Szemétsziget, amerre a szem ellát

A Csendes-óceán közepén két hatalmas – legalább Texas állam méretű – szemétsziget alakult ki. Ezek és a kisebb hulladékzátonyok főként műanyag szemétből állnak, de találtak már bennük gumilabdát, plüssmacit és kajakot is.

Zöld FöldBodó Péter2010. 04. 24. szombat2010. 04. 24.
Szemétsziget, amerre a szem ellát

Több évtizede zajlik már a tengerek szennyezése: az olcsó műanyagok mintegy kilenctizede kerül szemétként a vizekbe. Amerikai tudósok már 1988-ban felfigyeltek arra, hogy a hulladékok kisebb szigetté álltak össze a Csendes-óceánon.

Aztán 1997-ben Charles J. Moore, amerikai olajmágnás egy vitorlázóverseny során az egyik szemétszigetbe botlott, s több ezer kilométeren át hajózott benne. A sokkoló esemény hatására Moore a szemétsziget vizsgálatára létrehozta az Algalita Kutatóközpontot, mely 2009-ben két expedíciót is szervezett a helyszínre.

A vizsgálatok megdöbbentő eredményeket hoztak. Mivel a műanyag hulladék nagy része nem is látszik a víz felszínén, addig nem sejtették, hogy tíz méter vastag – így tömegét százmillió tonnára becsülik. Ráadásul a szemét egy része már apróra töredezett, így veszélyes mérgek kerültek belőlük a halak – közvetve pedig az ember – szervezetébe. Ennek ellenére a szigeten kialakult egy újfajta élővilág is: a tengeri élőlények, felfedezvén az új lakhelyet, birtokba vették azt.

A szemétszigetek azért éppen a Csendes-óceán északi medencéjében alakultak ki, mert itt az állandó tengeráramlatok körkörösen mozognak, így a szemét csapdába esik. Amennyiben a szennyezés üteme nem csökken, tíz éven belül – a folyamatos utánpótlás miatt – a szemétszigetek mérete akár a duplájára is nőhet. A víz sodrása miatt azonban maguk a szigetek is úsznak, folyamatosan mozognak – az egyik jelenleg éppen Hawaii felé tart. A kutatók attól félnek, hogy ha nem változtat irányt, a szemét elöntheti az egész szigetcsoportot, aminek beláthatatlanok a következményei.

Születtek olyan tervek is, melyek a szemétszigetek hasznosítását szolgálnák. A holland WHIM Architecture cég olyannyira masszívvá alakítaná ezeket, hogy rajtuk emberek is élhetnének...

Bármelyik fotóra kattitntva megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!