Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több mint egymillió négyzetkilométerrel csökkent Földünk erdőterülete 2000 és 2005 között az amerikai kutatóintézetek összesített jelentése szerint.
A legnagyobb pusztulást az északi félteke zömében tűlevelű (boreális) erdőségei szenvedték el, méghozzá természetes (időjárási) okokból. Ezt követi a trópusi esőerdők – mindenekelőtt az Amazonas menti erdőségek – vesztesége, majd pedig a mérsékelt övi lombhullató erdők fogyatkozása.
Azt gondolnánk, az ember telhetetlen papíréhsége a fő oka az északi, illetve mérsékelt övi erdőségek pusztulásának. De sajnos nem. Sajnos, mert ha így lenne, lehetne rajta változtatni. A bajok forrása máshol keresendő. Közép-Európának, s így hazánknak is szinte már nincs egyetlen olyan erdeje sem, amelyet teljesen egészségesnek lehetne mondani. Hogy miért? Elsősorban a környezetszennyezés miatt. Túl későn tették kötelezővé a katalizátorok használatát az autókban, a magas ólomtartalmú gázok egész kontinenseket leptek el, az erdők pedig „nyelték” a mérgező ólmot.
S noha a fák csodákra képesek a levegőtisztításban (egy 150 éves bükkfa például egy tonna szennyező anyagot is képes kivonni a levegőből évente, ebbe azonban előbb-utóbb ők is belerokkannak. De most mutatkoznak a negatív következményei a monokultúrás erdőtelepítéseknek is, amire szomorú példa a 2004-es lucfenyőpusztulás a Magas-Tátrában, amikor 3 millió köbméternyi fát csavart ki az orkánerejű szél.
Az amazóniai esőerdők irtásának okai, módszerei tekintetében nincs lényegi változás. A leggyakoribb pusztító beavatkozás ma is – csakúgy, mint a vizsgált időszakban – az erdők fölégetése új termőterületekért, a növekvő állattenyésztés (szarvasmarhatartás) takarmányigényének megtermeléséért.
De az állattenyésztők mellett a „szójabárók” is nyomulnak Brazíliában, akik nagy üzletet látnak ebben a hús helyettesítésére alkalmas növényben. S noha jelentősen visszaszorult, nem „pusztult ki” végleg az illegális fakitermelés sem a mahagónimaffia megrendelésére. Az értékes mahagónifát amerikai és európai cégek vásárolják föl, hogy fényűző bútorokat, jachtokat, zeneszerszámokat és luxuskoporsókat készítsenek belőlük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu