Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Idén 60 éve, hogy az Amerikai Egyesült Államokban bemutatták a ma már ikonikusnak számító bűnügyi vígjátékot, A Rózsaszín Párducot. Ugye, emlékeznek a pink színű, cilinderes rajzfilmfigurára, aki Henry Mancini fülbemászó főcímdalára vonul be a mozivásznon, és akit a kétbalkezes Clouseau felügyelő követ?
Amikor Blake Edwards rendező és írótársa, Maurice Richlin azzal az alaptörténettel állt elő, hogy az enyveskezű, ám igen jóképű gyémánttolvaj viszonyt folytat az őt üldöző nyomozó feleségével, álmukban sem gondolták, hogy Oscar-díjas filmet dobnak majd a piacra, azt pedig végképp nem sejtették, hogy a bamba nyomozó szerepére választott brit Peter Sellers olyan briliánsan alakítja majd a karakterét, hogy végül rá emlékezik az egész filmtörténelem.
Az eredeti ötlet szerint ugyanis a sármos ékszertolvaj lett volna a film központi alakja, akit David Niven alakított, Sellers mindössze kisebb szerepben tűnt volna fel. Ám a forgatás alatt Edwards és Sellers olyan komikus jeleneteket kezdtek el improvizálni a maguk szórakoztatására, melyek végül benne maradtak a filmben. A forgatás végére A Rózsaszín Párduc olyannyira Sellers mozija lett, hogy Niven csalódottságában azt kérte, a film zenéjét még csak véletlenül se játsszák le, amikor megjelenik az Oscar-gálákon.
Az alaptörténet szerint Dala hercegnő (Claudia Cardinale játszotta) maharadzsa édesapjától a világ legnagyobb gyémántját kapja ajándékba. A drágakőnek azonban van egy ritka hibája: aki közelebbről is megvizsgálja, egy párduc alakú elszíneződést találhat benne. Húsz évvel az ajándékozás után Dala száműzetésbe kényszerül, miután édesapja meghal, országában pedig katonai puccsot követnek el a lázadók. Hogy a drágakövet kimenekítse, a nő Olaszországba utazik.
Dala a Cortina d’Ampezzóban található síparadicsomba megy üdülni, ahol megismerkedik a Fantom névre hallgató műkincstolvajjal, Sir Charles Lytton angol playboyjal, akinek már régóta fáj a foga a Rózsaszín Párducra. A férfi terve az, hogy kiveti a hálóját Dalára, így kaparintva meg a követ, ám váratlanul megérkezik szemtelen amerikai unokaöccse, George.
Mindeközben a rendőrség megbízásából a francia Jacques Clouseau felügyelő is a síparadicsomba utazik feleségével, Simone-nal. Ez utóbbiról hamar kiderül, amellett, hogy a hírhedt tolvajnak a szeretője, bűntársa is egyben, amiről persze a fülig szerelmes, csetlő-botló nyomozónak fogalma sincs. Római villájában Dala jelmezes partit rendez, ahol egymástól függetlenül, Sir Charles és George is megpróbálja ellopni a gyémántot, ám elkésnek, valaki már megelőzte őket. A felügyelő a helyszínen találja a két férfit, akik megszöknek előle. A Róma utcáin zajló autós üldözésben végül egy karambolnak köszönhetően sikerül megállítani a tolvajokat, Sir Charlest és George-ot is letartóztatják. Dala azonban elárulja Simone-nak, ő maga lopta el a Rózsaszín Párducot, miután Clouseau-tól értesült a tervezett rablásról, hogy ezzel akadályozza meg az országának való kötelező kiadatást. A sztori csattanója végül az lesz, hogy a tárgyaláson a védőügyvéd szemtanúként hallgatja meg Clouseau felügyelőt, kérdéseivel direkt azt sugallva, bizony ő a hírhedt Fantom. Az ideges nyomozó, hogy megtörölje a izzadó homlokát, előveszi zsebkendőjét, ekkor a drágakő kiesik a zsebéből. Miközben a börtönbe viszik, az utcán szerelmes nők tömege rohamozza meg Clouseau-t. Mikor a bűncselekményről faggatják a rendőrök, újdonsült hírnevét ízlelgetve belemegy a játékba, és azt válaszolja: „Nos, tudják, uraim…nem volt könnyű.” Így indult útjára a legenda.
Bár a film címében szereplő rózsaszín párduc kezdetben a cselekmény középpontjában álló ékszerre utalt, a nyitó-, valamint zárórészben megjelenő rajzfigura akkora népszerűségnek örvendett, hogy a rózsaszín párduc 1964-ben önálló rövidfilmekben kezdett szerepelni, készült két különböző animációs sorozata, és még saját képregénye is.
A fáma szerint a Fantomot alakító Niven ahhoz a jelenethez, amelyben Dala hercegnővel síel, egy egész napot töltött a lejtőkön való gyakorlással a számára készített jelmezben. Igen ám, de a jelmez túl vékony volt a hideg hőmérséklethez, és Niven fagyási tüneteket szenvedett – ahogy ő fogalmazott – a „halványkék heréin”. Hogy elkerülje a súlyos károkat, addig áztatta magát whiskyben, amíg a nemes testrészei fel nem melegedtek. Bár Cardinale akkoriban már jelentős olasz sztár volt, angoltudása finoman szólva hagyott némi kívánni valót maga után. Hangot így a kanadai színésznő, Gale Garnett kölcsönzött neki. Sellers, aki jobb formába akart lendülni a nagyvásznas filmhez, nagy mennyiségű fogyókúrás tablettát szedett hónapokig. Sokak szerint ez járulhatott ahhoz a súlyos szívinfarktus-sorozathoz, amelyet a forgatás befejezése és A Rózsaszín Párduc megjelenése között kapott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu