Láthatatlan téli ellenség

Kevesen tudják pontosan, mi is a különbség a nátha és az influenza között. Mindkettőt vírus okozza, a náthát mégis hajlamosak vagyunk könnyelműen kezelni és lábon kihordani. Az influenzavírusok elleni védettség oltással két hét alatt alakítható ki.

Vény nélkülSzijjártó Gabriella2008. 12. 06. szombat2008. 12. 06.
Láthatatlan téli ellenség

NÁTHA. Amit egyszerű megfázásnak, meghűlésnek nevezünk, az a mintegy kétszáz náthavírus egyike – és nem önmagában a hideg idő – által okozott tünetegyüttes. Minden ilyen vírustámadás alkalmával a szervezet ellenanyagot fejleszt ki, vagyis legközelebb már képes lesz az ugyanilyen vírus támadását kivédeni. Ám a náthát okozó vírusok nagy száma és állandó változása lehetetlenné teszi, hogy a szervezetnek mindegyikre legyen kész ellenszere. Így legközelebb újra és újra megfertőződhetünk. A gyerekek gyakrabban fáznak meg, mivel bennük sok vírustörzzsel szemben még nem fejlődött ki az ellenálló képesség. A hirtelen lehűlés csökkentheti a szervezet ellenállását, amely ily módon valóban hozzájárulhat a nátha kifejlődéséhez, ám aki kellően edzett és egészségesen étkezik, az nem hűl meg egy váratlan felhőszakadástól.

INFLUENZA. Az influenzavírusoknak három csoportja van. Az A vírus okozza a legsúlyosabb heveny megbetegedést, s ez a leggyakoribb is, általában két-három évente okoz járványokat. A B vírus fertőzésének tünetei hasonlóak, de kevésbé súlyosak; ilyen járványok négy-öt évente törnek ki. A C vírus okozta betegség a legenyhébb, tünetei a megfázáséihoz hasonlítanak. Ha valaki influenzafertőzésen esik át, a szervezet antitesteket termel az adott típusú vírus ellen. Ez megvéd a későbbi ugyanilyen fertőződéstől, vagy ha utat is enged a kórnak, a betegség enyhébb lefolyású lesz. Csakhogy az influenzavírusok gyors mutációs képességének következtében nagyon sokféle vírustörzs alakul ki. A vírusok egyik törzsével szemben kialakult immunitás nem ad védettséget egy újabb törzzsel szemben. Az influenza elleni védőoltások időnkénti hatástalanságának épp az az oka, hogy a vakcina mindig a korábban járványt okozó influenzatörzs felhasználásával készül.

Szúrásnyi védelem
Az influenzavírusok elleni védettség az oltást követően két hét alatt alakul ki, és egy-két évig nyolcvanszázalékos biztonsággal fennmarad. Ingyen kaphatják meg a védőoltást többek között azok, akiket szív- és érrendszeri, valamint a vese-, cukor- és egyéb anyagcsere-betegséggel kezelnek. Más esetekben az orvos az oltóanyag beadásáért legfeljebb akkora összeget kérhet, mint amennyibe a vakcina kerül. Az általános oltást csak a három éven felüli gyerekeknek ajánlott beadni, egy speciális típusú oltóanyag azonban hat hónapos kortól is kérhető.

Ha reszel a torkunk
A köhögés lehet hurutos (ha váladékkal jár) vagy száraz. Hatékonyan az immunrendszer megerősítésével védekezhetünk ellene, vagyis ha C-vitaminban gazdag élelmiszereket, citrusféléket (citromot, narancsot) és savanyú káposztát fogyasztunk. A köhögés típusától függetlenül fontos, hogy sok folyadékot igyunk, különösen jót tesznek a forró italok. A gyümölcslevek, a meleg víz vagy például a feketeribizli-tea nemcsak csillapító hatású a torokra, hanem fel is lazítja az esetleges váladékot. Kerülni kell a koffeintartalmú és a szeszes italokat, ezek ugyanis vízhajtó hatásukkal elősegítik a folyadék távozását a szervezetből.
Hurutos köhögés esetén ne vegyünk be semmilyen, recept nélkül kapható köhögéscsillapítót, amely elfojtja az ingert, ehelyett azonnal forduljunk orvoshoz gyógymódért. Száraz köhögéskor próbálkozhatunk olyan, házilag elkészíthető orvosságokkal, amelyek csökkentik a toroknyálkahártya gyulladását.

Összeálllította: Szijjártó Gabriella

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek