Atombombát az olajkútra!

Akár a duplája is lehet a becsülthöz képes annak a nyersolajnak a mennyisége, amely – minden eddigi próbálkozás dacára – egyre csak ömlik a Mexikói-öböl vizébe – közölte az amerikai földtani intézet (USGS).

Zöld FöldA. Fodor György2010. 06. 11. péntek2010. 06. 11.
Atombombát az olajkútra!

Bár az olaj egy részét ma már begyűjtik, egyelőre senki sem tud olyan módszert, amellyel az olajkitörés megállítható. A CNN a minap jelentette, hogy Barack Obama amerikai elnök „keresi azt, akinek jól a fenekébe rúghatna”. A Fehér Ház már jelezte, hogy jogi eljárás indulhat a brit olajcég, a British Petroleum (BP) ellen. Az elnök a jövő hétre magához rendelte a BP elnökét, Carl-Henric Svanberget, és vele együtt Thad Allen tengernagyot, az amerikai olajmentesítési erőfeszítések főnökét.

Kemény beszélgetés lesz, kimenetele akár a brit-amerikai kapcsolatokat is befolyásolhatja. Azt ugyanis senki sem tudja, hogy az olajtársaságnak van-e, lesz-e elég pénze arra, hogy fedezze a kút lezárása és az okozott károk hatalmas költségeit. Dollár milliárdokról van szó.

David Cameron brit miniszterelnök és Barack Obama a hét végén beszéli meg az olajömléssel összefüggő ügyeket. Mindketten azt mondták, hogy az ügy nem befolyásolja a két ország kapcsolatát. Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter azonban már bejelentette, hogy az Egyesült Államok egy centet sem fog fizetni, minden költséget a BP-nek (vagy a brit költségvetésnek?) kell állnia. Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke nyíltan a BP szemére vetette, hogy eddigi viselkedése „nélkülözi a tisztességet”. Amerikai politikusok követelik, hogy a brit olajtársaság semmiféle osztalékot sem fizessen ki addig, amíg nem fedezi a károkat.

Eközben minden erőfeszítés ellenére az olajgallonok milliói lebegnek a tenger vizében (1 amerikai gallon kb. 3,8 liter.) A CNN legfrissebb adatai szerint naponta akár 840 ezer-1,7 millió gallon olaj kerülhet a tengerbe. Az Egyesült Államokban a feldühödött emberek már a BP benzinkútjait is megtámadták. Nagy-Britanniában pedig a nyugdíjasok milliói aggódnak, mert a BP osztaléka képezi a nyugdíjalapok jó részét. A BP részvényei tegnap Londonban 6 százalékkal estek, de volt olyan nap, amikor az áresés elérte a 12 százalékot.

Az amerikaiak dühét csak táplálja, hogy a BP „nem amerikai vállalat”, mint ahogyan nem amerikai állampolgár Tony Hayward sem, a BP amerikai részlegének igazgatója. A BBC tudósítója megjegyezte: bár a BP nem brit állami vállalat, hanem magántulajdonban van, az amerikai-brit kapcsolatokra gyakorolt hatása még csak ez után várható.

A Deepwater Horizon nevű tengeri olajkút április 20-án robbant fel, megölt 11 embert, s azóta ömlik az olaj a Mexikói-öböl vizébe.

A BBC megkérdezte olvasóit, hogyan fékeznék meg az olajömlést. Az egyik ötlet: robbantsanak fel egy kisebb atomtöltetet a mélyben, az majd eltömi a kutat. A szakember ezt nem ajánlja: a keletkező kráter csak még ellenőrizhetetlenebbé tenné a kitörést.

Másik javaslat: robbantsanak fel egy atombombát a tenger felszíne felett, az legalább leégetné a felszínen lebegő olajat. Válasz: nem célszerű hetente atombombákat robbantgatni, lévén az olajfolt eközben újratermelődik.

Egy másik elképzelés szerint kővel megrakott bárkák végtelen sorát kellene a kitörés felett kiüríteni, a tenger fenekén létrejönne egy „minihegy”, amelynek réseit kitöltené a tengeri homok – és kész.

„Végy egy nagyon erős elektromágnest. Szereld fel a sérült csövek köré, kapcsold be, majd szórj fémtörmeléket a csövekbe, egészen addig, míg a cső eltömődik”. Vagy: „Süllyessz el egy nagy hajót, hogy az pont az olajt okádó csövekre essen.” Még a BP-nek sincsenek ilyen jó ötletei.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek