Nagyobb veszélyben vagyunk, mint hinnénk!

A koppenhágai klímacsúcs „kudarcát” fokozva – a Nature folyóiratban közzétett tanulmány szerint – amennyiben a továbbiakban sem történik jelentős változás a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében, annak hatásai még a vártnál is jelentősebbek lesznek.

Zöld FöldKovács Réka2009. 12. 30. szerda2009. 12. 30.
Nagyobb veszélyben vagyunk, mint hinnénk!

A Harvard és a Princeton egyetem tudósaiból álló csoport megállapította, hogy 125 ezer évvel ezelőtt – amikor a globális hőmérséklet csaknem olyan magas volt, mint amekkorát 2100-ra prognosztizálnak – az óceánok szintje legkevesebb 8, de akár 9,5 méterrel is magasabb lehetett, mint manapság.

Ez jóval több, mint amit korábban kiszámítottak, mivel eddig csak a helyi tengerszint-magasságok alapján kalkuláltak globális értékeket, ami azonban nem adott valós képet. Robert Kopp, a kutatás vezetője szerint a helyi tengerszint-magasságokat számtalan tényező befolyásolja, kezdve a széltől a helyi áramlatokon át a gravitációig. A gravitáció hatása úgy érvényesül, hogy a Föld legnagyobb jégmezői, mint amilyen Grönland, annyira masszívak, hogy képesek „kinyomni” az óceánt és megemelni a tengerszintet a környező területeken. Így ha például Grönland jege elkezdene olvadni, ennek hatását Skóciában úgy észlelnék, hogy először a tenger szintje csökkenne.

Hogy reális képet kapjanak, Kopp és kutatócsoportja a rendelkezésre álló adatokat a világ mintegy 40 pontjáról gyűjtötte össze, s így jöttek rá, hogy az eddigi feltételezések jóval alulmúlták a valós értékeket. A 8 méteres tengerszint-emelkedés, ha a század végéig bekövetkezne, valós katasztrófához vezetne – bár a tanulmány ezt egyértelműen nem jelenti ki. Az adatok alapján csak ezeréves átlagot lehet megadni, ezért lehetséges, hogy még egy évezred az emberiség rendelkezésére áll, mielőtt a katasztrófa megtörténne.

Az emelkedés elkerülhetetlen még akkor is, ha a kibocsátást elkezdjük csökkenteni, mivel az üvegház-gázok koncentrációja így is, úgy is tovább növekszik – bár lassabban. Amennyiben az átlaghőmérséklet a század végéig 2 fokkal melegszik – ez a tudósok által vélt legmagasabb emelkedés, ami még nem okoz rögtön tragédiát – és ez huzamosabb ideig így marad, a tengerek szintje nagyobb mértékben növekszik, közelebb hozva a katasztrófa bekövetkeztét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek