Faljuk a napfényt

Különös valami a D-vitamin, amit táplálékból, illetve napfényből nyer a szervezetünk. Legyünk rajta, hogy minél többet süssön ránk a nap!

Vény nélkülValló László2009. 04. 11. szombat2009. 04. 11.

Kép: Séta a napsütésben tavaszi fáradtság feltöltödés aktiv pihenés városliget királydomb kutya bicikli kerékpár napozás tavasz nyár 2009.04.05. fotó: Németh András Péter

Faljuk a napfényt
Séta a napsütésben tavaszi fáradtság feltöltödés aktiv pihenés városliget királydomb kutya bicikli kerékpár napozás tavasz nyár 2009.04.05. fotó: Németh András Péter

Noha több mint száz éve tudunk róla, még napjainkban is évente jelennek meg új kutatási eredmények ennek a ma már hormonként számon tartott vegyületnek a szerteágazó szerepéről, fontosságáról. Nem véletlen, hogy a legfrissebb hírek szerint az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (American Academy of Pediatrics) az eddiginél kétszer több D-vitamin fogyasztását ajánlja az újszülött kortól egészen a kamaszkorig. Az ok: a helytelen táplálkozás és életmód. Ami már az anyatejben is tetten érhető, ugyanis gyakran nincs benne elegendő D-vitamin. Hazánkban viszont – Arató András professzor, a Semmelweis Egyetem 2. Számú Gyermekklinikájának főorvosa szerint – az uniós normákkal összhangban már évek óta ez a kétszeres mennyiség az elfogadott. Ezzel együtt mindannyiunknak csak hasznára válik, ha a fényszegény téli időszak után, amikor szervezetünk valósággal kiéhezett a napra, minél többet tartózkodunk a szabadban.

A D-vitaminhoz, illetve előanyagához a táplálék útján jut a testünk. A tápláléknak abból a részéből azonban, ami előanyagul szolgál, csak akkor lesz aktív vegyület (D-vitamin), ha ultraibolya sugarak (azaz napfény) érik a szervezetet. Kiváló D-vitamin-forrás az anyatej, a tojás, a hering, a halak mája általában, a lazac, a kaviár, a tőkehalfilé, a D-vitaminnal dúsított margarin. A tej- és tejtermékekben kevesebb van ugyan, de így is jó forrásnak tekinthetők. Külön említjük a kecsketejet, ami viszont kész D-vitamin-bomba.

Jó hír, hogy a D-vitamin a sütés-főzés során is stabil marad (alig veszik el belőle valami), mint ahogy az is nagy pozitívum, hogy a szervezet a föl nem használt vitamint képes elraktározni, ezért lassabban alakulhat ki a hiányállapot. De mert zsírban oldódó vitaminról van szó, ahhoz, hogy testünkbe beépülhessen, illetve aktiválódhasson, bizonyos (kis) mennyiségű zsírt föltétlenül ennünk kell. Ez a kívánatos zsírmennyiség például tej, tejtermékek, hús, tojás, olaj vagy margarin fogyasztásával fedezhető. Mivel azonban a magunkhoz vett előanyagból csak akkor lesz D-vitamin, ha ránk süt a nap, ezért (is) fontos, hogy rendszeresen tartózkodjunk a szabad levegőn. Legalább napi fél-háromnegyed óra „napozás” ajánlott ahhoz, hogy elegendő D-vitamin képződjön a szervezetünkben a fényszegény kora tavaszi időszakban is. Ha rendszeresen fogyasztunk zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, tojást és halat, továbbá ha gyakran vagyunk a szabad levegőn, szervezetünkben elegendő napfényvitamin képződik. Vitaminkiegészítők szedésére csecsemők, kisgyermekek és időskorúak esetében lehet szükség, de csak szakorvosi javaslat alapján mivel ők a legérzékenyebbek a D-vitamin túladagolására is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek