Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Megtisztítja a háztartási szennyvizet, közben pedig elektromos áramot termel az a berendezés, amelyben baktériumokat fognak munkára az amerikai Oregon Egyetem kutatói. Az így nyert energia ma még éppen hogy ellát egy villanykörtét, de a jelek szerint a teljesítmény jócskán növelhető.
Korábbi tudományos megfigyelés, hogy bizonyos baktériumok szervesanyagbontó tevékenysége közben – mintegy melléktermékként – szabad elektronok és protonok keletkeznek. Ha ezeket egy alkalmas eszköz segítségével összegyűjtik és áramkörbe fogják, nemcsak tiszta vizet, hanem elektromos energiát is nyernek. Létezik ennél ideálisabb elképzelés?
A baj csak az, hogy mindedig nem sikerült olyan berendezést létrehozni, amivel hatékonyan ki lehetne „halászni” a szennyvízben „úszó” elektromos energiát. Ám most az Oregon Egyetem kutatóinak sikerült egy komoly lépést tenniük a megoldás felé.
Rájöttek, hogy ha arany nanorészecskékkel burkolt elektródákat vezetnek át a baktériumok által „megdolgozott”, tisztítás alatt álló szennyvízen, sokkal több elektront lehet kinyerni: a teljesítmény a húszszorosára növelhető. Az így nyert elektromos energiával már egy villanykörtét vagy egy kisebb teljesítményű ventilátort is üzemeltetni lehet.
Igaz ugyan, hogy még ez nem valami sok, de a kutatók úgy látják, hogy a módszerük fejleszthető, s reális az esélye annak, hogy 4-5 éven belül megvalósulhat a berendezés kereskedelmi célú alkalmazása is. Elsősorban olyan elmaradott országokban lehet jelentősége, ahol rendszeresen nagy mennyiségű tisztítatlan szennyvizet eresztenek a folyók vagy a tengerek vizébe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu