Vastagbélrák szűrése: kiderült, mennyire hatékony a vérteszt
origo.hu
A gázártól függés és a kibocsátott széndioxid mennyisége is csökkenhet azoknál a távhőszolgáltatóknál, ahol korszerű biomassza-erőművel váltják ki az eddigi technológia egy részét.
Kép: OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Az Alfa-Nova Kft. szolnoki fűtőerőműjében 2009-ben kezdték el a biomassza-kazán telepítését, az idén januárban pedig belefogtak a próbaüzembe. A faapríték tüzelésű, 3,3 mW teljesítményű melegvízkazánhoz az alapanyagot a környékbeli erdőgazdaságok és energiaültetvények szállították.
Az év elejétől 470 ezer köbméter földgázt váltottak ki 1656 tonna faaprítékkal, így éves szinten 4758 tonnával 1,4 millió köbmétert gázt „helyettesíthetnek”, tehát az összfelhasználás 15-20 százaléka biomasszából fedezhető. Megtakarítást hozhat a cégnek az is, hogy 30 éves technológiájának egy része mellőzhetővé válik, energiagazdálkodásukban pedig a beszerzés során 5-6 millió forintot is megspórolhatnak évente.
– Nem mindegy, hogy minden áron szükségünk van-e a földgázra, vagy létezik-e alternatívánk. Ezzel kedvezőbb pozícióból tárgyalhatunk piaci partnereinkkel – mondta az erőmű próbaüzemének értékelésekor Horváth István területi igazgató. – Egyelőre csak a fűtési idényben üzemeltetjük az új technológiát, mivel állandó hőigény kell: az 1000 Celsius fokos hőmérséklet miatt folyamatos működésre szükséges. Egy-két év után elérhető, hogy maximálisan kihasználjuk a biomassza-erőmű előnyeit.
A hatékony működtetéshez nem mellékes, honnan és mennyiért érkezik az alapanyag. Két éve saját energiaültetvényekkel kezdtek a programba, de felmerült az is, hogy az önkormányzattal együttműködve – a közmunka-program keretében –, a tiszai ártér megtisztítása során is tüzelőanyaghoz juthatnak. A beszállítás a közelben lakóknak sem jelent komolyabb környezeti terhelést, mivel egynapi üzemeléshez egy kamionnyi anyagot használnak fel.
A szolnoki Széchenyi-lakótelepen – ahol a távhőszolgáltató erőműje működik – a város 9 ezer távfűtéses lakása közül 5 ezer található. A biomassza-erőmű évente 2524 tonnával csökkenti a fűtőmű eddigi széndioxid-kibocsátását, a próbaüzem során a zaj- és rezgésvédelmi mutatók is a határértékek alatt maradtak. Horváth István területi igazgató hozzáfűzte: a teljes beruházási költség 313 millió forint, melyhez az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 154,5 milliós vissza nem térítendő támogatást nyertek. A projekt illeszkedik az Európai Unió energiapolitikai irányelveihez, melyek a megújuló energiaforrások alkalmazását helyezik előtérbe. Javul a távhőfogyasztók ellátásának biztonsága, csökken a földgázáraknak való kiszolgáltatottság, így a távhő ára is kedvezően alakulhat.
origo.hu
borsonline.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
delmagyar.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
mandiner.hu
mandiner.hu
origo.hu
origo.hu