Bioáram fotoszintézisből

Élő sejtekből nyertek elektromos áramot a kaliforniai Stanford Egyetem kutatói. A tudósok a fotoszintézis során keletkező elektronokat „csapolták” le, s tettek nagy lépést a szén-dioxid kibocsátás mentes bioáram irányába.

Zöld FöldRomvári Orsolya2010. 04. 21. szerda2010. 04. 21.
Bioáram fotoszintézisből

WonHyoung Ryu kutató és amerikai csapata az algák fotoszintézisét használták fel áramtermelésre. Egy aranyból készült nanoelektródával áthatoltak a sejtmembránon, s a fotoszintetizáló sejtekből összegyűjtötték az elektronokat. Az eljárás lényege, hogy a fotoszintézis során – az elektronok vándorlásából – keletkező energiát még az előtt kinyerik a sejtekből, hogy az a következő lépcsőben a szintetikus folyamatokban használódna fel. Az így előállított elektromosság mellékterméke pedig csupán oxigén és protonok.

A kutatók egyelőre visszafogottan nyilatkoznak: – Még csupán a tudományos kutatás szakaszában vagyunk. Csak nagyon aprócska áramerősséget sikerült előállítani. Körülbelül trillió fotószintetizáló sejtre lenne szükségünk ahhoz, hogy egy AA-s elemnek megfelelő energiát állítsunk elő – mondta WonHyoung Ryu.

A„lecsapolt sejtek” egy óra múlva elpusztultak.  Valószínűleg az elektróda melletti szivárgás ölte meg őket, de az is lehet, hogy azért történt így, mert elveszítették az életfolyamataikhoz szükséges energiát.

Az elektronok betakarítása elvben hatékonyabb lenne, mint a bioüzemanyagok elégetése, hiszen az energianövények az őket ért napenergiának alig 3-6 százalékát tárolják el. A mostani vizsgálatok szerint az elektron-szüret hatékonysága nagyjából 20 százalékos, de a kutatók szerint idővel akár 100 százalékos is lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek