középbirtokos, főszolgabíró, országgyűlési képviselő, református egyházmegyei tanácsbíró emlékét őrzi. Az I. világháború alatti, majd az azt követő ínséges időkben Zsóry Lajos többször szervezett közmunkákat, ínségmunkákat, humanitárius gyűjtéseket, melyek pénzügyi fedezetére a járás önkormányzatai szegénypénztárakat hoztak létre. A ’20-as években céljául tűzte ki a nincstelenek földhöz juttatását, valamint az otthon nélkül maradtak gondjainak orvoslását. Főszolgabírói megbízatását 1931-ig, országgyűlési képviselővé választásáig töltötte be. Amikor kezdeményezésére 1924-ben oltalomba vették a matyó hímzést, és amikor szintén az ő munkájának köszönhetően 1940-ben megnyitotta kapuját a gyógyfürdő, megszületett a „lehetőségek városa” - írja Szlovák Sándor a Zsóry Lajos élete és munkássága című könyvében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu