Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több mint 150 éves múltra tekint vissza a Mikulásnak írt levelek gyakorlata, s bár időről időre változik az áhított ajándékok listája, egy dologban minden gyermek kívánsága közös: legyen a csomagban játék és édesség is.
Fotó: SOK Studio
A ma ismert pocakos, nagy szakállú figura szülőatyja a politikai karikaturista, Thomas Nast, aki az amerikai polgárháború idején, 1863. január 3-án különös rajzokat publikált a Harper’s Weekly magazinban. Az első illusztráción a Mikulás ajándékokat osztogat az északi szövetségi állam katonáinak táborában. S hogy az akkori olvasók meg ne kérdőjelezzék a Mikulás politikai álláspontját a polgárháborúban, Nast a figurának csillagmintás kabátot és csíkos nadrágot rajzolt. Kezében egy bábjátékot tartott, amelynek nyakába kötelet akasztottak, vonásai pedig a déli Jefferson Davis konföderációs elnökéire emlékeztettek.
A második illusztráción a Mikulás már piros ruhában ül a szánján, s miközben azon mesterkedik, hogy a kéményen lecsússzon, egy fiatal asszony emeli imára a kézét, míg katona szerelme kimerülten egy fának dől a csatatéren. A Mikulás az északiak győzelme után vált az Amerikai Egyesült Államok karácsonyi kívánságokat teljesítő, mindig vidám öregjévé, aki a neki írott levelekre válaszol.
A háborút követő években egyre több gyerek ragadott tollat abban a reményben, hogy a Mikulás hozzájuk is betér. A levelek egyenesen a washingtoni Dead Letter Office-hoz, azaz a kézbesíthetetlen levelek hivatalába érkeztek, ahonnan általában visszaküldik azokat a feladóknak. 1911-ben azonban változtattak a szabályokon, lehetővé téve a postások számára, hogy elolvassák a leveleket, és továbbadják azokat a jótékonysági szervezeteknek. Ezután már nem kellett hozzá sok, hogy az újságok felismerjék: a gyerekek mulatságos, de egyben megható gondolatai mindenki szívét megmelengetik a karácsony közeledtével, így nem egy magazin arra kérte a szülőket, hogy küldjék el a lapokat, és amellett, hogy ők publikálják a sorokat, teljesítik is a kicsik kívánságait.
Az azóta eltelt évtizedekben gomba módra szaporodtak a Mikulás-posták, és nem egy ország verseng a hivatalos Télapó lakhelye címért. Norvégiában például úgy tartják, a jóságos öregember az Oslo melletti Drobokban lakik, és Julenissen Santa Clausnak nevezi magát. Saját rezidenciáján egész évben várja a látogatókat, postaládája a Treegarden Karácsonyi Házban található.
Kanadában sem veszik félvállról a Mikulás kilétét, 2010-ben a bevándorlási miniszter kanadai állampolgárnak nyilvánította, a finnek pedig egy egész várost rendeztek be Joulupukkinek Lappföldön. A fáma szerint a finn Télapó ugyanis 1985-ben úgy döntött, hogy irodát létesít a fővárosában, Rovaniemiben, és személyesen találkozik a kicsikkel és szüleikkel. A kávézókkal, éttermekkel, szállással felszerelt üdülőfalu közvetlenül a sarkvidéken fekszik, s husky- és rénszarvastúráival, jég- és hószobraival egész évben nyitva áll. A lappföldi Mikulás népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az a 198 országból érkező 15 millió levél, ami eddig a postaládájában landolt. Joulupukki egyébként nagy utazó, évről évre Magyarországra is ellátogat. December 9-ig 15 vidéki városban és Budapesten találkozhatunk vele, és a neki írt leveleket személyesen is átadhatjuk.
De vajon milyen kívánságokat rejtettek száz évvel ezelőtt ezek a gyermekkézzel írt levelek?
A New York Timesban publikált sorok gyakran tükrözték a társadalmi rétegek sokszor nehéz helyzetét, de megismerhetjük belőlük az akkori technológiai vívmányokat és az aktuális kulturális hátteret is. A századforduló környékén például sok gyerek vágyott velocipédre, míg az első játék autók iránti igényt 1908-ban nyújtották be, abban az évben, amikor a Ford bemutatta az úttörő T-modellt. A jármű először tette megfizethetővé és elérhetővé az autókat a tömegek számára, gyökeresen megváltoztatva így a közlekedést és a világot.
Mi legyen a puttonyban?
Kedves Mikulás!
Anyukám azt mondta, hogy csillogó szemű kisfiú vagyok. Nagyon igyekszem jó lenni, hogy elgyere hozzám, és mire felkelek, hagyj valamit a csizmában. Nagyon szeretnék egy bajonettet, egy kardot, egy szánkót, egy órát és egy láncot. De ha belefér, akkor gumicsizmát, egy hólapátot, és néhány könyvet is hozhatnál a csokoládé mellé. Remélem, nem gondolod, hogy túl sok mindent kérek! A mama üdvözletét küldi, és azt üzeni, reméli, hogy őt sem felejted majd ki az ajándékozásból.
Dickie Burton (1877)
Kedves Mikulás!
Nekem nincs szükségem semmire, mivel van anyukám és apukám, de van négy kislány, akik félárvák, és az anyukájuk nagyon keményen dolgozik mindennap. Mosónő. Amikor elmondtam neki a kedvességedet, megkért, hogy írjak neked. Bármilyen segítséget megköszönök a nevükben.
Tisztelettel: Agnes (1888)
Kedves Mikulás!
Kérlek, hozzál nekem egy babát. De ha lehet, ne a kéményen keresztül küldd le, mert akkor leég a haja. Emlékezz erre, jó?
Köszönöm, és várlak: Polly (1901)
Kedves Mikulás!
Hétéves kislány vagyok, és bár a mamámnak nem mondom, de attól tartok, hozzánk nem fogsz benézni, mert túl szegények vagyunk. Még egy kekszet se tudok neked felajánlani. Apának egész nap keményen kell dolgoznia, a mama pedig beteg. De ha mégis erre van dolgod, nagyon várlak! Ha már csak egy kis könyvet vagy valami apróságot itt hagysz, nagyon örülni fogok. Csak, hogy tudd, a kéményen nem lehet lejönni, mert túl kicsi, de kinyitom az ajtót, ha kopogtatsz.
Ada Butler (1906)
Kedves Mikulás!
A nővérem és a bátyám velem együtt nagyon örül, hogy meglátogatsz minket. Az az igazság, hogy az apukám nem dolgozik, így nem számítottunk arra, hogy bármit is kapunk karácsonyra. A bátyám 7 éves, macit szeretne; Molly, aki 9, egy pár korcsolyát kér, Kitty játékboltot akar, Katherine, a legkisebb pedig macit. Ha nem kérek túl sokat, én is egy korcsolyát szeretnék, mert már 13 éves vagyok. Köszönöm, és remélem, nem felejtesz el minket a nagy munka közben.
A Smith gyerekek (1907)
Kedves Mikulás!
Nagyon várom, hogy idén is elgyere. Arra ügyelj, hogy se az első, se a második kéményen ne mássz be, a középső az, amit nem használunk, és akkor nem leszel koszos. Leteszek neked egy pohár whiskyt az asztalra, a kekszet már biztos unod.
Michael (1949)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu