Rügyfakadás: egyre korábban

Ha valakit még nem győztek meg a globális felmelegedésről szóló adatok, akkor érdemes a növények első virágzásának dátumára figyelnie. A briteknek erről 1659-ig visszamenőleg vannak méréseik.

Zöld FöldA. Fodor György2010. 04. 07. szerda2010. 04. 07.
Rügyfakadás: egyre korábban

A brit szigetek lakói mindig is megszállott természetfigyelők voltak. Az amatőr természetvédők, kertészek, ornitológusok özöne régóta kialakította azt a hálózatot, amelynek segítségével közölheti tapasztalatait, észleléseit. Az adatokból pedig tudományos következetések vonhatók le.

Így állapították meg, hogy az utóbbi 25 évben Nagy-Britanniában a növények első virágzása korábban következett be, mint az elmúlt 250 évben bármikor. A tudósok 450 növényfaj összesen 400 ezer első virágzási dátumát vetették össze a szigetország egész területén.

A Közép-Angliai Hőmérsékletmérő Hivatal (CETR), mely a világon egyedülálló intézmény, 1659 óta folyamatosan méri a hőmérsékleti adatokat. Kiderült, hogy az elmúlt 25 évben a korábban mértekhez képes 1 Celsius-fokkal nőtt a hőmérséklet. Bár régebben is voltak meleg tavaszok, de az első virágzási index soha nem esett még ilyen korai időszakra, mint mostanában. Ez azt jeleni, hogy az 1 Celsius-fokos emelkedés miatt a növények átlagosan öt nappal korábban bontják ki virágaikat, azaz ennyivel előbb köszönt be a tavasz.

Nagy-Britanniában 1875-től jegyzik fel módszeresen az első virágzás dátumát: a Királyi Meteorológiai Társaság (RMS) akkor építette ki a megfigyelők országos hálózatát. A BBC is kiépítette Tavaszfigyelő (Springwatch) mozgalmát, ma már az adatokat az interneten lehet bejelenteni.

Az év elején egy tanulmány azt mutatta ki, hogy Nagy-Britanniában az elmúlt 30 évhez képest 11 nappal előbb indul be a természet. A BBC-ben most ismertetett dolgozat nem az első, amely a klímaváltozásnak a különféle természeti jelenségekre való hatásait vizsgálja – de az első, amely az eddigi adatokat, a rövid távú megfigyelések eredményeit – például a madarak költéséről, a rügyezésről, a rovarok megjelenéséről – megkísérli összegezni. (A legrégebbi folyamatos megfigyelések a 9. századból származnak: Japánban, Kiotóban azóta lehet krónikákból, feljegyzésekből máig nyomon követni a cseresznyevirágzás dátumait.)

A tudósok azt szeretnék, ha az adattömeget – tudományos módszerekkel – egyetlen indexben, mutatóban lehetne összegezni. Nagy-Britannia már kiépítette internetes Fenológiai Hálózatát (Phenology Network). A fenológia az időjárás- és klímaváltozás, valamint a természeti jelenségek (madarak vándorlása, növények virágzása) közötti összefüggéseket tanulmányozza.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek