Fiatal orvosok „menekülése”

Kilencévi hűségre, azaz magyarországi munkavállalásra akarja kötelezni a gyakornok orvosokat a szaktárca. A fiatal szakemberek itthon maradását nemcsak anyagi okok miatt szorgalmazzák, hanem azért is, hogy a kisebb kórházakban is legyen elegendő rezidens.

Vény nélkülBalogh Mária2009. 03. 24. kedd2009. 03. 24.
Fiatal orvosok „menekülése”

Egy frissen végzett felmérés szerint amennyiben a tervezett szigorítás életbe lépne, a frissen végzett orvostanhallgatók 60 százaléka szívesebben menne külföldre dolgozni, ahol egyébként is sokkal jobban megfizetik őket. Az idén doktoráló orvostanhallgatókat még nem érinti a szigorítás, de a tervek szerint a 2010-ben végző rezidenseknek már számítaniuk kell erre az intézkedésre. A legvitatottabb kérdés az, hogy a rendelet átlagosan kilenc évre ahhoz a kórházhoz „kötné” az orvosjelölteket, ahová gyakornoknak kerültek. Annak, aki előbb vált állást, a képzés egy részét vissza kellene fizetnie az államnak.

A szigorításra azért van szükség, mert sok fiatal orvos itthon megszerzi a diplomáját, majd külföldön kamatoztatja a tudását. Egy-egy orvostanhallgató, illetve szakorvos képzésének költsége meghaladja a 20 millió forintot. A hazai orvosi kar jócskán elöregedett, a háziorvosok egyharmadának életkora meghaladja a nyugdíjkorhatárt. Eközben egyre súlyosabb az orvoshiány, főként altatóorvosra, patológusra és intenzív-terápiás orvosra van szükség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek