Mit egyen tavasszal a kisbaba?

Lassan itt a tavasz, bár még vissza-visszatér a zimankó is. Ilyenkor a legtöbbünk vitaminraktára a vége felé közeleg, amit étrend-kiegészítőkkel és gyümölcsökkel pótolhatunk. De mi van a kisbabákkal, akik még nem ehetnek ilyesmiket?

Vény nélkülSzabad Föld Online2009. 03. 30. hétfő2009. 03. 30.
Mit egyen tavasszal a kisbaba?

Az allergia megelőzése érdekében nem ajánlatos az egyévesnél fiatalabb kisbabáknak narancsot, mandarint vagy akár epret is adni. De akkor mit tehetünk kora tavasszal a babák védekező-rendszerének erősítéséért?

Az első és legfontosabb szabály: beteg ember ne tartózkodjon a baba környezetében. Ahhoz pedig, hogy az immunrendszere megerősödjön, ajánlatos minél tovább szoptatni, hiszen az anyatej a legtökéletesebb táplálék. A baba szervezetét védik az anyatejben levő immunanyagok, ráadásul az anyatej steril körülmények között tárolódik az anya szervezetében, így ebben az időszakban kell a legkevésbé tartanunk a különböző fertőzéses megbetegedésektől. Egy 6-12 hónapos csecsemőnek minimum napi 5-8 dl anyatejre van szüksége az egészséges fejlődéshez. Ha tél végén, tavasz elején tervezzük a szoptatás befejezését, akkor ezt érdemes pár hónappal elhalasztani.

Abban az esetben, ha anyatejes táplálásra nincs mód, mindenképpen adjunk tápszert a babának. Egyes tápszerek immuntámogató anyagokat tartalmaznak, melyek belülről erősítik  baba szervezetét. Tehéntejet semmiképp se adjunk neki, mert a magas fehérje- és ásványianyag-tartalma megterheli a baba emésztőrendszerét és veséjét!

Kis segítség a kellő vitamin- és ásványianyag-utánpótlásához:

Vitamindús zöldségek és gyümölcsök
Hathónapos korban elkezdjük bevezetni a pépes, majd a szilárd táplálékokat a baba étrendjébe – ezt nevezzük „hozzátáplálásnak”. A gyümölcsöket és a főzeléket csak nagyon óvatosan, kis mennyiségekben szabad bevezetni, folyamatosan növelve az adagot. Aranyszabály: minél színesebb a zöldség-gyümölcs, annál magasabb a vitamintartalma. A vitamin megőrzéséhez kíméletesen készítsük el ezeket az ételeket. Minél kevesebb ideig főzzük, inkább pároljuk, annál inkább megőrizhetjük az értékét.

Érdemes kipróbálni a C-vitamin hozzáadásával készült gyümölcspüréket, melyek a gyümölcs pürésítésének köszönhetően eleve koncentráltabb mennyiségben tartalmazzák a vitaminokat és ásványi anyagokat.

Alma: C-vitamin tartalma (5 mg/100 g) főként a héjban található meg, ezért érdemes ezt is belereszelni, beledarálni az ételébe.
Sütőtök: még kapható a polcokon, érdemes lefagyasztani is későbbre. Béta-karotin (az A-vitamin előanyaga) tartalma kifejezetten magas, C-vitamin tartalma (25 mg/100 g) igen jelentős. Ezek együttesen erősítik a baba védekező rendszerét.

További gyümölcsök és zöldségek, melyeket tél végén-kora tavasszal beszerzhetünk:

 
 
Hónap(amikortól adható a babának)
 

C-vitamin / 100 g

6
7
8
9
10
11
12
15+
Alma
5 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Banán
10 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Brokkoli
110 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Burgonya
10 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Cékla
13 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Eper
40 mg
 
 
 
 
 
 
 
x
Kelbimbó
90 mg
 
 
 
 
 
 
x
 
Kígyóuborka
5 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Körte
5 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Mandarin
42 mg
 
 
 
 
 
 
x
 
Narancs
50 mg
 
 
 
 
 
 
x
 
Padlizsán
105 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Paradicsom
25 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Retek
20 mg
 
 
 
 
 
 
x
 
Sárgarépa
3 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Sóska
40 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Spenót
40 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Sütőtök
25 mg
x
 
 
 
 
 
 
 
Zöldpaprika
150 mg
 
 
 
 
 
 
x
 

Forrás: Magyar Gyermekorvosok Társasága

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek