A nyirkosodó, izzadt láb a vastag zokniban a hideg évszak nyűge, zárt tornacipőben pedig évszaktól független kellemetlenség. De azért tehetünk ellene egyet s mást!
Kötött pulóver, hosszú alsó, meleg kabát, vastag zokni – téli fagyban, zimankóban ilyen holmit kell felvennünk, ha kitesszük otthonról a lábunkat. És hogy a lábunk se fázzon, félcipő helyett bakancs, csizma. Elvégre a talpunk felől fázhatunk föl legelőször, és az ilyesmivel nem jó tréfálni. Még lakáson belül is melegebbre szokás cserélni a házicipőt, szobapapucsot.
Ezzel az egyik veszélyt elhárítottuk, ám az érem másik oldala az, hogy a lábunk beleizzad a lábbelibe. Különösen, amikor a hidegről besétálunk egy jól fűtött áruházba, bankba vagy a munkahelyünkre. A lábfej, főleg a talpon meg az ujjközökben, igencsak jól el van látva verejtékmirigyekkel, s ezek a fülledtségben erőteljes működésbe lépnek. A meleg lábbeliben a lábfej egykettőre lucskos lesz az egész bokáig, átható szagot is áraszt, ráadásul melegágya a gombásodásnak. A láb szellőztetése és a lábmosás önmagában véve még kevés ahhoz, hogy ettől megszabaduljunk, ez külön hosszadalmas, türelmes kezelést igényel. A hajlam a lábizzadásra egyénenként változó mértékű. A férfiak közül általában minden tizedik kínlódik vele és kísérő tüneteivel. Helyzetük nem reménytelen: az alapbaj megelőzésére léteznek elvek és praktikák, amelyekhez érdemes tartanunk magunkat. Az első: a zokni milyensége. Lehet a zokni bármilyen, csak műszálas ne legyen, mert az nem szellőzik. A gyapjúszál, ha vastag is, legalább felissza az izzadságot. Legjobb a birkagyapjú (ha nem vagyunk rá allergiások), amely külön baktériumölő hatású.
És persze a lábbeli: ha szűk és szorosan zárt, akkor különösen erősen bele lehet izzadni. De még ha lazábbat hordunk is, fűtött térben lehetőség szerint vessük le (lakásban végképp), hadd szellőzzön. Ne is vegyük fel ugyanazt két nap egymás után, váltogassuk a lábravalót, így érhetjük el, hogy jobban kiszáradjon. Rengeteget segít még a speciális, fahéj vagy citrusfa anyagából készített talpbetét, azok illóolaja fertőtlenítő és antibakteriális hatású.
Izzadás és lábszag ellen tulajdonképp nem a gyakori lábmosás üdvözítő, többet használ a lábfejünk áttörlése nedves, majd alapos megszárogatása száraz törülközővel – utána persze vegyünk fel tiszta zoknit. De néha napján egy-egy alapos lábáztatás már előnyös: fellazítja a bőrszövetet és pihenteti a verejtékmirigyeket. Segítséget kínál az anyatermészet is gyógyfüvekkel: tegyünk zsályát, tölgyfakérget, mustárlisztet, köményt a meleg áztatóvízbe.
Ne hagyjuk ki a gyógyszertárak és drogériák széles kínálatát a szárító-fertőtlenítő púderekkel, dezodorokkal! Végezetül: mindezeken túl legyünk bizalommal a pedikűröshöz, bőrgyógyászhoz. Makacs tünetek esetén muszáj szakemberhez fordulnunk, aki nagy rutinnal ajánlja a legcélravezetőbb kezelést.