Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tizennégy országban kutatnak biológus szakemberek kihaltnak hitt kétéltűek után a Természetvédelmi Világszövetség égisze alatt. Jó okuk van erre, mert ez az állatcsoport van a legnagyobb veszélyben a világon: a kétéltűek harmadát fenyegeti a kihalás.
A kutatók azt remélik, hogy olyan, kihaltnak hitt békafajokra bukkannak, amelyek az utóbbi évtizedekben tűntek el. Bíznak benne, hogy találkoznak még a tizenkét éve látott equadori békával, vagy az Ausztráliában honos, különleges gyomorköltő fajjal, mely1985-ben tűnt el. Ha sikerül legalább hírmondót találni belőlük, azt minden eszközzel a védelmükbe veszik – ehhez azonban az kell, hogy tudjanak a létezésükről.
A kétéltűek a világ legveszélyeztetettebb állatai: az erdők irtása, a vizes élőhelyek lecsapolása sok helyütt az életterüket szüntette meg. Ám a baj nem jár egyedül: a békák különösen érzékenyek a növényvédő szerekre, gyomirtókra is. A vegyszerek pusztító hatása nemcsak az állatok elhullásában, hanem végtaghiányos mutációkban is megnyilvánul. Nemrégiben Észak-Amerika területén több olyan békát találtak, amelyeknek egyáltalán nem fejlődtek ki a végtagjai, de akadt olyan is, amelyiknek pedig több nőtt a kelleténél. Legújabban pedig gombabetegség gyéríti soraikat, ami sajnos már jelen van hazánkban is – ez a gombaféle irtotta ki például a Costa Rica-i aranyvarangyot.
A kór a békák mellett a gőtéket és a szalamandrákat is veszélyezteti: a fertőzés nyomán az állatok szervezetének vízháztartása omlik össze, s ez okozza a pusztulásukat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu