Nem tud fogyni? Ellenőriztesse pajzsmirigyét!

Túlsúly esetén ritkán gondolunk arra, hogy helytelen étrendünk, mozgásszegény életünk mellett a pajzsmirigyünkkel is gond lehet. Pedig egyes betegségei az általános elhízáshoz hasonló külső tüneteket képesek előidézni.

Vény nélkülBalogh Mária2009. 09. 12. szombat2009. 09. 12.
Nem tud fogyni? Ellenőriztesse pajzsmirigyét!

Az alapvető probléma, hogy a rutin vérképvizsgálatba nem tartozik bele e fontos szervünk működésének ellenőrzése, így sok esetben későn derül ki a pajzsmirigy megbetegedése.

Ez a pillangó formájú mirigy a nyak alsó részén helyezkedik el, a légcsövet alulról ölelve. Az itt termelődő hormonok irányítják valamennyi sejtünk anyagcseréjét. A kiegyensúlyozott hormontermelésnek a feltétele a megfelelő jódellátás, ami az egészséges embernél nem jelent problémát, hiszen jódozott só fogyasztásával elegendő mennyiség jut a szervezetünkbe. Jódhiány esetén azonban a pajzsmirigy megnagyobbodik, amit hétköznapi nyelven golyvának nevezünk.

A pajzsmirigy különféle megbetegedéseit a szakemberek három nagy csoportba osztják – tudtuk meg Győri Tamás endokrinológus főorvostól. – Ezek: a göbös megbetegedés, a túl-, illetve az alulműködés.

A göbös megbetegedés a magyarországi lakosság mintegy 25 százalékát érinti. Ezt az ultrahangos vizsgálat tudja kimutatni, amivel már a 3 milliméteres elváltozás is jól látható. A sebészeti beavatkozást minden esetben megelőzik különféle vizsgálatok, melyből arra is következtetni lehet, hogy jó- vagy rosszindulatú-e a göb. Az operáció megítélését mindenkor bízzuk szakorvosra! A legparányibb elváltozás is nagy galibát képes okozni, ha azt kellő időben nem távolítják el. Az életkor előrehaladásával amúgy is növekszik az előfordulás gyakorisága, ami nőknél ötször gyakoribb, mint a férfiaknál.

A pajzsmirigy túlműködésének tünetei a következők lehetnek:
szapora szívdobogás, jó étvágy mellett is látványos fogyás, erős izzadás, gyengeség, fáradékonyság, nyugtalanság, ingerlékenység, hangulati labilitás, ujjremegés, hajhullás, hasmenés, szabálytalan menstruáció.

A túlműködés egyik formája a Basedow–Graves-kór, ami autoimmun megbetegedés,s kialakulásának pontos okát még kutatják. Ezt a kórt jellegzetes, csillogó szemtünetek kísérik. Súlyosabb esetben a szemek kidüllednek és kettős látás is kialakulhat.

A pajzsmirigy-túlműködés másik előfordulása a már említett göbös megbetegedés. Vannak, akiknél a göbök tünetmentesek maradnak, míg másoknál autonómmá válnak és túlműködéshez vezetnek. Ez többnyire a negyven év felettieket érinti.

A betegségnek ezt a formáját elsősorban gyógyszerrel lehet kezelni, emellett kötelező a rendszeres laboratóriumi ellenőrzés. Ha ez sem segít, más  terápiák is léteznek, melyeket a kezelőorvos javasolhat. A végső megoldás a műtét, méghozzá akkor, ha felmerül a rosszindulatúság gyanúja, ha sehogy sem szűnik meg a túlműködés, illetve ha a megnagyobbodott pajzsmirigy nyomja a légcsövet vagy a nyelőcsövet. Többnyire elég egy göböt kivenni, más esetben elkerülhetetlen a pajzsmirigy teljes eltávolítása. Ilyenkor művi alulműködésről beszélünk, amit gyógyszerrel ellensúlyoznak.

A pajzsmirigy alulműködését – hypothyreosis – a leggyakrabban a mirigy megbetegedése okozza, de  bekövetkezhet akkor is, ha túlműködés vagy daganat miatt a pajzsmirigyet eltávolítják, vagy a beteg izotópkezelésen esik át. A hypothyreosis tünetei: lassú pulzus, gyengeség-fáradékonyság, aluszékonyság, rossz koncentrációs képesség, száraz bőr, székrekedés, testsúlygyarapodás, fázékonyság, reumás fájdalmak, mély hang, töredező körmök, csökkent szexuális vágy.

A pajzsmirigy alulműködés jól kezelhető, az életminőséget nem rontja, de egy életen át tartó hormonpótlásra van szüksége a páciensnek. Ez a szer maga a pajzsmirigy hormon, aminek nincs mellékhatása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek