Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sajátos módszert eszelték ki amerikai tudósok a globális felmelegedés megállítására: fehérebbé „festenék” a felhőket, hogy azok több napfényt verjenek vissza a világűrbe.
A meghökkentő eljárás ötlete John Latham – a coloradói légkör kutatóközpont tudósának – fejéből pattant ki, aki a Nature folyóiratban megjelent publikációjában javasolta a felhők fehérítését, hogy így növeljék azok fényvisszaverő képességét.
A felhőfehérítés legegyszerűbb módja az azt alkotó esőcseppek szétzúzása. A kisebb esőcseppek több fényt vernek vissza, s emiatt a felhő fehérebbnek látszik. Az optikai hatás ugyanaz, mint az üveggyöngyök esetében: minél kisebbek a golyóbisok, annál fehérebbnek látszanak.
Hogy a felhő mekkora cseppekből áll össze, az attól is függ, hogy mennyi apró részecske, por van a levegőben. A tiszta tengeri levegőben képződött felhők általában nagyméretű cseppekből állnak, mert itt kevés olyan részecske található a levegőben, amelyeken képes összegyűlni a víz.
A tudósok úgy vélik: ha ezekbe a tengeri felhőkbe mesterséges port pumpálnának, a felhők apróbb cseppekre bomlanának, ezáltal több napsugárzást vernének vissza, s így egyfajta napellenzőként hűtenék bolygónk klímáját.
Stephen Salter, az Edinburgh Egyetem professzora és csapata 200, szélenergiával működő jachtból álló flotta segítségével permetezne tengeri sót a légkörbe, hogy teszteljék a technológia működőképességét. Bill Gates, a Microsoft dúsgazdag alapítója 300 ezer dollárt adott az amerikai Silver Lining cégnek a sószóró gépek fejlesztésére.
Amennyiben az elképzelések megvalósulnak, ez lehet az eddigi legnagyobb mesterséges éghajlat-változtatási kísérlet, amely akár 10 ezernégyzetkilométernyi terület időjárását befolyásolhatja.
A terv heves tiltakozást váltott ki. Sokan úgy vélik: az éghajlat ember általi befolyásolása – aminek már neve is van: geo-engineering, azaz föld-, illetve klímafejlesztő mérnökség – veszélyes. Az esetleges mellékhatásokról – például a helyi időjárásra, vagy az óceáni áramlatokra gyakorolt befolyásról – egyelőre fogalma sincs az emberiségnek. A brit képviselőház például tudományos és technológiai bizottsága az ENSZ engedélyéhez kötné az éghajlat-változtatási kísérleteket.
Az éghajlat-befolyásolás hívei ugyanakkor azt vallják: ha az emberiségnek lehetősége nyílik ellensúlyozni a részben általa előidézett klímaváltozást, meg kell tennie. Másrészt a felhőfehérítés szükség esetén gyorsan leállítható: a só-részecskék tíz napon belül visszahullnak, vagy eloszlanak a légkörben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu