Pályázzon zöld otthonra!

A panelek mellett a hagyományos lakóházak klímavédelmi beruházásaira – energiahatékonysági felújításra, megújuló energiaforrások alkalmazására, energiatakarékos lakóépületek építésére – is lehet majd támogatást nyerni. Az ezzel kapcsolatos pályázatot decemberben írja ki a zöldtárca.

Zöld FöldRomvári Orsolya2009. 12. 02. szerda2009. 12. 02.
Pályázzon zöld otthonra!

A Klímabarát Otthon Program keretében pályázni lehet a nyílászárók energia-megtakarítást eredményező felújítására vagy cseréjére, homlokzatok és födémek hőszigetelésére – e kettő az 1994 előtt épült lakóingatlanokra érvényes –, az épületek lodzsáinak beüvegezésére, a napenergia passzív hasznosítására, az épületek nyári hővédelmének javítására, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítésére, fűtéskorszerűsítésre és a használati melegvíz-ellátás korszerűsítésre. Támogatás kérhető a megújuló energiafelhasználás növelésére, a hagyományos energiahordozók megújulókkal való helyettesítésére – például napkollektoros és napelemes rendszerek, biomassza tüzelésű kazánok, geotermikus hőszivattyúk létesítésére, a szélenergia hasznosítására.

Elsősorban a komplex jellegű felújításokat kívánják ösztönözni. A pályázathoz energiatanúsítványt kell benyújtani – a beruházást követően az épületnek ugyanis legalább egy energiakategóriát kell javulnia az eredetihez képest. A pályázat kötelező része a széndioxid-kibocsátás megtakarítására vonatkozó számítás is. A Klímabarát Otthon Programra magánszemélyek, lakásszövetkezetek és társasházak is pályázhatnak, s energiatakarékos házak építésére is kérhető támogatás.

A támogatás mértéke 30 százalék, de legfeljebb – beruházástól függően – 555 ezertől 1,47 millió forintig terjed. Amennyiben a beruházás eredményeképp az épület eléri a „C” feletti energetikai kategóriát, KlímaBónusz támogatásra is jogosulttá válik. Ennek mértéke 10 és 30 százalék között mozog az elért energetikai kategóriától függően (B, A vagy A+), összege a beruházás fajtától függően legfeljebb 200 ezertől 3,24 millió forintig terjedhet ki. A pályázók az önerő fedezésére kedvezményes hitelre vagy más – önkormányzati, uniós – támogatás igénybevételére is jogosultak.

A programot a kiotói kvótabevételekből finanszírozzák, s a zöldtárca számításai szerint 2025-re évi 6 millió tonna szén-dioxid kibocsátás-csökkenés érhető el vele.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek