Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
ripost.hu
Elmúlt nyarunk az olimpia jegyében telt. Párizsban felvonult a sportvilág színe-java, és mi, magyarok is méltán lehetünk büszkék versenyzőink eredményeire. Az ötkarikás játékok történetében azonban előfordulnak csetlések-botlások, megmosolyogtató vagy éppen megkérdőjelezhető teljesítmények is. Szemezgessünk az emlékezetes történetekből.
Fotó: Elsa
Eddie Edwards, vagy közismertebb nevén Eddie, a sas az 1988-as téli olimpia síugróversenyének közönségkedvence volt. 10 éves kora óta megszállottként készült az olimpiára, dacára annak, hogy minden sportban kifejezetten ügyetlen volt, vastag szemüvege miatt pedig szinte az orráig sem látott. Először lesiklásban szeretett volna bekerülni az 1984-es brit olimpiai csapatba, de végül nem indulhatott. Olimpiai álmait azonban nem adta fel, és a vékonypénzű fiatalember úgy döntött, hogy sportágat vált: síugró lesz, ami kisebb költségekkel jár, és jobb esélyekkel kecsegtet, hiszen Nagy-Britanniában akkor rajta kívül nem akadt síugró rivális. Így juthatott ki, jóformán saját erőből az 1988-as, Calgaryban megrendezett olimpiára. Normál és nagysáncon is nekirugaszkodott, és bár mindkét versenyszámban utolsó lett, hihetetlen népszerűségre tett szert.
Eddie a '94-es és a '98-as téli olimpián már nem vehetett részt, mert (le)szereplése után átírták a síugrás szabályait. Calgary után már csak azok indulhattak az olimpiákon, akik a nemzetközi versenyeken a legjobb 50 között voltak, vagy a mezőny felső 30 százalékába kerültek. Ezt a szabályt azóta is „Eddie, a sas”-szabályként ismerik. Edwards történetét 2016-ban megfilmesítették, történetének tanulsága: bármit el lehet érni, csak akarat kell hozzá és rengeteg szorgalom.
Új sportágként mutatkozott be a párizsi olimpián a breaktánc, és azonnal kitüntetett figyelmet kapott, bár nem éppen a szó legjobb értelmében. Az akrobatikus elemekkel is tűzdelt dinamikus mozgásformát alaposan megcsúfolta az ausztrál színekben induló Rachael Gunn, aki elképesztő mozdulatokkal hökkentette meg a közönséget és a bírákat: kígyót imitáló mozdulatokkal vonaglott a földön, kenguruként ugrabugrált – mintha még életében nem breaktáncolt volna. A Raygun becenevű Gunn teljesítménye egyetlen értékelhető elemet sem tartalmazott, nem csoda, hogy a pontozóbírók 0,00-ra minősítették. A 36 éves hölgy – aki „civilben” egyébként PhD-fokozatú irodalomtörténész és egyetemi tanszékvezető tanár – megosztó teljesítményével kritikusokat és rajongókat egyaránt szerzett magának. Produkcióját azonnal felkapta az internet népe, míg mások azt vetették a szemére, hogy miatta más, tehetségesebb ausztrál breaktáncosok nem indulhattak a versenyen. Az ausztrál miniszterelnök és az olimpiai csapat vezetője azonban a védelmére kelt. Szerintük Rachael Gunn megtestesíti az ausztrál szellemiséget, miszerint mindig érdemes tenni egy próbát. A breaktánc egyébként a Los Angeles-i olimpia programjában már nem szerepel, de nem Gunn miatt. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szerint eddig is inkább az újszerűsége miatt fogadták be, ideiglenes jelleggel.
A félcsöves síakrobatika lényege, hogy a sportoló elindul lefelé egy lejtős félcsőben, hogy a szerzett lendület segítségével a félcső pereme fölé szökkenve különféle trükköket, szaltókat mutasson be. Efféle produkcióra azonban nem is emlékeztetett az amerikai, ám anyai ágon magyar származású Elizabeth Swaney lesiklása, aki magyar színekben állt rajthoz a 2018-as phjongcshangi téli olimpián. A selejtezőben egyszerűen lecsúszott a félcsövön, és cikcakkban ugyan, de egyetlen akrobatikus elem bemutatása nélkül teljesítette a pályát, amivel az utolsó helyen végzett.
Egyáltalán hogy állhatott rajthoz a bátortalan hölgy? – kérdezhetjük joggal. Az olimpiai kvótához mindössze arra volt szüksége, hogy a világkupán az első 30-ba bekerüljön. Más magyar versenyző hiányában az olimpiai kvótaszerzéshez csak a versenyekre kellett elutaznia és azokat úgy teljesíteni, hogy lehetőleg ne essen el. Egyetlen jó pont írható Elizabeth Swaney számlájára: a felkészülését és versenyzését saját forrásból fedezte.
Az Egyenlítői Guineából származó Eric Moussambani – becenevén Eric, az angolna – a 2000-ben megrendezett sydneyi olimpián 100 méteres gyorsúszásban majdnem a vízbe fulladt. Az első 50 métert 40 másodperc alatt teljesítette, a fordulónál majdnem beverte a fejét. A második 50 méteren elvesztette szinte minden erejét, Knézy Jenő sportriporterünk elképedve kommentálta: „visszafelé megy a gyerek”. A távot végül 1 perc 52,72 másodperces idővel teljesítette, miközben a világrekord 48,18 másodperc volt akkoriban. Eric mentségére legyen mondva, az olimpia előtt mindössze 8 hónappal tanult meg úszni, először tengerparton és folyóban, majd egy hotel húszméteres medencéjében edzett. Az emlékezetes versenyen pedig nem tudta, hogy száz métert kell úsznia, 50-re készült csak.
Moussambani is kvalifikáció nélkül, úgynevezett szabadkártyával jutott ki az olimpiára. Ezzel olyan országok sportolóinak biztosítottak részvételi lehetőséget, ahol finoman szólva sem állnak rendelkezésre megfelelő edzéslehetőségek. Ericet 2012-ben kinevezték az egyenlítői guineai olimpiai úszócsapat edzőjének, így esetében helytálló a Woody Allennek tulajdonított mondás: „Aki nem tudja csinálni, tanítja.”
Ugyan nem valamelyik olimpián, hanem tavaly, a csengtui egyetemi világjátékokon ámulhatott a közönség a szomáliai Nasra Abukar Ali emlékezetes futásán. A „sprinter” több mint 21 másodperc alatt teljesítette a 100 méteres távot, kétszer annyi idő alatt, mint az előfutam győztese. Mindössze hat másodperccel a rajt után már nem is tudta mutatni őt a kamera, annyira lemaradt a többiek mögött.
Mit keresett ott Abukar Ali ilyen képességekkel? Nos, némi hátszél, rokoni támogatás kellett hozzá: a hölgy a Szomáliai Atlétikai Szövetség elnökének az unokahúga, így az sem jelenthetett problémát, hogy sem atléta, sem egyetemista nem volt. Produkciója kínos helyzetbe hozta Szomáliát, amelynek kormánya annyira megszégyenítve érezte magát, hogy nyilvánosan bocsánatot kért.
ripost.hu
borsonline.hu
origo.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
borsonline.hu
mandiner.hu
mandiner.hu
origo.hu