Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miközben az egyes országok olcsó megoldásokat keresnek az éghajlat változásának megállítására, az egész bolygóra kiható, súlyos károkat okozhatnak – figyelmeztetnek a tudósok.
A Carnegie Mellon és az Oxford Egyetem kutatói arra hívják fel a figyelmet, hogy a regionális éghajlat-változtató beavatkozások az egész bolygó klímáját felboríthatják.
Tanulmányukban elsősorban a „napsugárzás menedzsment”(SRM) hatásait taglalják. Ezen éghajlat-befolyásolási eljárások lényege, hogy a Föld fényvisszaverő képességének növelésével állítanák meg a globális felmelegedést.
Ennek egyik módja, hogy repülőgépekkel kénvegyületeket – az újabb elképzelések szerint szilícium-dioxidot – juttatnak a sztratoszférába. Ezek a részecskék visszavernék a Földet érő napsugárzás egy részét, s a vulkánkitörésekhez hasonlóan csökkentenék a globális hőmérsékletet. Mellékhatásként pedig „csupán” a savas esők fokozódásával kell számolni. A másik terv az, hogy a tengeri felhőkbe mesterséges port pumpálnak, így azok apróbb cseppekre bomlanának. Mivel a kisebb esőcseppekből álló felhők fehérebbek, tehát több fényt vernek vissza, mint a tiszta levegőben képződött társaik, így hűtve a klímát. S ezek nem is a legvadabb elképzelések. Korábban az éghajlatcsinálók olyan ötletekkel is előálltak, hogy halvány színű úszó szeméttel borítsák be az óceánokat, vagy vágják ki a magas hegyekben a fenyőfákat, mert a hó több fényt ver vissza. Más tervek szerint a Föld körül keringő óriási tükrökkel kéne visszaverni a Nap sugarait.
Számos tudós és környezetvédő azonban megálljt parancsolna a mesterséges éghajlat-befolyásolásnak. A Carnegie Mellon és az Oxford Egyetem kutatói szerint a napsugárzás menedzsmenttel nem lehet egyszerre befolyásolni a hőmérsékletet és a csapadékképződést. Miközben egy-egy ország egyoldalúan kívánja megoldani helyi klimatikus gondjait, azok hatásai más országokban jelentkezhetnek, súlyos élelmiszer-termelési problémákat okozva ezzel. A tudósok szerint bár a geoengineering (éghajlatmérnökség) olcsó megoldásnak tűnhet, a politikusoknak inkább a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére kellene fókuszálniuk.
Az éghajlat befolyásolásának veszélyeire már több korábbi jelentés is felhívta a figyelmet. A brit képviselőház tudományos és technológiai bizottsága nemzetközi szabályozást sürget az ügyben. Mint mondják, meg kell akadályozni, hogy az egyes országok olyan kísérleteket hajtsanak végre, amelyek egyoldalúan manipulálják a Föld éghajlatát. A bizottság szerint a geoengineering az egész bolygó klímáját befolyásolhatja, ezért az ENSZ engedélyéhez kötnék az ilyen irányú kísérleteket. A mesterséges éghajlat-befolyásolás hívei eközben azzal érvelnek, hogy az emberiségnek mindent meg kell tennie azért, hogy megállítsa a részben általa előidézett, katasztrofális következményekkel fenyegető globális felmelegedést.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu