Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Évről évre nő a felismert cukorbetegek száma, és az érintettek egyre fiatalabbak. Sokan nem is tudnak a betegségükről, mivel az évek alatt, lappangva alakulhat ki. A szövődmények skálája széles és gyakran nagyon súlyos.
A cukorbetegség olyan anyagcsere-betegség, amelynek középpontjában a szénhidrát anyagcserezavara áll. Egészséges szervezetben a vércukorszintet a hasnyálmirigyünkben termelődő hormonok szabályozzák. Az inzulin étkezés után segít a vércukorszintet stabilizálni, a létfontosságú cukrokat eljuttatja a sejtjeinkhez. Diabétesz során ez károsodik, így elmarad az inzulin által kifejtett stabilizáló hatás, a hormont kívülről kell pótolnunk. A betegség érinti a fehérje- és zsíranyagcserét is, felborítva szervezetünk normális működését. Alapvetően két nagy csoportot különböztethetünk meg: a I. típusú és a II. típusú diabéteszt.
A vércukorszint normál értéke 3,9 és 5,6 mmol/liter között van, a magasabb érték cukorbetegségre utalhat.
I. típusú
Drámai gyorsasággal, fiatalkorban fejlődik ki. A fiatal szervezet, eddig még nem teljesen ismert módon, saját maga ellen fordul, és elpusztítja a hormontermelő sejteket. Inzulin nem áll többé rendelkezésre, így azt megszabott rendszerességgel kell a betegnek a bőre alá beadnia.
A tünetek jellegzetesek: kínzó szomjúságérzés, megnövekedett vizeletmennyiség, gyengeség és a megfelelő táplálkozás ellenére bekövetkező fogyás hívja fel a figyelmet a kezdődő betegségre. Természetesen ezek elmúlnak a megfelelő kezelés hatására. Számos kutatás próbál kifejleszteni olyan gyógyszereket, amelyek még a kezdeti ponton állítanák meg a hormontermelő sejtek pusztulását.
II. típusú
Igazi népbetegség, a betegek 85-90 százaléka ide sorolható. Kétharmaduk 55 év feletti, és meredeken nő az új esetek száma. Alapja főként az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány következtében létrejövő elhízás. Lassan, észrevétlenül fejlődik, gyakran egyéb panasz kapcsán derül fény rá.
A megnövekedett anyagcsere miatt egyre több inzulinra van szüksége a szervezetnek, de ez a mennyiség sem elég, mert a sejtek érzéketlenné válnak. Beindul az ördögi kör: egyre több az inzulin, azonban a hatása kevés. Testünk egy ideig képes ezt fenntartani, de egy idő után kimerül, és beáll az inzulinhiány. Fontos hangsúlyozni, hogy ez a típus az idejében elkezdett életmódváltással, fogyókúrával még megállítható, és az előrehaladott formáknál gyógyszerekkel is jól karbantartható.
A nem megfelelően kezelt diabétesznek számos súlyos szövődménye ismert, ezért mindenképpen érdemes évente ellenőriztetni a vércukorszintet 45 éves kor felett. Az orvosi rendelőkön kívül számos patika és alapítvány is szervez ingyenes szűréseket!
Veszélyben van:
– ha a családban halmozottan előfordul a cukorbetegség;
– magas vérnyomás, illetve vérzsírértékek esetén;
– kevés mozgás és túlsúly esetén;
– stresszes életmódot folytatva;
– terhesség idején.
Babaváróknak
Terhesség alatt jelentkezhet az úgynevezett gesztációs cukorbetegség. A szülés után rendszerint helyreáll az anya vércukorszintje, mégis az ilyen kismamáknál indokolt később is a folyamatos kontroll: nagyobb esélyük van rá, hogy idővel II. típusú diabéteszük lesz.
Számtan
A vércukormérők nem egységes mértékegység szerint adják meg a vércukor értékét. Használatos a mmol/liter és az mg/dl mértékegység is. Átszámításához az adott értéket kell szorozni (vagy épp osztani) 18-cal. Például 180 mg/dl érték 10 mmol/liternek felel meg.
Oxigénkezelést a lábra!
A diabéteszes láb és a vele járó fekélyek a cukorbetegségben szenvedőket érintő egyik leggyakoribb és legsúlyosabb szövődmény, amely akár a láb amputálásához is vezethet. A HBO-kezelés sikeresen elősegíti a gyógyulást, illetve a kóros folyamat megállítását. A kezelés során százszázalékos oxigén tengerszintnél magasabb nyomáson történő belélegeztetése történik. A hagyományos kezelésben részesülők esetében a gyógyulási arány mindössze 48 százalékos volt, és minden harmadik betegnek le kellett vágni a lábát. A hagyományos és HBO-terápiával is kezelt betegek 76 százalékánál teljes gyógyulást értek el, és nem keletkezett újabb elváltozás.
Horváth Zsófia
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu